• Search form

16.08.2013 | 01:00

Policijski čas Miliskovića u Hamburgu i Marseju

Policijski čas Miliskovića u Hamburgu i Marseju

Beogradski umetnik mlađe generacije Branko Milisković reizvešće u septembru na festivalima u Hamburgu i Marseju performans “Couvre-Feu” (Policijski čas), čija je premijera bila krajem aprila na festivalu Trouble #9 u Briselu, a specifičan je po tome što ishod velikim delom zavisi od reakcija publike.

Policijski čas je militaristički metod nakon čijeg se stupanja na snagu primenjuju specifične regulative. Mogao bi da se definiše i kao administrativni metod na osnovu kojeg se stanovništvu zabranjuje sakupljanje i slobodno kretanje van svojih domova u određenom vremenskom periodu. Ta mera se primenjuje u situacijama kada postoji opasnost od izbijanja socijalnih nemira i demonstracija.

Kako je Milisković naveo za SEEcult.org, koncept policijskog časa usko je povezan sa njegovim dosadašnjim istraživanjem i specifičnom umetničkom praksom u kojoj istražuje međusobne odnose različitih vrsta “tela” (Bodies), kao što su Socijalno telo, Militarno telo, Političko telo i mogućnosti/nemogućnosti međusobne kooperacije.

Novi performans/politički teatar biće reizveden u dva navrata - 7. septembra u okviru Noći teatra (Hamburger Theaternacht) u Kampnagel centru za slobodnu koreografiju, teatar i performans u Hamburgu i 21. septembra na festivalu Preavis de Desordre Urbain u Le Studiju, koji se nalazi u okviru velikog kulturno-zabavnog kompleksa Friće la Belle de Mai u Marseju. Na tom festivalu učestvovaće, između ostalih, i umetnica Tanja Ostojić iz Srbije, koja takođe živi i radi u Nemačkoj.

Milisković će nastojati da pronađe način kako da uspostavi metode masovne kontrole u okviru novog determinisanog teatarskog kompleksa u trajanju od jednog punog sata, uzimajući u obzir i mogućnosti pojave “građanske neposlušnosti”.

Prema rečima Miliskovića, koji živi i radi u Hamburgu, glavna premisa performansa “Couvre-Feu” je eksperimentisanje sa trenutnim uzorkom određenog stanovništva, rigoroznim kontrolama, ispitivanje javne tolerancije, kao i individualne odluke u određenom momentu: “Publika u Briselu je dijametralno drugačija od publike u Hamburgu, a kako će se ponašati temperamentna publika u Marseju, ostaje da se vidi”.

Couvre-Feu” je, prema rečima Miliskovića, izuzetno nestabilan performans/eksperiment, jer zavisi od velikog broja faktora (broja publike, vremena, karaktera mase ljudi koja se poziva, trenutne političke situacije, odluke pojedinaca u masi itd.).

“Manipulisati publikom je ogroman izazov, jer kada je uključujete u svoj rad morate da predvidite veliki broj mogućnosti ponašanja mase ljudi. Ništa nije zagarantovano, a postoji i problem da se to kolektivno ‘Ono’ uroti protiv vas kao pojedinca u nekom momentu”, naveo je Milisković.

Couvre-Feu” je kombinacija živog performansa i političkog teatra u čijim okvirima, bez obzira na visok stepen proračunatosti, ipak nije moguće dati odgovor na pitanje kako će se stvari zaista odvijati, kao što je i Les Halles teatar u Briselu najavio bio u svom programu povodom premijernog izvođenja tog rada u aprilu: “U ovom performansu publika igra glavnu ulogu”.

Milisković je u Kampnagelu u Hamburgu prvi put izveo performans “The Song of a Soldier on Watch” (WW3 Lili Marlene) u junu 2012. godine, kao deo Live Art Festivala, čije su kustoskinje bile Nadine Jessen i Melanie Zimmermann. Potom je u septembru 2012. pozvan da reizvede svoj performans iz 2008. godine “Tempos for Metronome, Ball and Participants” u okviru hamburške Noći teatra. Milisković se predstavio i 2013. godine u okviru Live Art Festivala, čiji je koncept bio determinisan kao “Lange Nacht der Befreiung ZOO 3000 Free-Species”, gde je izveo novu živu instalaciju “Endling” koja je u ekstremnom sloumošnu trajala puna dva sata.

Milisković poslednjih sedam godina izvodi performanse na mnogobrojnim internacionalnim festivalima i rezidencijama, a do sada je izlagao u više gradova i zemalja (Italija, Srbija, Norveška, Finska, Francuska, Belgija, Holandija, Austrija, Nemačka, Poljska, Izrael, SAD...).

Njegovi radovi su u većini slučajeva u formi performansa/žive instalacije u trajanju, ali se kreću i u formi teatra, kabarea i filma.

Milisković je studirao od 2003. do 2007. godine na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, u klasi Mrđana Bajića. Potom je prešao na Kraljevsku akademiju umetnosti u Hagu, gde je kao stipendista holandske vlade diplomirao 2009. godine. Na Master programu na odseku “Time Based Medias” na Akademiji umetnosti HFBK u Hamburgu, u klasi Jeanne Faust, diplomirao je 2012. godine.

Trenutno radi na svojoj prvoj produkciji “Herr MILISKOVIC”, čija bi premijera trebalo da bude sredinom januara 2014. godine u Kampnagel centru za koreografiju, teatar i performans u Hamburgu.

Paralelno priprema i novi koncept za sezonu 2014/2015.

Miliskovićev sajt je www.brankomiliskovic.wordpress.com

*Foto: by Hichem Dahes (Les Halles, Brisel, 2013)
(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav