• Search form

09.10.2015 | 12:15

Polja crvenog maka

Polja crvenog maka

Međunarodna izložba “Polja crvenog maka”, koja daje savremeni pogled na Prvi svetski rat kao na jedan od najdramatičnijih događaja u novijoj evropskoj istoriji, biće otvorena 14. oktobra u Cankarevom domu u Ljubljani, a kroz radove umetnika iz regiona, Evrope i SAD, postavlja i pitanje uloge fotografije u današnjem vremenu, u kojem su ponovo aktuelne neke od tema od pre jednog veka.

Projekat “Polja crvenog maka” (The Red Poppy Fields) istražuje razloge i posledice Prvog svetskog rata kojim je označen početak 20. veka, kao i njegove dalekosežne društvene implikacije, a u Ljubljani će biti premijerno predstavljen u organizaciji Centra za savremenu fotografiju Photon.

Povodom te izložbe, čiji su kustosi Miha Colner i Dejan Sluga, 15. oktobra u Photonu biće održan simpozijum sa uglednim međunarodnim gostima, a u saradnji sa Muzejem novije istorije Slovenije, biće otvorena istorijska izložba “Iz vazduha” koja daje pregled razvoja fotografije snimljene iz vazduha u vreme Prvog svetskog rata.

Na izložbi “Polja crvenog maka” učestvuju umetnici: Hassan Abdelghani (Hrvatska), Anikó Bodor András Bozsó (Mađarska), Lara Ciarabellini (Italija), diSTRUKTURA (Srbija), Ernst Friedrich (Nemačka), Peter Hebeisen (Švajcarska), Svätolpuk Mikyta (Slovačka), Radenko Milak (Bosna i Hercegovina) & Roman Uranjek (Slovenija), Jonathan Olley (Velika Britanija), Borut Peterlin (Slovenija), Darije Petković (Hrvatska), Martin Piaček (Slovačka), Bonnell Robinson (SAD), Károly Sándor Áron (Mađarska), Pavel Maria Smejkal (Slovačcka), Antal Tarjáni (Mađarska) i Vladimír Židlický (Češka).

Projekat “Polja crvenog maka”, kako su naveli kustosi, reflektuje burnu evropsku istoriju i uzročno-posledične odnose ekonomije, politike i rata. U formi izložbe i diskusija, projekat istražuje uzroke i posledice Velikog rata i njegove šire društvene, političke, ekonomske i kulturne implikacije.

Fokusiran prevashodno na fotografiju i pokretne slike, projekat predstavlja različite poglede na te istorijske događaje i povlači paralelu između prošlosti i sadašnjosti.

Projekat tako okuplja i umetnike iz Mađarske, Poljske, Slovačke i Slovenije, koje su u Prvom svetskom ratu predominantno učestvovale na strani Austrougarske. Umetnici se pritom odnose na fenomen Prvog svetskog rata iz šire, panevropske perspektive. Projekat je, takođe, fokusiran na neke od ključnih elemenata uloge fotografije početkom 20. veka, kada je započeto snimanje iz vazduha, kao i razvoj foto-žurnalizma. U tom kontekstu se odnosi i na savremeno, digitalno doba, kada su cenzura, nadgledanje i propaganda ponovo aktuelne teme.

Suprotstavljajući savremenu i istorijsku fotografiju, projekat se bavi i statusom fotografije kao medija u oba perioda – pre sto godina i danas, kao i njenom ulogom u očuvanju sećanja i odnosa prema različitim diskursima tokom istorije. To pokazuju izuzetno raznoliki pristupi savremenih umetnika i fotografa koji se u svom radu bave percepcijom i reprezentacijom događaja iz prošlosti.

Prateći program obuhvata projekcije dokumentarnih materijala o Prvom svetskom ratu iz različitih centralnoevropskih zemalja, kao i seriju vođenja kroz izložbu “Polja crvenog maka” koja će biti otvorena u foajeu Cankarevog doma do 15. novembra. Izložbu “Iz vazduha” u Photonu biće moguće obići do 27. novembra.

Uz Colnera i Slugu, selektori-kokustosi projekta su Michaela Bosakova (Bratislava), Katarzyna Majak (Varšava) i Gabriella Uhl (Budimpešta).

Projekat su podržali Višegrad fond, Ministarstvo kulture Slovenije i Grad Ljubljana, a Centar za savremenu fotografiju Photon, koji deluje u Ljubljani i Beču, realizuje ga u saradnji sa SEDF-om iz Bratislave, centrom za fotografiju Mai Mano i Asocijacijom fotografa Mađarske iz Budimpešte i Baltičkom galerijom savremene umetnosti u Slupsku.

*Foto: Lara Ciarabellini

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r