Pomoć Fleifelu da ispuni uslove za Oskara
Reditelj nagrađivanog dokumentarca “Svet nije naš” o životu u palestinskom izbegličkom logoru u Libanu Mahdi Fleifel najavio je na desetom festivalu “7 veličanstvenih” u Beogradu kampanju na internetu za prikupljanje sredstava za prikazivanje tog filma u SAD kako bi ispunio uslov da konkuriše za Oskara.
Film “Svet nije naš” prikazan je 31. januara pred oko 2.000 gledalaca u Sava centru, a kako su istakli organizatori, projekciji je prisustvovalo više od 20 ambasadora, među kojima su bili ambasadori svih arapskih zemalja, kao i Danske, Meksika, Norveške, Malezije...
Tradicionalno, nakon filma je usledio razgovor autora i publike, koji je protekao u kolektivnom utisku da bi “Svet nije naš” neizostavno morao biti nominovan za Oskara, što je reditelju dalo šlagvort da najavi crowd funding kampanju u kojoj može da učestvuje i publika preko interneta. Sredstva će pomoći producentima da organizuju prikazivanje tog filma u Los Anđelesu i Njujorku, što je uslov za konkurisanje za nagradu Američke filmske akademije.
“Svet nije naš” dobitnik je glavnih nagrada u Edinburgu, Jamagati i Njujorku, a reditelj Fleifel proglašen je za vodećeg mladog talenta na Kopenhagen Doks festivalu i na Nordijskoj panorami.
Film uvodi gledaoce u prostore kojima je najstrože zabranjen pristup strancima. Stoga je dragoceni izvor dosada neviđenih saznanja o životu u jednom od velikih palestinskih izbegličkih logora u Libanu.
Fleifel je rođen 1979. u Dubaiju, a odrastao je u palestinskom izbegličkom kampu u Libanu i kasnije u predgrađu danskog grada Helsinger. Diplomirao je 2009. na britanskoj Nacionalnoj filmskoj i televizijskoj školi u Londonu, gde i danas živi. Film koji je snimio na prvoj godini studija “Arafat i ja” prikazan je na više od stotinu festivala širom sveta i osvojio brojne nagrade, kao i njegovi drugi kratki studentski filmovi. Sa irskim producentom Patrikom Kembelom 2010. godine osnovao je u Londonu producentsku kuću Nakba Filmworks.
Na festivalu “7 veličanstvenih” 1. februara na programu je austrijski film “Moja mama, moje tate i ja” o najvećoj slobodnoj komuni u Evropi, Fridrihshof kod Beča, zasnovanoj na idejama potpune slobode i principima “samoizražavanja, zajedničkog vlasništva, slobodne seksualnosti, kolektivnog rada, zajedničkog podizanja dece i direktne demokratije”. U toj komuni odrastao je i reditelj Pol-Žilijen Rober, koji u filmu prikazuje arhivske snimke za koje je ekskluzivno dobio dozvolu da ih prvi javno prikaže i da se sam suoči sa delom sopstvene potisnute i zaboravljene prošlosti.
*Foto (na vrhu) Mahdi Fleifel i direktor festivala “7 veličanstvenih” Zoran Popović
(SEEcult.org)