• Search form

07.09.2024 | 20:41

Ponovljeni zahtevi Parade ponosa

Ponovljeni zahtevi Parade ponosa

Više hiljada učesnika Parade ponosa u Beogradu prošetalo je 7. septemrba centrom grada uz poruku “Ponos su ljudi” i ponavljanje višegodišnjih zahteva, a manifestaciju LGBT zajednice tradicionalno su obezbeđivale jake policijske snage i protekla je bez incidenata.

Učesnici Prajda, koji su pošli od Manježa i na isto mesto se vratili posle šetnje koja je prošla i pored zgrada Vlade i Skupštine Srbije, ponovili su zahteve za usvajanje Zakona o istopolnim zajednicama, kao i za brzu i adekvatnu reakciju nadležnih i javnu osudu predstavnika vlasti na govor mržnje i zločine motivisane mržnjom prema LGBT zajednici. Zatraženo je i usvajanje Zakona o rodnom identitetu i poboljšanje zdravstvenih usluga za trans osobe.

Paradi ponosa pridružili su se ministarka za evrointegracije Tanja Miščević, ministarka nauke Jelena Begović, ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov i ministarka bez portfelja Tatjana Macura, poverenica za zaštitu ravnopravnosti, ombudsman, kao i više ambasadora i zvaničnika opozicionih stranaka.

Ministarka za evropske integracije Tanja Miščević , kako je preneo RTS, izjavila je da se razgovara o Zakonu o istopolnim zajednicama i iskustvima drugih država i istakla da to nije "tabu tema".

“Nastavićemo da razgovaramo”, rekla je Tanja Miščević, izražavajući ujedno nevericu u to da će dijalog biti brzo okončan.

"Ovde sam da pošaljemo jasnu poruku da je pravo svakog pojedinca u ovoj državi svetinja, da postoje manjine i većine, ali da svi možemo biti manjina i da smo svi snažniji kada štitimo manjine", rekla je Tanja Miščević, navodeći da je na Paradi ponosa od 2014. godine, odnosno dolazila je i kada nije bila ministarka.

Ministar za ljudska i manjinska prava Tomislav Žigmanov je rekao da je njegovo ministarstvo izradilo predlog zakona, a na Skupštini Srbije je odluka da li ta tema biti pravno završena.

Žigmanov je poručio da je diskriminacija svih građana, bez obzira na razlike, u Srbiji strogo zabranjena.

“Država smo koja je posvećena afirmaciji svih prava, a naše prisustvo je jasna poruka da je to opredeljenje čitave vlade", rekao je Žigmanov.

Kuma ovogodišnjeg Prajda, pevačica Zejna Murkić, ocenila je Paradu ponosa kao marš i izrazila nadu da će doneti promene koje se tom šetnjom i traže.

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković izjavila je da se LGBT osobe i dalje suočavaju sa diskriminacijom u javnom prostoru, te da joj se najčešće podnose prijave za govor mržnje i ponižavajuće i uvredljivo postupanje.

“Niko ne treba da se oseća nebezbedno i da strahuje za bezbednost zbog ličnog svojstva. To je nedopustivo u demokratskom društvu”, poručila je ona.

Protivnici Prajda okupili su se u Bulevaru kralja Aleksandra, u blizini Crkve Svetog Marka, a njihovo približavanje učesnicima Prajda sprečavala je policija.

*Foto: Pixabay

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.