Po(r)uke zelene kulture
Međunarodni festival zelene kulture “Green Fest” počeo je 14. novembra u Domu omladine Beograda filmom “Igraj ponovo” (Play again), a naredna dva dana nudi više od 90 filmova iz 22 zemlje u konkurenciji za nagrade, uz edukativni program i izložbe.
Predsednik žirija Radoslav Zelenović, direktor Jugoslovenske kinoteke, istakao je na svečanom otvaranju da je Green Fest za samo tri godine “uspeo da privuče publiku koja svake nove sadržaje sa nestrpljenjem očekuje”.
Ističući da su organizatori suočili žiri sa 92 filma iz 22 zemlje, Zelenović je rekao da je “bio izazov raditi sa tako raznovrsnim ostvarenjima”.
Posebno je istakao gosta trećeg Green Festa, slovenačkog reditelja Maka Sajka, koji je još 1964. godine uradio film “Otrovi” - prvi ekološki film u tadašnjoj Jugoslaviji, u vreme kada ta tema uopšte nije postojala.
Publika Green Festa ima priliku da pogleda retrospektivu filmova Sajka, uključujući film "Otrovi" o fabrikama kao zagađivačima životne sredine, kao i "Turnir kod Šumika" (1965) o netaknutoj prirodi, "Plamen u dvonožcu" (1968), "Muzej zahteva" (1967), "Narodna nošnja" (1975) i "Samoubice, oprez!" (1967), sa ispovestima ljudi čiji su bližnji izvršili samoubistvo.
Rođen 1927. godine, Sajko je diplomirao 1959. na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, a potom je nastavio obrazovanje u Minhenu i Parizu. Bio je pomoćnik reditelja Františeka Čapa, Jože Štiglicu, Jani Kavčič, Francu Kosmaču i drugim slovenačkim i stranim rediteljima, a većinu scenarija za svoje kratke filmove sam je napisao.
Njegov pristup marginalizovanim temama je oduvek bio veoma kritičan i društveno angažovan. U 60-im i 70-im, bio je jedan od vodećih dokumentarista u Sloveniji i Jugoslaviji. Njegovi kratki, mada izuzetno sadržajni filmovi, bili su odraz tadašnjeg vremena i izazivali su kontroverzu ne samo u Jugoslaviji, već i u celom svetu.
Među atrakcijama Green Festa je i film “Prekidač” (Switch) o korišćenju obnovljivih izvora energije i nestašici do sada poznatih energetskih izvora.
Otvaranje Green Festa, inače, proteklo je u znaku poruke filma “Igraj ponovo”: “Ako ne poznajemo vrednost prirode, ne možemo ni da je čuvamo. Ono što se ne čuva, propada neminovno”.
Publici se obratila i Nataša Đokić iz Sekretarijata za zaštitu životne sredine grada Beograda, koji već treću godinu podržava Green Fest, a istakla je značaj te manifestacije u pogledu buđenja svesti građana na polju zaštite životne sredine i ocenila da je program iz godine u godinu sve bolji i bolji.
Uoči zvaničnog otvaranja, radionički i edukativni program privukao je đake deset beogradskih škola.
Kao festival zelene kulture, Green Fest spaja film, umetnost, obrazovanje i zelene vrednosti u jedinstven kulturni izraz, a posetiocima nudi i izložbe Nacionalne Geografije, Svetskog fonda za prirodu (WWF) i Zelene Bete na temu “Urbana ekologija i održivi razvoj”.
Na zelenom platou predstavljaju se i Arboretum šumarskog fakulteta, platforma “Plavo zelena mapa”, različiti visoko efikasni uređaji Samsunga, brojne društveno angažovane i ekološki odgovorne inicijative i kampanje, socijalna i učenička preduzeća.
Vaučer sa popustom za kupovinu novog telefona od kompanije Vip mobile će dobiti svi koji donesu stari mobilni telefon.
Odgovorno upravljanje ambalažnim otpadom realizuje se u saradnji sa kompanijom "Sekopak", a za dobru atmosferu zadužen je MTV.
Green Fest se održava uz podršku grada Beograda - Sekretarijata za zaštitu životne sredine, Samsunga, kompanije Vip mobile i drugih organizacija i institucija.
Festivalski sajt je www.greenfest.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)