• Search form

06.11.2014 | 18:16

Post festum rasprava o OS

Post festum rasprava o OS

Proglašenje Oktobarskog salona bijenalnom manifestacijom i način na koji su gradske vlasti o tome odlučile – bez konsultacija sa Odborom OS i upravom Kulturnog centra Beograda, i dalje izaziva burne reakcije u javnosti, uz otkazivanja pojedinih programa u KCB-u. Gradski sekretar za kulturu Vladan Vukosavljević naknadno je izneo u pojedinim medijima šire obrazloženje razloga za iznenadnu odluku Skupštine grada Beograda o OS, a 7. novembra učestvuje i u razgovoru koji Udruženje likovnih umetnika Srbije (ULUS) organizuje u Umetničkom paviljonu “Cvijeta Zuzorić” na temu “Oktobarac za i protiv”.

Među učesnicima su najavljeni, uz Vukosavlјevića, i predstavnici KCB-a, te istoričari umetnosti Nikola Kusovac i Đorđe Kadijević, predsednik ULUS-a Zoran Čalija, predsednica SULUV-a Bilјana Stepanov, kustos ULUS-a Natalija Cerović, slikar Moma Antonović, koji je javno već podržao odluku gradskih vlasti, te slikar Velizar Krstić i doktorant na Fakultetu likovnih umetnosti Petar Mošić.

Među učesnicima okruglog stola nisu najavljeni umetnici, kulturni radnici i predstavnici organizacija koje su izrazile proteklih dana protest zbog promene sudbine OS i načina na koji je smenjena v.d. direktorka KCB-a Mia David i postavljena na to mesto Ivona Jevtić, koja je do sada radila u Poštama Srbije.

Gradski sekretar za kulturu Vladan Vukosavljević izjavio je u međuvremenu da će naredni OS biti održan 2016. godine i da će “ostati dualan”, odnosno sadržaće “likovno i savremeno stvaralaštvo vizuelne umetnosti iz sveta, ali i ono što je najbolje u Srbiji”.

Vukosavljević je u “Kulturnom dnevniku” RTS-a izjavio da je odluka gradskih o OS doneta radi jačanja ugleda i statusa te manifestacije.

“Koncept bijenalnog prikazivanja je u skladu sa svetskim prihvaćenim tendencijama u savremenoj umetnosti. Sve značajne manifestacije ovog tipa u svetu su bijenalne, kao što su na primer Venecijansko bijenale, Istanbulsko, Berlinsko, zatim Montreal”, naveo je Vukosavljević, preneo je Beoinfo. 

Prema njegovim rečima, OS u budućnosti neće značiti svođenje na lokalno, već otvorenost, ali i davanje većeg prostora domaćim kustosima, umetničkim direktorima, stvaraocima da “na tom mestu odmere svoje snage i da pokažu i zemlji i svetu šta je to sa čime Srbija raspolaže u datom trenutku”.

“Sa većom količinom finansijskih sredstava i dužim vremenom za pripremu pokušaćemo da OS vratimo na staze stare slave”, rekao je Vukosavljević.

Odluka o bijenalnom statusu OS doneta je 24. oktobra - u završnici 55. izdanja te međunarodne izložbe savremene umetnosti, čiji su kustosi bili ove godine Nikolaus Šafhauzen i Vanesa Džoan Miler iz Kunsthalea u Beču.

Odbor OS je u znak protesta podneo 30. oktobra ostavku, a Skupština grada Beograda smenila je v.d. direktorku KCB-a Miu David Zarić, koja je dan ranije podnela ostavku povodom situacije sa OS.

Na inicijativu KCB-a, pokrenuta je onlajn peticija za poništenje gradske odluke, koju je potpisalo više od 2.200 ljudi na internetu, uz nekoliko stotina u fizičkom obliku, a među njima su i mnogobrojni umetnici, kustosi i kulturni radnici iz regiona i sveta.

Oštre proteste zbog promene statusa OS i načina na koji je to učinjeno izrazili su Asocijacija nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS), Društvo istoričara umetnosti Srbije i AICA Srbija (srpski ogranak Međunarodnog udruženja likovnih kritičara), te Srpski PEN centar, Srpsko književno društvo

Umetnik Vladimir Nikolić je u znak protesta zatvorio svoju izložbu u KCB-u, a umetnica Darinka Pop Mitić je prekrečila svoj mural na stepeništu ka galeriji Podroom KCB-a. Od najavljenih programa u KCB-u odustali su umetnici Zoran Todorović i Milan Bosnić, urednik izdavačke kuće Biblioteka XX vek Ivan Čolović, kao i Srpski PEN centar, koji je odlučio da 6. novembra premesti književno veče sa gostima iz regiona u Kuću kulture, ponovivši zahtev da Skupština grada u najhitnijem roku poništi odluku o bijenalnom održavanju OS i izvini se kulturnoj javnosti zbog tog postupka koji je izazvao duboko uznemirenje.

Gradski sekretar za kulturu negirao je da se nije konsultovao sa stručnjacima u vezi sa odlukom o sudbini OS, ali nije otkrio sa kim je sve razgovarao o tome.

Sa Odborom OS se nije konsultovao, kako je rekao “Novostima”, na osnovu logike da “Odbor stoji iza ovakvog Salona i jasno je da oni takvu koncepciju smatraju dobrom”. “Dakle, stav Odbora je bio jasan”, rekao je Vukosavljević, koji je kao razlog za izostanak široke javne rasprave naveo organizacione i finansijske probleme.

“Ko da je organizuje i posebno - ko da je plati? Po mom dubokom shvatanju, takva rasprava ne sme da se odigrava u ‘krugu dvojke’ i u krugu 25 do 30 konceptualnih umetnika. Morali bismo da obuhvatimo umetnike iz Čačka, Subotice, Leskovca... Celu Srbiju. Koliko bi to trajalo i gde bi dovelo?”, rekao je Vukosavljević “Novostima” i naglasio da je Grad osnivač i Salona i KCB-a, te da “ima suvereno pravo da procenjuje koliko su manifestacije kvalitetne”.

Iako je gradska odluka o OS kratko obraložena razlozima uštede i poboljšanja kvaliteta, Vukosavljević je naknadno izjavio da su “finasije sekundarna stvar u ovom pitanju”.

“Analizirali smo poslednjih osam, devet oktobarskih salona, pokušali smo da stvar sagledamo kao celinu. U proteklom vremenu, bez odluke osnivača - Skupštine grada, korak po korak i na mala vrata, Salon je skoro potpuno promenio svoju funkciju”, rekao je on, dodajući da je OS “decenijama bio glavna, bezmalo vrhunska manifestacija domaće likovne i vizuelne umetnosti”, ali da je “poslednjih godina postao manifestacija koja ima dominantno međunarodni karakter”, a broj domaćih umetnika je “sasvim skrajnut”.

“Naša procena je da korak po korak Salon treba vraćati domaćim umetnicima ne izostavljajući one relevantne inostrane. To je kulturološka procena i mi kao osnivači imamo pravo na to”, rekao je Vukosavljević, dodajući da je cilj da OS pokaže “ono najbolje što Srbija ima iz vizuelnih umetnosti”, ali i da predstavi “ono što je ‘top’ ili trend u Evropi i svetu”.

“Da bismo došli do tog cilja opredelili smo se za bijenalnu smotru. Tako bi postojao duži period za pripreme i naravno - da za takvu smotru odvojimo više sredstava nego što se sada odvaja”, rekao je Vukosavljević.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r