Postignut politički dogovor o Kreativnoj Evropi
Evropska komisija pozdravila je politički dogovor postignut između Evropskog parlamenta i zemalja članica Evropske unije (EU) o novom programu Kreativna Europa za razdoblje od 2021. do 2027. Nakon završetka pregovora, vođenih u okviru trijaloga, pravne tekstove treba da odobre još Evropski parlament i Savet EU.
Evropska komesarka za inovacije, istraživanje, kulturu, obrazovanje i mlade Marija Gabrijel izrazila je zadovoljstvo postignutim političkim dogovorom o novom programu Kreativna Evropa, jer je on ključan za promovisanje kulturne raznolikosti Evrope i za konkurentnost kulturnog i kreativnog sektora.
“Program je modernizovan kako bi se ti sektori mogli bolje nositi sa današnjim izazovima, uključujući i posledice pandemije korona virusa”, rekla je ona, saopštila je Evropska komisija.
Komesar za unutrašnje tržište Tjeri Breton naveo je da trenutna kriza i dalje snažno utiče na kulturne i kreativne delatnosti.
“Današnji je dogovor važan signal svim evropskim medijskim partnerima, bili oni veliki ili mali, i svima koji stvaraju, a dolazi u vreme kada im je naša podrška potrebnija nego ikada. Kreativna Evropa je neophodan alat za daljnju digitalizaciju i internacionalizaciju tih sektora. Program će doprineti otpornosti naše medijske i audiovizuelne industrije te promovisati slobodu i pluralizam medija u celoj EU”, dodao je Breton.
Program Kreativna Evropa glavni je instrument za podršku kulturnim i kreativnim sektorima i jedini instrument EU osmišljen posebno u tu svrhu.
Iz novog programa, čiji namenski budžet premašuje 2,4 milijarde evra (1,8 milijardi evra u tekućim cenama i dodatni iznos od 0,6 milijarde evra u cenama iz 2018.) nastaviće se promovisanje kulturne i jezičke raznolikosti, baštine i konkurentnosti, a kulturnim i kreativnim organizacijama i radnicima biće omogućeno da zajedno stvaraju i sarađuju preko granica, te da dosegnu širu publiku, baveći se aktualnim društvenim pitanjima i podstičući nove umetnike.
U okviru potprograma Media, i dalje će biti podržavani projekti sa evropskom i međunarodnom dimenzijom, te razvijani talenti i promovisana upotreba novih tehnologija za jačanje konkurentnosti sektora.
Prvi će se u sklopu međusektorskog potprograma podrška biti pružena i sektoru informativnih medija, i to nizom aktivnosti za promovisanje medijske pismenosti, pluralizma i slobode medija.
Pokretanje programa planirano je za početak 2021. godine, a sprovodiće se do 2027.
Evropski parlament, države članice EU u Savetu i Komisija postigli su 10. decembra politički dogovor o dugoročnom proračunu EU-a i instrumentu NextGenerationEU. Kao idući je korak hitno potrebno doneti paket o višegodišnjem finansijskom okviru, te ratifikovatii Odluku o vlastitim sredstvima.
Dugoročni budžet EU i inicijativa NextGenerationEU, kao privremeni instrument za podsticanje oporavka Evrope, biće po usvajanju najveći paket podsticaja ikada finansiran budžetskim sredstvima EU. Ukupnim iznosom od 1,8 milijarde evra, pomoći će u obnovi Evrope nakon pandemije korona virusa, a prema navodima Evropske komisije, biće to “zelenija, digitalnija i otpornija” Evropa.
(SEEcult.org)
*Funded by the International Relief Fund of the German Federal Foreign Office, the Goethe-Institut, and other partners