• Search form

28.10.2019 | 16:33

Pozorište u vremenu svakom - 100 godina UDUS-a

Pozorište u vremenu svakom - 100 godina UDUS-a

Udruženje dramskih umetnika Srbije (UDUS) obeležiće stogodišnjicu udruživanja dramskih umetnika sa ovih prostora velikom izložbom “Pozorište u vremenu svakom”, koja će biti otvorena 1. novembra u Etnografskom muzeju u Beogradu, a njen veći deo biće predstavljen i najširoj javnosti putem bilborda i LCD ekrana.

Predsedništvo UDUS-a odlučilo je da ne pravi proslavu jubileja jer “nije važno samo udruženje, nego ono zbog čega smo se udružili”, a to je pozorišna umetnost, rekao je predsednik UDUS-a Vojislav Brajović 28. oktobra na konferenciji za novinare.

“Rešili smo da jednom složenom izložbom pokažemo borbu za rađanje pozorišta, za njegovo očuvanje, za odbranu u teškim periodima. Kroz različite društvene sisteme pozorišni ljudi su puno doprinosili kulturi, novoj svesti i slobodi misli, ali i bivali stradalnici. A danas je opet tu strah za slobodu stvaralaštva”, izjavio je Brajović.

Brajović je pomenuo da je logo UDUS-a – stilizovani Arlekin, jer je “samo luda ta koja ima hrabrosti da gospodaru kaže istinu, a pozorište mora da bude hrabro, makar i koristilo masku”.

Ideja o udruživanju glumaca ovih prostora, kako je podsetio, potekla je od entuzijasta dok su još bili u egzilu tokom Prvog svetskog rata. Prvo udruženje osnovano je 1919. godine u Beogradu, tada u Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca.

Brajović je istakao zasluge stručnog i kreativnog tima za izložbu koju UDUS organizuje u saradnji sa Muzejem pozorišne umetnosti Srbije, Pozorišnim muzejem Vojvodine, Arhivom Srbije i Istorijskim arhivom Beograda. Vođa autorskog tima je Mirjana Odavić (MPU), a u timu su i Zoran Maksimović, Miroslav Perišić, Snežana Lazić i teatrolog Jelena Kovačević.  

Izložba će trajati do 30. novembra, a na 120 mesta širom grada biće moguće videti 70 fotografija istaknutih dramskih umetnika sa njihovim kratkim porukama.

Mira Stupica, foto: SEEcult.org

Na primer, fotografiju Mire Stupice prati citat: “Ja sam uvek za pozorište, ne zato što je ono prvenstveno potrebno glumcu, već zato što je neophodno čoveku”.

U Etnografskom muzeju biće izloženi svi ti portreti, kao i 65 panoa o istorijatu pozorišta i samog UDUS-a, uz veći broj eksponata među kojima su originali oba “Dobričina prstena” i druge nagrade, te monografije u izdanju UDUS-a, arhivska dokumenta... Postavka obuhvata i tri monitora sa video materijalom, koji je priredio Predrag Tončić.

Bojan Stupica, foto: SEEcult

Mirjana Odavić je istakla da je cilj velike tematske izložbe o razvoju pozorišta u Srbiji od 13. veka do danas, sa osvrtom na stogodišnji rad staleške organizacije dramskih umetnika, da se javnosti predoči pozorišna delatnost kao istinski važan segment društvenog života.

“Nastojali smo da pokažemo kako su pozorišna umetnost i pozorišni umetnici uticali na modernizaciju i demokratizaciju društva, koliko su i kako pratili istorijske društvene tokove i doprinosili zaštiti i razvoju kulturnog identiteta naroda i države kojoj pripadaju”, rekla je Mirjana Odavić.

 

Svi članovi tima izrazili su zadovoljstvo što su bili u prilici da učestvuju u ovom značajnom i lepom projektu. U štampi je i katalog, a sve zajedno je, kako je rekao Zoran Maksimović iz Pozorišnog muzeja Vojvodine, omaž svim pozorišnim pregaocima kroz istoriju ovog podneblja.

Izložbu će otvoriti performans savremenog cirkusa autorke Marije Krstić, na temu “Putujućeg pozorišta Šopalović” Ljubomira Simovića, kao i zajedničko obraćanje studenata prve godine Fakulteta dramskih umetnosti.

Tokom novembra u Art bioskopu Etnografskog muzeja biće emitovani arhivski snimci pozorišnih predstava.

Izložbu na otvorenom realizuje “Alma Quatro”, a idejno rešenje uradio je “Orange Studio”.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r