Preispitivanje evropskih vrednosti
Novi Sad – Evropska prestonica kulture predstavlja od 7. oktobra do kraja novembra poslednji programski luk Druga?Evropa koji se bavi preispitivanjem dominantnih vrednosti u evropskoj kulturi i umetnosti, a okupiće više od 430 umetnika iz 38 zemalja.
“Sumnja, strepnja, čak bih rekao i predrasuda su pratili Novi Sad od procesa kandidature, pa sve do statusa jedna od najboljih EPK. Baš zato, sve što je drugačije, nedovoljno istaknuto, alternativno i nezavisno pripremali smo za kraj. I umesto upitnika ‘da li je ovo druga Evropa?’, nudimo vam usklik: ‘Ove programe ne smem propustiti!’”, istakao je direktor Fondacije “Novi Sad – EPK” Nemanja Milenković.
Neki od glavnih programa doneće inkluzivne događaje sa naglaskom na stvaralaštvo marginalizovanih grupa, predstaviti strip u novim formama, te upoznati publiku sa bogatstvom alternativnih, manjinskih, avangardnih žanrova, jezika i izraza, saopštili su organizatori.
“Drugu? Evropu” otvoriće koncert perkusionistikinje Evelin Gleni koja je gluva od 12. godine, kao i nastup energičnog bečkog orkestra Black Page Orchestra, kao i izložba Uroš Predić za sve u Galeriji Matice sprske (GMS), čiji su partneri uzorne evropske muzejske ustanove po pitanju pristupačnosti – Umetničko-istorijski muzej u Beču i Tifološki muzej u Zagrebu.
“Kroz projekat ‘Uroš Predić za sve’, prvenstveno će izložba biti prilagođena osobama sa oštećenjem vida putem trodimenzionalnih modela slika sa audio-opisima na izložbi”, najavila je upravnica GMS Tijana Palkovljević Bugarski.
Izložbu prati katalog na Brajevom pismu, kao i audio-zapis teksta kataloga. Najmlađima će delo i lik Uroša Predića biti približeni kroz novi edukativni program, dok će za mlade biti organizovane radionice stripa, kao i poseban program za osobe trećeg doba. Projekat “Uroš Predić za sve” podrazumeva i inkluzivne radionice u saradnji sa organizacijom Per.Art.
“Druga? Evropa” će važan segment programa posvetiti stripu, pa će se u Novom Sadu okupiti najznačajniji strip crtači, poigravajući se tom vrstom umetnosti i predstavljajući njene nove forme od 21. do 30. oktobra u Kreativnom distriktu. U tom periodu, strip će biti vizuelni jezik izložbe posvećene sekundarnim skupljačima otpada i najsiromašnijem sloju našeg društva, a njihove priče predstaviće strip umetnici iz Ljubljane, Praga, Amsterdama, Pančeva i Novog Sada.
Takođe, izložba o istoriji stripa u Jugoslaviji i Srbiji predočiće posetiocima koliko je ta nekadašnja zemlja bila i ostala plodno tlo devete umetnosti. Tim povodom, pozorišna adaptacija prve strip heroine Cat Claw, nastale iz pera Baneta Kerca, u režiji čuvenog holandskog reditelja Majkla Helmerhorsta, doživeće prva izvođenja u Pozorištu mladih, i to uz primenu inovativne digitalne scenografije.
“Vizuelno, ovo je pozorišni prikaz serije stripova koju je Kerac smestio u bankrotiranu asfaltnu džunglu Njujorka 1980-ih. U scenariju, koji je napisan na engleskom, ali kasnije preveden na srpski, akcenat je na stripovskoj ikonografiji koja se bavi 'većim od života' negativcima inspirisanim akcionim filmovima”, naveo je Helmerhorst.
Najvažniji romski umetnici i umetnice današnjice, među kojima su Zoran Tairović, albanski umetnik Sead Kazanxhiu, zatim Nihad Nino Pušija i britanska umetnica Delaine La Bas, pod kustoskim vođstvom beoradskog umetnika Vladana Jeremića, predstaviće se izložbom “Sa druge strane slike”, dok će mladi Romi izvesti mjuzikl “Moj glas putuje”.
Evropska prestonica kulture daće i svojevrsni omaž jednom od najvećih novosadskih umetnika koji je bio ispred svog vremena Mitru Subotiću Subi.
Akcenat je stavljen na izložbu “Suba soba”, rimejk njegove kompozicije i muzičke instalacije u koprodukciji sa Goranom Vejvodom – The Dreambird, a tim povodom najavljen je i koncert popularne brazilske pevačice Céu, dobitnice tri Latino Gremija, koja je nominovana i za Gremi u kategoriji svetske muzike.
“Sav materijal koji bude izložen u Suba sobi, on zapravo čini postavku jedne buduće stalne postavke za koju se nadam da ćemo uspeti da obezbedimo prostor, jer to Novi Sad treba da ima – prikaz, opus jednog velikog umetnika koji ovde nije dovoljno priznat, koliko je u Brazilu i Evropi. Mislim da to što ostaje nakon je vrlo značajno, jer naš grad treba da dobije takav jedan sadržaj”, istakla je autorka projekta Branka Parlić, čuvena novosadska pijanistkinja.
U okviru “Druge?Evrope”, publika će uživati i u World music festivalu koji će ugostiti svetske umetnike kao što je duo iz Irana i Turske Kayhan Kalhor i Erdal Erzincan, kao i sastav Bab L’ Bluz, ali i u brojnim drugim programima.
*Foto: NSEPK/Vladimir Veličković
(SEEcult.org)