Preminuo Jevgenij Jevtušenko
Slavni ruski pesnik Jevgenij Aleksandrovič Jevtušenko, jedan od najpoznatijih autora sovjetske ere, preminuo je 1. aprila u Talsi u SAD u 85. godini.
Jevtušenko je preminuo mirno, posle duže bolesti, okružen voljenima, saopštila je njegova supruga Marija Novikova.
Prema sopstvenoj želji, biće sahranjen u moskovskom predgrađu Peredelkino, gde počivaju i Boris Pasternak i drugi pesnici, preneli su ruski mediji. Jevtušenko je u tom mestu imao daču u kojoj je svojevremeno napravio muzej-galeriju, koju je poklonio državi zajedno sa dragocenim eksponatima, kao što su dela Olega Celkova, Aleksandera Bibina, Nika Pirosmanija, kao i Pabla Pikasa, Marka Šagala, Žorža Braka, Maksa Ernsta...
Jevtušenko je iza sebe ostavio više od 150 knjiga, među kojima su i romani, eseji, scenariji… Bio je i izdavač i urednik, ali i glumac i reditelj nekoliko filmova.
Njegovo najpoznatije delo, “Babi Yar”, posvećeno je jednom od najstrašnijih nacističkih zločina u Drugom svetskom ratu, u kojem je na desetine hiljada Jevreja i drugih zarobljenika ubijeno u ukrajinskoj prestonici Kijevu. Ta poema kasnije je dobila muzičku verziju u Šostakovičevoj Simfoniji br. 13.
Rođen 1932. godine, Jevtušenko je počeo da objavljuje poeziju 1952. godine, a 1963. bio je nominovan za Nobelovu nagradu za književnot.
Tokom 60-ih je, inače, bio među pesnicima koji su nastupali na poetskim večerima u Politehničkom muzeju u Moskvi, koje su postale jedan od simbola kulture sovjetske epohe.
Početkom 90-ih Jevtušenko se preselio u SAD, gde je predavao na Univerzitetu u Tulsi u Oklahomi.
Povodom 85. rođendana, planirao je da proputuje gradovima Rusije, Belorusije i Kazahstana, a jubilej je trebalo da proslavi i u nekim od najznačajanijih moskovskih utanova kulture, u okviru specijalnog programa u njegovu čast.
Jevtušenko je, između ostalog, dobitnik državne nagrade SSSR-a 1984. godine, kao i ruske nacionalne nagrade “Poet”, koja mu je dodeljena 2013. godine za celokupno delo, odnosno za “najviše pesničko dostignuće u savremenoj ruskoj poeziji”.
Svojevremeno je izjavio da mašta o vremenu kada “politika više neće određivati kulturu, nego, naprotiv, kada će kultura ‘uzeti pod svoje’ politiku”.
*Foto: Cybersky - Wikipedia
(SEEcult.org)