Preminuo Šon Koneri
Slavni škotski filmski i pozorišni glumac Šon Koneri, koji je stekao globalnu popularnost ulogom prvog i po mnogima najboljeg Džejmsa Bonda, preminuo je 31. oktobra u 91. godini.
Koneri je čak sedam puta igrao tajnog agenta 007, a prema mišljenju mnogih, bio je najbolji Bond.
Dijamanti su večni, 1971. Foto: Wikimedia, Rob Mieremet - Nationaal Archief, CC BY-SA 3.0
U dugoj i plodnoj karijeri osvojio je i niz najviših nagrada - Oskara, Zlatni globus, Baftu, a stekao je i titulu sera.
Jugoslovenska kinoteka nedavno je priredila retrospektivu Konerija, povodom njegovog 90. rođendana, koji je obeležio u avgustu. U ciklusu Velikani svetskog filma publika je mogla da pogleda njegove glumačke kreacije u filmovima različitih žanrova, kao što su "Dr. No" (1962) Terensa Janga i drugi naslovi iz serijala o Bondu, te "Marni" (1964) Alfreda Hičkoka, "Vetar i lav" (1975) Džona Milijusa, "Gorštak" (1986) Rasela Malkehija, "Lov na crveni oktobar" (1990) Džona Maktirnana...
Koneri je karijeru na filmu počeo kao statista 50-ih godina XX veka, a snimio je ukupno 65 igranih filmova, kao i niz kratkometražnih i televizijskih ostvarenja i serija.
Oskara za najbolju sporednu ulogu osvojio je za ulogu policajca u "Nesalomivima" (1987) Brajana de Palme, koja mu je donela i Zlatni globus. Nagradu Britanske filmske akademije Bafta dobio je za lik srednjovekovnog fratra u filmu "Ime ruže" (1986) Žan-Žaka Anoa.
Kritika je visoko ocenila i Konerijeve uloge u filmovima poput "Brda" Sidnija Lumeta, "Čoveka koji je hteo da bude kralj" Džona Hjustona, dok je kod najšire publike čuven i po akcionim hitovima "Lov na crveni oktobar" Maktirnana, "Stena" Majkla Beja, avanturističkom serijalu "Indijana Džons"...
Nagrade za životno delo dodelili su mu i Evropska filmska akademija i Američki filmski institut.
Koneri se oprobao i kao producent u desetak projekata, a sa filma se povukao 2011. godine.
Premda se zalagao za nezavisnost Škotske i bio član Nacionalne partije Škotske, britanska kraljica proglasila ga je vitezom 2000. godine.
*Naslovna fotografija: Wikimedia commons, Stuart Crawford, CC BY-SA 3.0
(SEEcult.org)