• Search form

30.09.2012 | 13:11

Preslišavanje 6

Preslišavanje 6

Galerija Remont nastavlja 30. septembra ciklus “Preslišavanje” izložbom koja ispituje fenomen prelaska, odnosno transformacije umetničkog izraza i pristupa kod troje umetnika - Milene Putnik, Aleksandra Jestrovića Jamesdina i Dragane Stevanović.

Od klasične slike, kao osnovnog polazišta u kojem su počeli da rade, preko crteža, fotografije i performansa, njihova umetnička praksa konstantno je osvežavana uvođenjem različitih medija i načina komunikacije. Danas je njihov rad multireferentan, složena kombinacija različitih elemenata koji funkcionišu na više nivoa i reflektuju složene procese koji oblikuju naše društvo i poznatu realnost.

Aleksandar Jestrović Jamesdin, koji učestvuje i na aktuelnom 53. Oktobarskom salonu, predstavlja se radom “Southern Comfort” (Južnjačka uteha) za koji je dobio inspiraciju u rečima jednog od prvih komediografa u Srbiji koji je "za svoju ženu rekao da je krokodilka i paklena kučka, zato što mu je branila da ide da radi u pozorište, jer od toga kuća i porodica navodno samo propadaju".

         Jamesdin, Southern Comfort

Jamesdin je rođen 1972. u Zagrebu (SFRJ), a diplomirao je 2000. godine na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, na odseku slikarstva u klasi profesora Čedomira Vasića. Trenutno je na master programu UDK-u Berlinu.

Izlagao je samostalno u Beogradu, Celju, Oslu i na grupnim izložbama u Londonu, Gracu, Ljubljani...

Dobitnik je najznačajnijih fakultetskih priznanja, nagrade Kulturnog centra na 50. Oktobarskom salonu, a bio je i finalista konkursa za najbolje mlade umetnike “Mangelos” i “Funkshion”.

Milena Putnik, rođena 1976. godine u Beogradu, magistrirala je slikarstvo na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, a radi na Odseku za pejzažnu arhitekturu Šumarskog fakulteta u Beogradu.

Dobitnica je nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos” 2005. godine.

        Milena Putnik, Konstrukcija, 2006, ulje na platnu, 100x120 cm

Među njenim skorijim izložbama su “Mesta koja nedostaju”, KC Grad, “Nature&Art”, Mikser festival, “Walking through Belgrade”, Magacin u Kraljevića Marka (2012), “Тime Packages”, 91 mq Project Space, “Berlin, By the Way”, Galerija DKSG (2011), “Cities on the River”, Beograd, Beč, Bratislava (2010), “Beograd:nemesta”, Salon MSU, “Moduli vizuelne komunikacije”, Kulturni centar Srbije u Parizu; “Nikad ili sledeći put” (s Nevenom Popović), GSLU Smederevo (2010).

Milena Putnik istražuje promenljive fenomene svog neposrednog okruženja u formi pešačkih foto-šetnji, grupnih poseta i privremenih postavki u negalerijskim prostorima - vidikovcima. Najčešće koristi medije slikarstva i fotografije, prihvatajući neminovnost pojedinačnih perspektiva, a ponekad u dokumentarističkom porivu "potrage za istinom" objedinjuje fotografije, arhivski materijal i mape.

Dragana B.Stevanović, rođena u Beogradu 1975. godine, završila je osnovne i poslediplomske studije na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, a studirala je i istoriju umetnosti na Filozofskom fakultetu u Beogradu.

      Dragana B Stevanovic, Wild, wild wood, 2004, akril na platnu

Izlagala je na 12 samostalnih i brojnim kolektivnim izložbama u zemlji i inostranstvu (Francuska, Nemačka, SAD, Makedonija, Italija, Austrija).

Studijski je boravila u Francuskoj i Španiji. Njeni radovi se nalaze u Telenor kolekciji savremene srpske umetnosti i u brojnim privatnim kolekcijama.

Prema njenim rečima, istražuje mogućnosti nelinearnog i nenarativnog beležanja utisaka kojima smo izloženi i koje stvaramo, tako što povezuje elemente iz arhive ličnih beleški. Slike, fotografije i objekti obuhvataju iskustvo sećanja, projekcija i misli.

“U praksi koristim iskustvo gesta, montaže i slučajnosti, kao i druge tehnike neposrednog beleženja i prikupljanja vizuelnih sadržaja. Elementi ovako stvorene slike dalje se povezuju i razvijaju u interakciji sa posmatračem tako što ih on prepoznaje i reaguje kroz lične ideje i istine, kreirajući nova značenja”, navela je Dragana B. Stevanović o svom radu.

Projekat “Preslišavanje” osmišljen je kao serijal izložbi na kojima se predstavljaju radovi do tri autora, grupisanih po tematskim pristupima, fenomenima ili medijima. Uz izložbe, sastavni deo predstavljanja osnovnih karakteristika scene, čine predavanja, diskusije na najznačajnije teme i probleme koji su označili prvu deceniju XXI veka.

Kustoski tim projekta čine istoričari umetnosti Saša Janjić, Slobodan Jovanović i Miroslav Karić, čije je profesionalno sazrevanje blisko vezano za rad generacije umetnika koja je tek stupala na umetničku scenu i čiji je dalji profesionalni razvoj kroz brojne aktivnosti i projekte ispratila.

Izložba u Remontu biće otvorena do 19. oktobra.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.