• Search form

10.09.2014 | 22:46

Prezentacija Studija konteksta

Prezentacija Studija konteksta

Centar za kulturnu dekontaminaciju (CZKD) najavio je seriju prezentacija projekta “Studije konteksta”, čiji je cilj bilo preispitivanje značenja javnosti i “javnog” i otvaranje prostora kritičkih praksi u odnosu na neposredno okruženje i nasleđe civilnog društva.

Kursevi prve godine “Studija konteksta” održani su istovremeno u Beogradu (CZKD, koordinator: Ana Isaković), Subotici (koordinator: Branislav Filipović, Aktivni region), Nišu (koordinator: Osman Balić, YUROM Centar) i Novom Pazaru (koordinator: Enes Halilović, Sent) od februara do juna, a polaznici programa “Studije konteksta: Diverzitet diverziteta” imali su priliku da, u saradnji s mentorima i izabranim predavačima, pripreme svoje programe koje će javno predstaviti narednih dana u svojim gradovima i potom na zajedničkom događaju u novembru u Beogradu.

Predstavljanje rada polaznika “Studija konteksta” biće održano 13. septembra u Nišu, od 15. do 17. septembra u Beogradu, te 19. septembra u Novom Pazaru i 3. oktobra u Subotici.

Grupa polaznika radionica u Nišu, u koordinaciji Yurom centra, u saradnji sa Internet TV Romaworld televizijom i nevladinom organizacijom Indigo, predstaviće rezultate petomesečnog rada 13. septembra u MK “12 februar”.

Nastupiće KUD Roma “Alija Jašarević” sa folklorom i pozorišnom predstavom “Karte u jednom pravcu” koja govori o migracijama i nepodnošljivom položaju Roma.

U okviru “Studija konteksta”, u Nišu su održane hip-hop radionice koje će se predstaviti radovima dve grupe polaznika. Grupa koju kordinira Turkijan Redžepi, uz osmišljavanje predavanja i praktični rad sa umetnikom Kastrom Brijanijem, i saradnju sa interenet TV Roma World, radila je na produkciji hip-hop muzike i raznim vidovima njene javne i onlajn prezentacije. Hip-hop grupa čiji je rad koordinirala Tamara Simonović i tim NVO Indigo u Drustvenom centru, producirala je zajedničku pesmu. Tokom radionica, polaznici su imali priliku da rade sa poznatim muzičarima (Predrag Radovančević – BG Fank, Muha Blackstazy, Vladimir Đorđević (Minilinija) i da čuju o istoriji hip-hop pokreta (Greg de Cuir).

Beogradska prezentacija rada polaznika programa “Studije konteksta – Diverzitet diverziteta” biće održana od 15. do 17. septembra u CZKD-u, a počeće predstavom “Gospođica Julija” - “isforsiranim igrokazom” u režiji Uroša Jovanovića, te predstavljanjem video rada i instalacije Marije Kauzlarić.

Gospođica Julija” važi za najvažnije delo naturalističke drame - pokretu koji je svoj ideal nalazio u darvinističkim idealima borbe za pozicije u društvu koje su nalik onima koje vode životinje za vlastiti opstanak, proklamujući “prirodnu selekciju” kao opravdani proces. U drami je slikovito prikazan kroz Žanovu i Julijinu borbu da spasu vlastiti život. Strinberg je tvrdio da je sadržaj te drame zasnovao na istinitoj priči o mladoj plemkinji koja je imala seksualni odnos sa slugom. Iako ona nije počinila samoubistvo u životu, u drami jeste. Predstava ukazuje da je razlog za to Strinbergova želja da ospori ženama pravo na slobodu. Predstava suočava Strinberga sa samim sobom, razotkrivajući njegove mizogene ideje.

Za 16. septembar najavljena je prezentacija projekta “Otvorena škola ekonomije” koji je u okviru programa “Studija konteksta” vodio Danilo Prnjat, te prezentacija work in progress performansa “O slobodi nastaveOlge Simić, nazvanog prema govoru Viktora Igoa u Ustavotvornoj skupštini u januaru 1850. godine.

Grupa Zazor (3a3or) izvešće iste večeri pseudo-psihoanalitički postdramski performans “Skinite lica sa vaših maski” (Mišel Fuko) koji ispituje psihoanalizu kao diskurs koji je baziran na Frojdovom “Uvodu u psihoanalizu”, a počiva na dve osnovne ideje: da nesvesno dominira nad svesnim i da je seks osnovni izvor ljudske motivacije. Prva poenta može se dovesti u vezu sa dominacijom psihoanalize (u odnosu na druge škole psihoterapije) kao diskursa koji je preuzeo određeni nivo klasne moći u buržoaskom društvu, dok druga može biti stavljena u relaciju sa “perverzijom” i queer seksualnošću koja remeti normu. Te dve instance biće ukrštene i preispitane unutar grupne psihoanalitičke situacije koja uključuje queer osobe (u ovom slučaju članove grupe 3a3or). Protagonisti će govoriti o intimnim problemima i osnovnim postavkama psihoanalize i njenoj kritici iz svog ličnog ugla, ali i preuzimajući identitete različitih
teoretičara (Fuko, Delez, Poper…), kao i samog osnivača, Frojda.

Publika može da se uključi u performans, a obzirom da ne postoji striktni scenario, svako je izvođenje jedinstveno – nikada se ne ponavlja.

Za završnicu beogradske prezentacije rezultata “Studija konteksta” najavljen je rad “Biopolitike i rak dojke”, zasnovan na konceptu Olje Nikolić Kie, te razgovor sa Iztokom Osojnikom o neformalnom kontrakulturnom pokretu u Ljubljani u drugoj polovini 70-ih.

Rad “Biopolotike i rak dojke” sastoji se iz instalacije “Eros i tanatos” (Marko Matić, Đorđije Milić, Olja Nikolić Kia, Ljiljana Bojanić) instalacije fotografija “Prazno mesto” (Maruška Beader, Olja Nikolic Kia) i performansa-razgovora sa Maruškom Beader.

Taj rad propituje bolest kao unutrašnji prostor destrukcije i/ili rasta, suočavanje sa smrću i usamljenošću, sagledavanje sopstvenog života i mogućnost promene na nivou individue. U društvenom smislu, bavi se kritikom odnosa na polju seksualnosti kao paradigme ljudskih odnosa, a posebno bolešću i razmatranjenjem pitanja ko ima a ko nema resurse da bude vidljiv u borbi za legalna prava na brzu dijagnozu, lečenje i palijativnu negu u nepravednom sistemu.

Potom je najavljen razgovor sa Iztokom Osojnikom o nastanku, društvenom kontekstu i praksama anonimnog kolektivističkog pokreta, čiji je bio inicijator i aktivan učesnik, a u okviru kojeg je u periodu od 1975. do 1980. implementiran niz intermedijalnih akcija, hepeninga i instalacija u kojima se često gubi jasna granica rok koncerta, performansa i pozorišne predstave. Utemeljen na principima dekonstrukcije i dis-identifikacije, taj pokret od početka ima snažan anti-institucionalni naboj - tvrdoglavo odbijajući bilo kakvu formalizaciju (sistematsko arhiviranje, čuvanje evidencije o aktivnostima, itd) i institucionalizaciju (izlaganje u prostoru i kontekstu umetnosti), čime pokušava da predupredi sopstvenu istorizaciju.

Tim projekta “Studije konteksta” u Beogradu činili su Ana Isaković (Yurom centar), kao koordinatorka projekta, medijski urednik Ivica Đorđević i gostujući predavači Dejan Kršić, Nebojša Jovanović i Zoran Pantelić.

Umetnička direktorka projekta “Studije konteksta” je Borka Pavićević, menadžerka Aleksandra Sekulić, a mentori: Zlatko Paković, Ognjen Glavonić i Saša Ćirić.

Savet Studija konteksta čine: prof. Milena Dragićević Šešić, Dejan Ilić (Fabrika knjiga, časopis Reč), Srbijanka Turajlić, Mladen Đorđević, Saša Ilić (Links), Atila Širbik (Attila Sirbik, Symposion), Branislav Dimitrijević (Škola za istoriju i teoriju umetnosti u CSU, Beogradu), Snežana Skoko (predavač na kursevima Centra za stvaralaštvo mladih), Ružica Marjanović (Festival “Na pola puta”, Užice), Ana Vujanović (TKH - projekat Raškolovano znanje), Vesna Milosavljević (SEEcult), Nikola Dedić i Ivana Aleksić.

Projekat su podržali Evropska unija (Podrška civilnom duštvu - EU-IPA), Sekretarijat za kulturu Grada Beograda, Fondacija za otvoreno društvo i Charles Mott Foundation.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.