Priča svih nas
Dokumentarni film “Druga strana svega” Mile Turajlić, ovenčan glavnom nagradom 30. IDFA, doživeo je emotivnu domaću premijeru 29. novembra u punom Sava centru, uz snažan aplauz publike koja je nekoliko puta reagovala i tokom projekcije te višeslojne priče o istoriji jedne porodice i burnoj prošlosti Srbije i bivše Jugoslavije – ispričane kroz dijalog sa autorkinom majkom, univerzitetskom profesorkom i neumornom građanskom aktivistkinjom Srbijankom Turajlić.
Posle svetske premijere u takmičarskom programu Filmskog festivala u Torontu i pobede na IDFA – najznačajnijem festivalu dokumentarnog filma u svetu, Mila Turajlić rekla je uoči premijere na 23. Festivalu autorskog filma da joj je to najvažnija projekcija, kako zbog ljudi koji su u filmu i svih koji su pomogli na terenu, tako i zbog same beogradske publike, jer je “Druga strana svega” i svojevrsni omaž Beogradu i njegovom otporu u vremenu nacionalizma, rata i diktature.
“Neočekivana je priča u koju se ovaj film pretvorio, vreme koje mi je bilo potrebno da ga napravim, i ova nagrada (na IDFA) bila je neočekivana, ali i vaša brojnost večeras je neočekivana”, rekla je Mila Turajlić publici koja je popunila i galerije Velike sale Sava centra.
Mila Turajlić u filmu “Druga strana svega”, kroz dijalog sa majkom, otkriva detalje njihove porodične istorije i nacionalizovane zgrade u centru Beograda koju je sagradio autorkin pradeda, ministar u vladi Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, kao i priču o stanu koji je nakon Drugog svetskog rata ostao više od 70 godina podeljen jednim vratima, koja simbolizuju i mnoge druge podele tokom burne istorije, ali i potrebu prihvatanja druge strane - ugla gledanja na protekle istorijske događaje.
Novi film Mile Turajlić je i sam po sebi po mnogo čemu istorijski, kako je istakao uoči premijerne projekcije kopredsednik Saveta FAF-a, reditelj Stefan Arsenijević.
“Kada smo pre oko mesec dana hrabro odlučili da premijera bude u Velikoj sali Sava centra, verovali smo u kvalitet ovog filma, verovali smo u autorsku poetiku i majstorstvo Mile Turajlić i verovali smo da je ovo priča svih nas koja se vrlo retko viđa na filmu. Ono što nismo mogli ni da pretpostavimo je da će u međuvremenu ovaj film postići veliki istorijski uspeh. Pre tačno sedam dana ‘Druga strana svega’ osvojila je glavnu nagradu na IDFA, najznačajnijem festivalu dokumentarnog filma u svetu. Istorijski je i zato što nijedan reditelj iz regiona u višedecenijskoj istoriji IDFA nije osvojio tu nagradu. Istorijski je i zbog toga što je do sada samo pet rediteljki osvojilo ovu nagradu”, rekao je Arsenijević.
Istorija je, kako je dodao, i ključna reč u delima Mile Turajlić - u filmu “Cinema komunisto” analizirala je istoriju Jugoslavije kroz filmove koji su snimani o njoj, a u filmu “Druga strana svega” reč je o intimnoj poetskoj priči o jednoj porodici koja postaje kompleksna priča o jednoj zemlji.
“Kao što svi znate, istorija nije u Srbiji nešto što je prošlost, istorija je nešto što živimo svaki dan, bilo kao neki demon koji nas svuda prati, bilo kao ideja o slavnoj prošlosti koju ne smemo da zaboravimo, ili kao neki prelomni istorijski trenutak koji nam se stalno desava. Živeći svakodnevno sa istorijom i gotovo stalno u tom prelomnom istorijskom trenutku, najčešće se osećamo kao istorijske žrtve. Da li to možemo da promenimo, da li imamo snage, volje i mogućnosti za to? Ovaj film nas podseća da uvek postoji druga strana svega i da smo ipak mi pozvani da odlučimo da li ćemo reći da ili ćemo reći ne. Ako to ne uradimo, drugi će to reći u naše ime”, poručio je Arsenijević.
Mila Turajlić je beogradsku premijeru novog filma posvetila Stevanu Labudoviću, koji je nedavno preminuo, a glavni je protagonista dokumentarca na kojem takođe radi proteklih nekoliko godina.
Ističući da je Labudović bio jedan od najtalentovanijih snimatelja bivše Jugoslavije, zbog čega je svojevremeno bio određen da prati predsednika Tita na svim putovanjima, Mila Turajlić podsetila je da je kamerom zabeležio nastanak ideje i rađanje Pokreta nesvrstanih, alžirski oslobodilački rat, događaje u Palestini, Mozambiku, Angoli, Ho Ši Minu…
“Provela sam tri godine sa Stevanom snimajući film o njemu, ta saradnja pretvorila se u prijateljstvo, a postao mi je i mentor kao snimatelj. Jedva sam čekala da podelim sa njim rezultate svog rada... Nažalost, pre nekoliko dana Stevan nas je napustio i ova večerašnja projekcija je posveta njemu”, rekla je Mila Turajlić sa suzama u očima.
Film “Druga strana svega”, nastao u koprodukciji sa Francuskom i HBO Evropa, imaće televizijsku premijeru 14. decembra na kanalima HBO Srbija i HBO Adria.
Uoči premijere, Mila Turajlić izjavila je izveštačima sa FAF-a da je filmom “Druga strana svega” želela da predstavi “drugu stranu istorije Srbije” i pokaže da je “validno viđenje svakog od nas o dešavanjima u Jugoslaviji i Srbiji, da su mogući različiti uglovi gledanja na sve što smo doživeli na ovim prostorima”.
U intervjuu za SEEcult.org, istakla je da su joj je reakcije domaće publike posebno važne, jer je i sama proživela događaje koje opisuje u filmu. Za regionalnu publiku rekla je da joj je važno da film doživi kao poziv na dijalog, a negde i kao dopunu nekom kolektivnom sećanju koje u trenutno zahuktanom medijskom trenutku zaboravlja na te glasove razuma koji su uvek postojali, ali koje malo koje čuje kada histerija krene.
Koproducentkinje filma “Druga strana svega” Hanka Kastelicova (HBO Europe) i Karin Čičkovski (Survivance), koje su prisustvovale premijeri u Sava centru, smatraju da taj dugometražni dokumentarac o novijoj srpskoj istoriji iz ličnog ugla ima univerzalni nivo koji dobro razume strana publika.
(SEEcult.org)