• Search form

26.10.2012 | 21:06

Promene kulturnog pejzaža

Promene kulturnog pejzaža

Izložba projekta “Posledice. Promene kulturnog pejzaža” (Aftermath. Changing Cultural Landscape), koji je Centar za savremenu fotografiju Photon iz Ljubljane realizovao sa partnerima iz svih zemalja sa prostora bivše Jugoslavije, gostuje od 27. oktobra u prostoru PARCO - Pordenone ARte COntemporanea u Pardenonenu u Italiji.

Na izložbi učestvuju: Domagoj Blažević, Andrej Đerković, Tomaž Gregorič, Astrit Ismaili, Robert Jankuloski, Genc Kadriu, Amer Kapetanović, Srđan Kovačević, Borut Krajnc, Goran Micevski, Duško Miljanić, Bojan Mrđenović, Paula Muhr, Oliver Musovik, Vigan Nimani, Ana Opalić, Lazar Pejović, Darije Petković, Ivan Petrović, Marija Mojca Pungerčar, Vojo Radonjić, Jasenko Rasol, Bojan Salaj, Mirjana Stojadinović, Viktor Šekularac, Dejan Vekić, Sandra Vitaljić, Borko Vukosav, Milena Zarić, Ivan Zupanc i Antonio Živkovič.

Projekat “Aftermath” realizovalo je sedam partnerskih institucija iz zemalja bivše Jugoslavije (Beograd, Cetinje, Ljubljana, Priština, Sarajevo, Skopje, Zagreb) i CRAF Spilimbergo, a podržale su Commune di Pordenone i Evropska kulturna fondacija (BIFC).

To je prvo regionalno istraživanje i kustoska platforma koji su ustanovljeni da bi se identifikovale i artikulisale tendencije u polju savremene fotografije u odnosu na njeno neposredno okruženje. Uz učešće partnerskih organizacija iz zemalja bivše Jugoslavije, projekat predstavlja opsežno istraživanje velikog broja društvenih promjena u slici fizičkog i mentalnog okruženja. Stoga je izraz brojnih autora koji se bave fotografijom.

Širi kustoski tim činili su: Miha Colner, Mirjana Dabović, Albert Heta, Saša Janjić, Ana Opalić, Dejan Sluga, Sandra Vitaljić i Branka Vujanović.

Istraživanje kustoskog tima fokusirano je na umetničke refleksije društvenih promena koje su markirale prostore bivše Jugoslavije. Stoga “Aftermath” predstavlja metaforu za posledice turbulentnih događaja i njihov trag na okruženje i svakodnevni život. Kroz kreativni angažman, umetnici koji participiraju bave se različitim efektima tranzicionih procesa koji su bezuslovno i brutalno promenili život pojedinca, bilo kroz krvave ratove 90-ih, bilo njihovim indirektnim i direktnim posledicama, radikalne ekonomske promene koje su uticale na opštu klimu i direktno uspostavile nove društvene vrednosti.

U nameri da se iskaže kritički pogled na sadašnje (i prošlo) stanje svesti, umetnici su, na osnovu sopstvenih merila, sagledali svakodnevnicu i taj pogled prilagodili individualnim izrazima.

Zahvaljujući širokom okviru, projekat “Aftermath” obezbjeđuje konfrontaciju umetničkih refleksija i izraza različitih generacija koje su iskusile vreme pre raspada bivše države iz jednog sasvim novog konteksta.

Dvadesetogodišnji period je dovoljno kratak da bi se sačuvala istorijska memorija; stoga je za mnoge umetnike nova situacija nekako postavljena u odnosu na prošlost. Glavna polazišna tačka za izložene radove je relacija između starog i novog, beleženje postepenih promena u okviru pojedinačnih mesta i vremena, kao i uticaj ideologija na širi društveni ili fizički ambijent. Konceptualno osmišljeni vizuelni narativi prerastaju principe dokumentarnog izveštaja i, za razliku od senzacionalizma mas medija, fokusiraju se na događaje i situacije sa određene distance.

Zahvaljujući društvenoj senzibilnosti, oni pričaju posebne priče često sasvim na margini o posledicama jedne sveobuhvatne društvene tranzicije kao procesa koji je fundamentalno označio čitav region.

Izložbu prati obiman katalog sa tekstovima selektora.

Premijerno je održana u Narodnom muzeju Slovenije u Ljubljani, a osim u Pordenoneu, predviđeno je da gostuje do kraja 2013. godine i u Zagrebu i Beogradu, uz kraće prezentacije u Sarajevu, na Cetinju i u Prištini.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.