• Search form

04.11.2015 | 22:34

Prostor, oblik, dodir

Prostor, oblik, dodir

Muzej savremene umetnosti Republike Srpske (MSURS) u Banjaluci priredio je specijalizovanu izložbu za slepa i slabovida lica “Prostor, oblik, dodir”, kojom 5. novembra počinju i šesti Regionalni muzejski susreti na temu “Socijalna inkluzija i savremeni muzej” koji će okupiti više od 30 muzejskih profesionalaca iz zemalja Jugoistočne Evrope.

Izložba “Prostor, oblik, dodir” prva je takva postavka u RS i u potpunosti je prilagođena slepim i slabovidim licima, a obuhvata crteže, grafike, slike, i skulpture iz kolekcije tog muzeja.

Izložba je posvećena umetničkoj grupi Prostor – oblik, koja je 1975. godine, uvodeći apstrakciju u bosanskohercegovačku umetnost, svoje delovanje započela upravo u Banjaluci.

Izložbom će biti obeleženo 40 godina od osnivanja te grupe koju je činilo devet umetnika: Tomislav Dugonjić, Enes Mundžić, Bekir Misirlić, Ljubomir Perčinlić, Edin Numankadić, Vojo Dimitrijević, Nikola Nјirić, Mustafa Skoplјak i Radoslav Tadić.

Izložba je osmišlјena sa cilјem da se apstraktna umetnička dela kao vredna kulturna baština, koju čuva MSURS, predstave na nov način u skladu sa savremenim muzeološkim standardima, i to prvenstveno da budu pristupačna i slepim i slabovidim osobama. Takav vid inkluzivne prezentacije muzejskih predmeta omogućen je putem njihovih specijalnih prilagođavanja, pripremlјenih namenski za tu izložbu, a obuhvataju taktilne replike dela umanjenih dimenzija, adaptacije pomoću zvuka i mirisa, kao i originalne primerke dostupne za dodir.

Sve izložene radove prate opisne legende na Brajevom pismu, kao i audio zapisi koji nose biografske podatke o svakom od autora i tumače njihov umetnički koncept za određena dela.

Izložba “Prostor, oblik, dodir” je autorski projekat dr Sarite Vujković, direktorke MSURS i kustoskinje Žane Vukičević, a u produkciji je učestvovao ceo muzejski kustoski tim.

Izložba je realizovana uz stručnu pomoć Tiflološkog muzeja iz Zagreba, sa kojim je MSURS i do sada sarađivao na razmeni znanja i iskustava u domenu posvećenosti publici i radu sa lokalnom zajednicom, inovativnih pristupa interpretaciji muzejskih kolekcija i iznalaženju kreativnih načina njihove upotrebe, za šta su obe institucije nagrađene i specijalnim priznanjima u okviru međunarodne nagrade “Živa”, koju dodelјuje Forum slovenskih kultura.

Podršku i pomoć za realizaciju inkluzivne izložbe pružili su: Specijalizovana biblioteka za slepa i slabovida lica RS, tiflolog-grafolog Jovica Radanović, skulptor Dušan Pašić, grafički dizajner Nemanja Mićević, grafičari sa Akademije umetnosti u Banjaluci Maja Lakić Lazić i Aleksandar Lazić, te dizajner zvuka Srđan Radaković, a svoj glas je za prateće audio sadržaje ustupio banjalučki glumac Goran Jokić.

Svečanim otvaranjem izložbe, 5. novembra biće otvoreni i VI Regionalni muzejski susretiSocijalna inkluzija i savremeni muzej”, koje MSURS organizuje u saradnji sa Regionalnom alijansom ICOM SEE i Nacionalnim komitetom ICOM BiH, a okupiće više od 30 muzejskih profesionalaca iz Italije, Slovenije, Srbije, Hrvatske, Crne Gore, Makedonije, Albanije, Rumunije, Moldavije i BiH.

Program trodnevne konferencije obuhvata 24 stručna predavanja i prezentacija muzejskih profesionalaca iz brojnih institucija Jugoistočne Evrope među kojima su: Tiflološki muzej iz Zagreba, Etnografski muzej iz Ljublјane, Muzej Makedonije iz Skoplјa, Narodni muzej iz Kikinde, Fondacije CHWB, Tehnički muzej iz Zagreba, Pedagoški muzej iz Beograda, Etnografski muzej iz Zagreba, Muzej afričke umetnosti iz Beograda, Open-Air muzej Lastovo, Gradski muzej Krive Palanke, Spomen zbirka Pavle Belјanski iz Novog Sada, Arheološki muzej iz Zagreba, Gradski muzej Karlovca, Prirodnjački muzej iz Beograda, Zemalјski muzej iz Sarajeva.

Posebni gosti konferencije su i profesori iz Italije dr Roberto Zankan iz UNESCO-a Venecija i dr Gvido Inćerti sa Univeziteta u Ferari.

Tema te konferencije odabrana je u skladu sa činjenicom da se upravo socijalna inkluzija uvrštava u vodeće probleme sa kojima se suočava savremena muzeologija, a koji naročito za muzejske instiucije u BiH i regionu predstavlјa jedan od trenutno najvećih profesionalnih izazova. Cilј konferencije je razmena iskustava, širenje znanja u vezi sa socijalnom inkluzijom i ulogom muzeja u savremenom društvu, kao i izrada nove strategije delovanja muzeja u toj oblasti.

VI Regionalne muzejske susrete podržali su Ministarstvo prosvete i kulture RS, Ministarstvo civilnih poslova BiH i Kancelarija UNESCO-a u Veneciji.

MSURS organizuje tu stručnu konferenciju u sklopu projekta “Dijalog za budućnost” koji implementiraju UNDP, UNICEF i UNESCO u partnerstvu sa Predsedništvom Bosne i Hercegovine. Projekat “Dijalog za budućnost” finansiran je sredstvima Ureda UN za podršku izgradnji mira / Fonda za izgradnju mira (PBF).

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav