• Search form

08.04.2009 | 15:14

Protesti i proslava Dana Roma

Svetski dan Roma, 8. april, čije je obeležavanje u Beogradu - u okviru predsedavanja Srbije Dekadom inkluzije Roma, počelo 7. aprila koncertom Esme Redžepove u Sava centru, protiče i u znaku protesta zbog prinudnog iseljenja romskih porodica iz Bloka 67, kao i obećanja gradskih vlasti da će naći sistemsko rešenje za Rome iz nehigijenskih i nelegalnih naselja.

Protesti i proslava Dana Roma

Svetski dan Roma, 8. april, čije je obeležavanje u Beogradu - u okviru predsedavanja Srbije Dekadom inkluzije Roma, počelo 7. aprila koncertom Esme Redžepove u Sava centru, protiče i u znaku protesta zbog prinudnog iseljenja romskih porodica iz Bloka 67, kao i obećanja gradskih vlasti da će naći sistemsko rešenje za Rome iz nehigijenskih i nelegalnih naselja.

U podne je ispred Skupštine grada održan protest stotinak građana, u znak podrške Romima koji već pet dana žive na ulici, među kojima je i više od 80 dece, a tim povodom oglasilo se sa zahtevima najvišim državnim zvaničnicima i četrdesetak nevladinih organizacija, kao i tim agencija UN u Srbiji.

Gradske vlasti su, na inicijativu gradonačelnika, najavile formiranje Radne grupe za zbrinjavanje Roma iz nehigijenskih i nelegalnih naselja koji imaju prijavljeno prebivalište u Beogradu. Građani koji nemaju regulisan boravak u Gradu Beogradu rešavaće status uz pomoć nadležnih republičkih institucija.

Gradonačelnik Beograda otvorio je 8. aprila izložbu o tradiciji romskog naroda u Osnovnoj školi “Despot Stefan Lazarević” na Mirijevu, navodeći da će se grad truditi da pomogne svima koji su stanovnici Beograda i omogućiti im adekvatan privremeni smeštaj, kao i da će onima koji nisu iz Beograda biti omogućeno, uz pomoć grada, da se vrate tamo odakle su došli.

Ocenjujući da je Mirijevo najbolji primer kako treba da se radi, Đilas je rekao da je sjajan uspeh što u školi “Despot Stefan Lazarević” ima mnogo romske dece, jer je to jedina šansa da zaista postanu pravi deo društva, saopštile su gradske vlasti.

“Ako ih ostavimo da žive u nekom getu, da ne idu u školu, da žive po raznim objektima koje ne bih nazvao ni kućicama, onda ta deca nemaju šansu, onda će završiti na ulici. Ali, ako pokažemo ljubav i razumevanje, onda ćemo im dati šansu da budu obrazovani ljudi, da se sutra zaposle, zasnuju svoje porodice i da žive kao što živi veliki broj Roma”, rekao je Đilas.

Iseljenim Romima iz Bloka 67 ponuđen je za sada alternativni smeštaj u kontejnerima u naselju Boljevci u Surčinu, ali se lokalno stanovništvo usprotivilo, a posle paljenja i demoliranja kontejnera, romske porodice su zatražile da se pronađe druga alternativna lokacija.

Tim povodom, grupa nevladinih organizacija u Srbiji zatražila je od najviših predstavnika vlasti da hitno pronađu adekvatan alternativni smeštaj za iseljene romske porodice, kao i da se uzdrže od izjava kojima se negiraju ljudska prava građanima romske nacionalnosti.

U otvorenom pismu najvišim državnim funkcionerima, 43 nevladine organizacije poručile su da je neprihvatljiva praksa odustajanja od odluka o alternativnom smeštaju samo zbog javno iskazanih rasnih predrasuda ili otvorenog rasizma dela većinskog stanovništva u nekom od naselja u Beogradu.

“Ovakvi protesti su u proteklih nekoliko godina organizovani u Zemun polju, Kamedinu, Novom Beogradu, Ovči i Batajnici. Otvoreni ili prikriveni rasizam prema građanima romske nacionalnosti nikada nije kažnjavan do sada, dok su u isto vreme od 2000. godine do danas prinudna iseljenja i rušenja romskih naselja uvek vršena uz punu asistenciju policije”, navedeno je u pismu.

Povodom tog slučaja i Svetskog dana Roma, oglasio se i tim agencija UN, ističući da je taj međunarodni praznik važna prilika kada se odaje priznanje različitosti i bogatstvu kulture Roma, ali istovremeno i momenat kada se ukazuje na ulogu koju romska zajednica ima u Srbiji i na njihove teške uslove života.

Pozdravljajući rešenost Vlade Srbije - predsedavajućeg Dekadom za inkluziju Roma, tim agencija UN istovremeno je zatražio da se preduzmu konkretne akcije da bi se situacija rešila na sveobuhvatan način.

Navodeći da je s velikom zabrinutošću pratio prisilno raseljavanje Roma 3. aprila iz nelegalnog naselja blizu kompleksa Belvil, tim agencija UN naveo je da, iako prepoznaje puno pravo gradskih vlasti da završe neophodne infrastrukturne projekte u Beogradu, smatra i da prisilno raseljavanje nije moguće smatrati tek nuspojavom razvoja.

“Kada je izmeštanje naselja neminovno, gradske vlasti bi trebalo da ga pazljivo pripreme uz učešće svih zajednica na koje se ono odnosi, naročito vodeći računa o socijalno-ekonomskoj rehabilitaciji ugroženih”, istakao je tim agencija UN, navodeći da je zato sada potrebna hitna akcija da bi se toj zajednici obezbedio smeštaj i pristup osnovnim socijalnim uslugama, te da bi se sprečilo pogoršanje situacije.

Tim agencija UN u Srbiji najavio je i da će nastaviti da prati aktivnosti grada Beograda usmerene na izmeštanje nelegalnih romskih naselja, a poručio je i da je spreman da pruži punu podršku naporima da se iznađe sveobuhvatno rešenje za ugroženo stanovništvo, u skladu sa relevantnim principima međunarodnog prava.

Povodom Svetskog dana Roma, 8. aprila biće održan besplatan koncert romske grupe Kal na Trgu republike, pod pokroviteljstvom Ministarstva za ljudska i manjinska prava, a priređena je i izložba Narodne biblioteke Srbije “Alav e romengo”, koja predstavlja istoriju i razvoj romskog pisma i kulture, a biće otvorena do 8. maja u Galeriji Narodne banke Srbije u Beogradu.

Vlada Srbije najavila je usvajanje Nacionalne strategije na Svetski dan Roma, a predsednik Srbije Boris Tadić čestitao je svim građanima romske nacionalnosti Svetski dan Roma i najoštrije osudio šovinističke izjave i pretnje Romima, preneli su mediji saopštenje njegove Pres službe.

U razgovoru s delegacijom Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine o teškom položaju Roma, koji je dodatno komplikovan zbog iseljavanja nehigijenskih romskih naselja, konstatovano je da se razvoj Beograda ne sme ugroziti, ali da se mora pronaći rešenje za romske porodice koje su ostale bez krova nad glavom.

"Svi građani Srbije moraju imati ista prava i obaveze, bez obzira na nacionalnost, ali vlasti moraju imati naročitog sluha za probleme sa kojima se suočavaju Romi u našoj zemlji", naglasio je Tadić, dodajući da je u uslovima ekonomske krize neophodno razumevanje jedni za druge i pronalaženje načina za pomoć onima kojima je teško.

Ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić, uručio je povodom Svetskog dana Roma 40 računara najboljim romskim učenicima, navodeći na svečanosti u Palati Vlade Srbije da bez tehnologije nema napretka, saopštila je vlada.

Čiplić je istakao i da su Romi najveći resurs države, jer i pored života u težim okolnostima nego ostali građani, ostvaruju odlične rezultate.

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava ponudiće mere za nesmetan razvoj, školovanje i potom zapošljavanje mladih Roma, najavio je Čiplić.

Prema popisu iz 2002. godine, u Srbiji živi 108.000 Roma, ali se procenjuje da ih ima više od 450.000.

Više od 60 odsto romske dece ne upiše osnovnu školu, a samo polovina od tog broja upiše srednju.

Svetski dan Roma ustanovljen je 1971. godine na Prvom svetskom kongresu Roma u Londonu, kada je usvojeno ime naroda, a potom i romska himna "Đelem đelem", zastava i jezička ravnopravnost svih romskih dijalekata.

Povodom problema nedovoljnog ekonomskog razvoja Roma i neadekvatnog društvenog položaja u Evropi, u kojoj ih živi više od 12 miliona, pokrenuta je i evropska strateška akcija "Dekada inkluzije Roma 2005–2015", čiji je cilj uklanjanje svih oblika diskriminacije prema Romima i njihovo uključivanje i integracija u društvene tokove.

(SEEcult.org)

Foto: Vladan Jeremić

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav