• Search form

02.04.2015 | 14:17

Protestna patka

Protestna patka

Aktivisti inicijative Ne da(vi)mo Beograd privremeno su postavili 2. aprila ispred Skupštine Srbije džinovsku patku od stiropora, protestujući povodom predloga lex specialisa o projektu izgradnje "Beograda na vodi", koji takođe smatraju “patkom”.

“Jedna patka je danas stigla do stepenica Narodne skupštine Republike Srbije. Druga patka je ušla u Narodnu skupštinu u formi Predloga zakona o utvrđivanju javnog interesa i posebnim postupcima eksproprijacije i izdavanja građevinske dozvole radi realizacije projekta izgradnje ‘Beograd na vodi’”, saopštila je inicijativa Ne da(vi)mo Beograd, pozivajući poslanike da odbace predloženi zakon.

Smatrajući da je predlog tog zakona “protivustavan i društveno poguban”, a sam projekat “Beograd na vodi” – “šarena laža koja nas već skupo košta”, inicijativa Ne da(vi)mo Beograd upozorila je da nastavak tog projekta neće doneti dobit, već samo povećati trošak.

      Foto: Kamerades

“Eksproprijacija zarad izgradnje isključivo komercijalnog projekta koji se ne obazire na potrebe građana Srbije i suspenzija zakonodavstva za potrebe investitora je kapitulacija javnog interesa i države. Državni i gradski promoteri projekta ovu prevaru lažno predstavljaju kao izbor između trošnih udžerica i napretka. Ali nema nikakvog napretka u izgradnji luksuzne zone parama građana Srbije za profit koji je namenjen međunarodnoj korporaciji.

Cenu pristajanja na ovakav razvoj već papreno plaćaju, i godinama koje dolaze plaćaće, građani cele Srbije, od čijih para se izvode radovi na raščišćavanju terena u vrednosti od barem miljardu evra. Umesto da se novac građana Srbije koristi za ujednačen razvoj zemlje, nudi nam se nedostupna luksuzna zona u centru Beograda. Umesto da ulažemo u obrazovanje, zdravstvo i proizvodnju, gradimo butike za Luj Viton torbice”, poručila je inicijativa Ne da(vi)mo Beograd.

      Foto: Miloš Stošić

Prema oceni inicijative Ne da(vi)mo Beograd, alternativa hitnom postupku nije usvajanje lex specialisa u redovnoj proceduri, već pravičan i jednak zakon za sve.

Patka koju su aktivisti inicijative Ne da(vi)mo Beograd doneli do stepeništa Skupštine Srbije, visoka dva metra, odneta je nakon završetka akcije, na zahtev policije.

Skupština je najpre trebalo da se izjasni o predloženom zakonu po hitnom postupku, ali je onda upućen u redovnu proceduru.

Predlog zakona, kako je najavljeno, braniće premijer Aleksandar Vučić, a rasprava bi trebalo da počne naredne nedelje.

      Foto: Kamerades

Predloženi zakon bi trebalo da stupi na snagu dan od objavljivanja u “Službenom glasniku”, uz obrazloženje da je neophodno da se izbegne prekoračenje roka za završetak projekta “Beograd na vodi”.

Predlog zakona, kako je navedeno, stvara mogućnosti za rešavanje imovinsko-pravnih odnosa i raselјavanje u obuhvatu planskog dokumenta i realizacija projekta u celini, brže i efikasnije nego što važeća zakonska rešenja to omogućavaju.

Prema navodima u tekstu predloga tog zakona, novi propis “rešiće pitanje izmeštanja beogradskog železničkog čvora iz savskog amfiteatra, raselјavanje stanovnika koji decenijama stanuju u starim, trošnim i neuslovnim objektima bez osnovne saobraćajne i komunalne infrastrukture, omogućiće izgradnju nove infrastrukture i novih sadržaja u centralnoj zoni grada. Obezbediće se izgradnja obaloutvrde sa propisanim uslovima u cilјu obezbeđenja od poplavnih talasa koji ugrožavaju centralnu gradsku zonu”.

Prema podacima iz Prostornog plana područja posebne namene, na površini plana od oko 177 hektara predviđeno je da se ostvari nešto više od 1.000.000 m² stambenog prostora, oko 750.000 m² poslovnog i komercijalnog prostora, više od 62.000 m² javnih sadržaja kao što su vrtići, škole, ustanove kulture, socijalne i zdravstvene zaštite i oko 242.000 m² novih zelenih površina. Ti kapaciteti, kako je navedeno u predloženom zakonu, omogućavaju da na tom prostoru bude preko 13.000 zaposlenih i preko 17.000 stanovnika.

Ukupni orijentacioni troškovi realizacije javnih površina i objekata procenjeni su na oko 33 milijarde dinara.

      Foto: Miloš Stošić

Projekat “Beograd na vodi” već mesecima je na udaru oštrih kritika stručne i najšire javnosti.

Iako je projekat “Beograd na vodi” još pod velom tajne, beogradske vlasti objavile su 16. marta poziv zainteresovanima da se registruju za kupovinu stanova u dve planirane rezidencijalne kule.

Početak registracije potencijalnih stanara “Beograda na vodi” bio je povod za promociju novopokrenutog glasila inicijative Ne da(vi)mo Beograd, koje je nastalo “iz potrebe da se građani na tačan, precizan i istinit način informišu o dosadašnjem toku projekta ‘Beograd na vodi’”.

Oštro protivljenje “Bogradu na vodi” izrazila je i Akademija arhitekture Srbije, koja je nedavnom deklaracijom pozvala vlasti da hitno obustave taj projekat, smatrajući da i on sam, i način njegovog sprovođenja, obiluju nizom zakonskih prekršaja i predstavljaju “potpuni promašaj”.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r