• Search form

17.09.2014 | 23:01

Protiv ravnodušnosti

Protiv ravnodušnosti

Pančevačko Bijenale umetnosti, čije 16. izdanje predstavlja mogući presek istorijata te manifestacije u protekle tri decenije, svečano je otvoreno 17. septembra uz poruku organizatora da se ne sme biti ravnodušan prema teškom stanju u kojem se nalaze kultura i umetnost, kao i uz obećanje gradskih vlasti da će Pančevo nastaviti da značajno ulaže u kulturu.

Selektorka i kustoskinja 16. Bijenala umetnosti u Pančevu Suzana Vuksanović odabrala je radove oko 80 umetnika iz bivše Jugoslavije i sveta, koji su izlagali od 1981. godine, kada je održana prva Bijenalna izložba jugoslovenske skulpture (PIJS), do 2012. godine. Namera koncepcije izložbe 16. BijenalaLinije vremena – dokumenti 1981–2012” je da inicira istorizaciju/valorizaciju i kritičko osvetljavanje sopstvenih različitih aspekata u kontekstu socioekonomskih, političkih, kulturalnih i umetničkih (ne)prilika nastalih u periodu dosadašnje istorije te izložbe.

    Suzana Vuksanović

Kompleksna postavka fokusirana je na ostvarenja nastala i producirana pred ili za neko Bijenale u Pančevu. U pojedinim slučajevima, zbog nedostatka sredstava, tehničkih nemogućnosti ili nedostupnosti radova iz drugih razloga, odabrana su druga dela pozvanih umetnika i umetnica iz doba njihovog učešća na nekom od prethodnih bijenala. Taj segment izložbe uključuje i radove umetnika koji su u međuvremenu preminuli. Deo autora i njihovih ostvarenja predstavljen je i u okviru dokumentarnog dela izložbe u formi fotografija, printova i lajt-boksova, budući da je reč o zapisima o samim radovima i izvođenjima koje je bilo nemoguće ponoviti, ili ovog puta to nije bilo neophodno.

    Mrđan Bajić, Kiseonik, 1990-2014

Suzana Vuksanović rekla je za SEEcult.org da selekcija radova, koja je podrazumevala istraživanje ogromne dokumentacije iz proteklih tridesetak godina predstavlja samo jedan od mogućih pogleda na istorijat Bijenala, na kojem je do sada učestvovalo oko 900 umetnika.

Na otvaranju u parku ispred Narodnog muzeja i specijalno napravljenog pokretnog paviljona, ona je podsetila na istorijat Bijenala, počev od PIJS-a, koji je održan sedam puta, te jednog Trijenala i kasnijih sedam izdanja bijenalne izložbe vizuelnih umetnosti. PIJS je svojevremeno bio jedna od ključnih tačaka podsticaja i institucionalne podrške razvoju jugoslovenske skulpture, podsetila je Suzana Vuksanović, dodajući da je potonje Bijenale umetnosti uspelo da održi regionalno prepoznatljivu poziciju značajnog uporišta savremenih umetničkih praksi – kako u pogledu produkcije, tako i u pogledu kritike, istorije i teorije umetnosti.

    Postavka u Narodnom muzeju

Direktor Kulturnog centra Pančeva Nemanja Rotar, u ime organizatora, zahvalio je producentu 16. Bijenala umetnosti Draganu Jelenkoviću i svima ostalima koji su omogućili realizaciju te izložbe, organizovane u teškim okolnostima.

    Nikola Džafo, Nedovršeno

Pominjući oskudicu, poplave i druge teške okolnosti tokom ove godine, Rotar je rekao da se sa svi ti problemi mogu rešiti, ali da je najveća pošast ravnodušnost, i to ne samo prema umetnosti, već i prema drugom, okruženju, humanosti…

“Ako umetnosti nestane, šta ostaje? U šta se pretvaramo?... Ne smemo biti ravnodušni ni prema onome što nas okružuje i što nam se događa, prema onome ko je pored nas – to je naš brat”, poručio je Rotar.

     Danilo Prnjat, Socijalna ekonomija

Gradonačelnik Pančeva Pavle Radanov, koji je zvanično otvorio 16. Bijenale, rekao je da je Grad Pančevo jedan od vodećih po aktivnostima i programima u kulturi i umetnosti u Srbiji, te obećao da će “nastaviti da značajno ulaže u kulturu i umetnost” i dalje.

    Tanja Ostojić, Velika čistina ili oslobadjanje duše

Bijenale je organizovano na desetak lokacija, uključujući i promotivni plato (paviljon) ispred Narodnog muzeja, rad arhitekte Tamare Tasić, koji će nakon zatvaranja izložbe koristiti KC Pančevo i Grad Pančevo.

    Dušan Otašević, Amnezijator i Srpski san

16. Bijenale održava se i u Galeriji savremene umetnosti, Galeriji “Elektrika”, Foajeu Kulturnog centra, Narodnom muzeju, Galeriji – holu Gradske uprave, godinama zatvorenom bioskopu “Vojvodina”, Galeriji Istorijskog arhiva, kao i u javnom prostoru i u Legatu Milorada Bate Mihailovića, gde je posebno interesovanje izazvala izložba “Dušan Otašević, Vreme / protok / trag” autorke Marijane Kolarić.

    Zografova radionica Strip Sinergija

Povodom 16. Bijenala, objavljena je i publikacija “Skulptura?” – viđenje skulpture kroz strip vodećih savremenih strip-autora, koje je priredio Saša Rakezić alijas Aleksandar Zograf. Zograf je održao i strip-radionicu “Strip Sinergija” u Galeriji “Elektrika”, a njeni polaznici učestvovaće u zajedničkoj izradi stripa.

     Dragoslav Krnajski, Mobi Dik, 1990.

U okviru Bijenala gostuje izložba “Banatski paviljon – regionalna izložba savremene umetničke scene Banata” koja je postavljena u Dvorani “Apolo” Doma omladine Pančevo, a deo je projekta “Poles of Cultures” IPA programa prekogranične saradnje Rumunija-Srbija.

      Duba Dubravka Ana Sombolec, Prazan prostor, instalacija 1981.

Učesnici 16. Bijenala su: Srđan Apostolović, Mrđan Bajić, Nada Denić, Nikola Džafo, Mirjana Đorđević Thaler, Gabriel Glid, Ivan Grubanov, Jelena Janev, Dragan Jelenković, Zdravko Joksimović, Darija Kačić, Gordana Kaljalović Odanović, Miroslava Kojić, Slobodan Kojić, Stevan Kojić, Žolt Kovač, Ivan Kožarić, Dobrivoje Krgović, Dragoslav Krnajski, Mladen Marinkov, Marina Marković, Tatjana Milutinović Vondraček, Milorad Mladenović, Nikoleta Marković, Branislav Nikolić, Vladimir Nikolić, Petre Nikoloski, Tanja Ostojić, Zoran Pantelić, Stanko Pavleski, Vesna Pavlović, Vladimir Perić, Dušan Petrović, Darinka Pop Mitić, Danilo Prnjat, Mileta Prodanović, Slavoljub Caja Radojčić, Jelica Radovanović i Dejan Anđelković, Saša Rakezić alijas Aleksandar Zograf, Ivana Rakidžić Krumes, Rene Rusjan, Duba, Dubravka Ana Sambolec, Zvonimir Santrač, Mojca Smerdu, Radiša Stanišić, Vera Stevanović, Aneta Svetieva, Rastislav Škulec, Zoran Todorović, Dragoljub Raša Todosijević, Verbumprogram, Anica Vučetić, Kosta Angeli Radovani, Ana Bešlić, Kosta Bogdanović, Olga Jevrić, Tomislav Kauzlarić, Nina Kocić, Dragan Rakić, Larisa Ackov i Ana Vilenica, Igor Antić, Apsolutno skulptoralno (Zoran Pantelić, Rastislav Škulec), ART-ACT, Daniel Buren, Cornford and Cross, Daniel Firman, Jovana Komnenić, Shaoji Liang, Mihael Milunović, Jelena Radić, Božica Rađenović, Veit Stratmann, Nataša Teofilović, Marina Vasiljević Kujundžić, Shu Min Li i Harrison and Wood.

    Raša Todosijević, Bog voli Srbe/Gott Liebt Die Serben, 1993.

Bijenale će biti otvoreno do 10. oktobra, a organizovano je u saradnji Kulturnog centra Pančeva sa Srpskom akademijom nauka i umetnosti, Muzejem savremene umetnosti Vojvodine, Umetničkom akademijom u Osijeku, Kolekcijom “Trajković” , Muzejem rudarstva i metalurgije iz Bora, Muzejem Grada Beograda i Centrom za likovnu i primenjenu umetnost “Terra” iz Kikinde.

Pokrovitelj Bijenala umetnosti je Grad Pančevo, a podršku su pružili i Ministarstvo kulture i informisanja Srbije i Pokrajinski sekretarijat za kulturu i javno informisanje Vojvodine, NIS i drugi sponzori.

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, crtez, 24.2.1998.
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav