Prva poseta Vejveju
Kineskom umetniku Ai Vejveju (Weiwei) prvi put je dozvoljeno da kontaktira sa porodicom, ali je i dalje nepoznato gde se zapravo nalazi. Kineska policija odvela je njegovu suprugu Lu 15. maja na nepoznatu lokaciju kako bi se sastali na kratko, prenela je umetnikova sestra Bi-Bi-Si-ju. Vejvej je uhapšen 3. aprila na pekinškom aerodromu, a policija je kasnije potvrdila da ge zadržala, navodeći kao razlog navodni “ekonomski kriminal”. Njegova supruga ne zna gde su se sastali, ali misli da je to mesto samo i odabrano radi susreta.
Kineskom umetniku Ai Vejveju (Weiwei) prvi put je dozvoljeno da kontaktira sa porodicom, ali je i dalje nepoznato gde se zapravo nalazi.
Kineska policija odvela je njegovu suprugu Lu 15. maja na nepoznatu lokaciju kako bi se sastali na kratko, prenela je umetnikova sestra Bi-Bi-Si-ju.
Vejvej je uhapšen 3. aprila na pekinškom aerodromu, a policija je kasnije potvrdila da ge zadržala, navodeći kao razlog navodni “ekonomski kriminal”.
Njegova supruga ne zna gde su se sastali, ali misli da je to mesto samo i odabrano radi susreta.
Prema njenim rečima, Vejvej joj je rekao da se prema njemu odnose dobro, da je zdrav i da ne treba da brine.
Susret je trajao kratko, a prema rečima njegove supruge, bilo je prisutno još došta ljudi, koji su beležili njihov razgovor, pa se i plašila da otvoreno priča.
Porodici Vejveja rečeno je i da ne razgovara sa novinarima o toj poseti, jer bi to moglo loše da utiče na tok njegovog slučaja.
Vejveju do sada nije bio dozvoljen bilo kakav kontakt ni sa advokatima, ni sa porodicom, a prema navodima na blogovima posvećenim njegovom slučaju, i njegovi saradnici i rođaci su privođeni i ispitivani.
Povodom zatvaranja Vejveja, pokrenute su i akcije solidarnosti širom sveta, a moguće je potpisati i peticije za njegovo solobađanje na sajtovima Avaaz.org i Change.org.
Vejvej je jedan od najpoznatijih kineskih umetnika na međunarodnoj sceni, a svoju slavu i poziciju često je koristio za oštru kritiku politike kineske vlade, posebno u vezi sa pitanjem kršenja ljudskih prava. To je privuklo i pažnju bezbednosnih službi, a u više navrata mu je ograničavano kretanje.
U novembru prošle godine sprečen je da otputuje avionom u Seul, uz obrazloženje da bi to moglo da naruši nacionalnu bezbednost.
Vejvej je između ostalog, 2008. godine podržao onlajn kampanju za objavljivanje imena dece koja su preminula u zemljotresu u Sinčuanu, u školama koje su loše izgrađene navodno zbog korupcije tokom gradnje.
U avgustu 2009. godine prebila ga je policija u Sinčuanu, kada je pokušao da svedoči u korist disidenta Tana Zuorena.
Iako je bio jedan od ko-dizajnera pekinškog olimpijskog stadiona “Ptičje gnezdo”, kasnije se ogradio od tog projekta i optuživao vlasti za “laž i hipokriziju”.
Njegov često cenzurisani blog čitalo je više od 10.000 ljudi dnevno dok ga vlasti nisu ugasile u maju 2009. godine.
(SEEcult.org)