Putnik kroz vasionu i vekove
Dugometražni igrano-dokumentarni film “Putnik kroz vasionu i vekove”, posvećen jednom od najvećih srpskih naučnika Milutinu Milankoviću - prvom Srbinu doktoru tehničkih nauka, biće prikazan 19. januara u Narodnom pozorištu u Beogradu, povodom 130-godišnjice njegovog rođenja. To će biti promotivna projekcija filma o ličnosti i delu Milankovića (1879-1958), koga NASA svrstava među prvih 15 naučnika u svetu. Film obrađuje sve najznačajnije periode života Milankovića, njegov doprios svetskoj nauci i aktulenost njegove teorije u današnjem vremenu.
Dugometražni igrano-dokumentarni film “Putnik kroz vasionu i vekove”, posvećen jednom od najvećih srpskih naučnika Milutinu Milankoviću - prvom Srbinu doktoru tehničkih nauka, biće prikazan 19. januara u Narodnom pozorištu u Beogradu, povodom 130-godišnjice njegovog rođenja.
To će biti promotivna projekcija filma o ličnosti i delu Milankovića (1879-1958), koga NASA svrstava među prvih 15 naučnika u svetu.
Film obrađuje sve najznačajnije periode života Milankovića, njegov doprios svetskoj nauci i aktulenost njegove teorije u današnjem vremenu.
Upotrebljeni su originalni izrazi, formulacije i proračuni koje je koristio Milanković.
Film je režirao Dragan Elčić, koji je napisao i scenario, a direktor filma je Slobodan Stojanović.
“Putnik kroz vasionu i vreme” nastao je u izvršnoj produkciji Udruženja “Milutin Milanković” i produkciji Akademije umetnosti Beograd, Alliance Media Group.
Rođen 1879. godine u Dalju u Slavoniji, a preminuo 1958. godine u Beogradu, Milanković je bio građevinski inženjer, doktor tehnike i geofizičar, profesor Beogradskog univerziteta i član Srpske akademije nauka i umetnosti, koja će takođe obeležiti 130-godišnjicu njegovog rođenja velikim stručnim skupom najavljenim za septembar.
Najpoznatiji je po teoriji “ledenih doba” - u vezi sa varijacijama Zemljine orbite i klimatskim promenama, Milanković je bio i potpredsednik SANU od 1948. do 1958. godine, a pristupio je srpskim “besmrtnicima” besedom o Kalendaru Zemljine prošlosti.
Osnivač je katedre za nebesku mehaniku na Beogradskom univerzitetu, a radio je u oblasti kosmičke fizike, geofizike i nebeske mehanike.
Milanković je bio i član Nemačke akademije nauka u Haleu, kao i niza drugih naučnih institucija.
Doktorao je u Beču, gde je završio i studije građevinske tehnike početkom 20. veka, a u tadašnjoj Austrougarskoj je najpre i radio kao inženjer, ali je iz patriotskih razloga prešao kasnije na Univerzitet u Beogradu.
Smatraju ga utemeljivačem moderne klimatologije, a već prvim delom (Theorie mathematique des phenomenes thermiques produits par la radiation solaire) dao je nova teorijska objašnjenja rasporeda Sunčevih radijacija na površinama planeta i toka klimatskih promena u geološkoj prošlosti Zemlje.
Poznat je i po delu “Kroz vasionu i vekove”, jednoj od najlepših knjiga za popularizovanje nauke, koju je i sam nazivao “popularna astronomija”, a napisana je u vidu pisama prijateljici.
Objavio je više od sto radova različitog karaktera na srpskom i drugim jezicima, najviše na nemačkom, a jedan je od najcitiranijih naučnika sa ovih prostora.
Povodom 130-godišnjice njegovog rođenja, SANU je najavila od 22. do 25. septembra međunarodni simpozijum “Klimatske promene na početku druge decenije veka”.