• Search form

04.02.2018 | 14:57

Radikalna mekoća

Radikalna mekoća

Galerija Drina u Beogradu najavila je od 9. februara izložbu “Radikalna mekoća” sa radovima Olivere Parlić, Marijane Ćurčić, Mie Ćuk i Valentine Savić koje donose nov pristup efemernom materijalu i ideji o ostavljanju traga kroz objekt, koji može i ne mora da bude skulptura.

Radikalna mekoća” je stecište polazišta u četiri narativa - umetnice predstavljaju četiri strane kompasa, a mapa je žeđ publike za istraživanjem često sakrivenih aspekata sveta, navela je kustoskinja Aleksandra Lazar u kataloškom tekstu. Izazov za umetnice, kako je dodala, bio je da “zadaju pravac kroz temperovani objekat - tu živu-neživu stvar - i kroz proces koji zgušnjava stvarnost i inicira empatiju, nežnost, oštrinu i humor. Izazov za kustosa je dozvoliti priči da nesputano teče, evokativno i elokventno, u četiri smera koji se susreću u prostoru liminalne materijalnosti”.

Oliveru Parlić, docenta na vajarskom odseku Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu, karakteriše transformisanje prepoznatljivih kućnih predmeta u simbolične i poetične objekte koji prevazilaženjem prvobitne funkcionalnosti takođe prevazilaze i oslobađaju ulogu žene. Mia Ćuk koristi fotografiju kao polaznu tačku za analizu kako samog medijuma, tako i ideje o prolaznosti, sećanju i hvatanju trenutka. Marijana Ćurčić problematizuje jednu od najprimamljivijih i najadiktivnijih supstanci današnjice - šećer, dok Valetina Savić kroz svoje skulpture posmatra telo i njegove liminalne granice.

Prema navodima Aleksandre Lazar, u svetu (još uvek) prevashodno muško orijentisanog skulptorskog objekta, materijali postavke “Radikalna mekoća” samosvesno se javljaju kao meki i ženstveni.

Marijana Ćurčić, Lolipops, 2017.

Ručno livene lizalice Marijane Ćurčić (1987) u koje umetnica pohranjuje insekte (uvek pronađene, nikad namerno ubijene) u grobnice od svetlucavog šećera osmišljene su kao svečanost i invokacija, poput gesta zahvalnosti kojim se u Japanu polomljene igle ostavljaju u za to namenjene jastučiće u Šinto hramovima, u znak zahvalnosti i priznanja da ni jedna stvar nije isuviše mala da bi se smatrala beskorisnom. Ali ovo mesto odmora nije ni bezazleno ni permanentno: šećer je koncentrovana esencija koja može biti i otrov. Viktorijanci 19. veka su silom prilika otkrili da se u masovno proizvedenim bombonama mogu izmešati šećer i arsenik. Danas znamo da šećer intenzivira upalne procese i hrani neke bolesti, a ipak se i dalje smatra ukusom nevinosti.

Zavodljiva, neglazirana i pozlaćena keramika Valentine Savić (1970) polazi od profanih objekata svakodnevice (kao što su menstrualni ulošci) i pretvara ih u behar na šaljivim i neobičnim vazama. Savićevoj je blizak jezik rodne umetnosti, tako da s lakoćom igra ping-pong sa svojim prethodnicama: keramička instalacija Network (2016), Večera za Bunjuela (2016) ili performans Proždrljivost (2017), mogući su samo posle Džudi Čikago, Eve Hese, Luiz Buržoa ili Helen Čedvik, pa ipak, njeni radovi nastavljaju sopstveno istraživanje narativa i materijalnosti. Vaze i predimenzionirane pudrijere pokušavaju da razmrse alijenirani odnos sadržaja i one koja sadrži, paralelnog othranjivanja sopstvenog postojanja i podrške postojanju drugoga; nežnost i strah majčinstva (i) kreativnosti; pokušaj da se postane više kroz oduzimanje sadržaja.

Vizuelne sekvence Olivere Parlić (1971) vode u drugom pravcu. Diskretni i tajnoviti, njeni predmeti uzvraćaju eho melanholične empatije prema vremenu provedenom iznad raznih posuda, ispred ogledala, raščešljavajući kosu na budoarskim stolicama u dugim satima pripreme i čekanja. “Ako su nam skulpture Rejčel Vajtrid pokazale prostore koji su nam ostajali nepoznati odlivajući ih u opipljive objekte, Parlićeva čini vreme provedeno oko određenih objekata opipljivim kroz preciznost detalja koji obuhvataju uhvaćene emocije. U njenim sporim (ali ne i statičnim) objektima habitat i imaginacija miroljubivo koegzistiraju na istom prostoru, zauzeti nekim praktičnim zadatkom koji se oteo kontroli, poput melodije koja nas vraća u sećanje. To nisu ‘mašine sa dušama’, već duše nastale iz empatije za sve oblike živih i neživih stvari”, navela je Aleksandra Lazar.

Mia Ćuk

Mia Ćuk (1988) kroz fragment instalacije Brod koji je potonuo iznutra (prvi put u celosti prikazane u galeriji Artget Kulturnog centra Beograda 2017), evocira ono što nam izmiče, uspostavljajući slikovnu petlju koja podseća na eksperiment.

“Umetnica hvata projektovanu nefiksiranu slajd fotografiju u kutiju namenjenu arhiviranju samih slajdova, stimulišući percepciju procesa i dajući na ovaj način otisak nevidljive mehanike fotografije. Instalacija, koja se javlja kao javni spomenik zastareloj intimnoj dokolici projektovanja slajdova, je suštinski o objektu koji možda nikada nije ni postojao. Što je slabiji naš fokus na vizuelni otisak, to je jača svest o postojanju interpretativnih mehanizama koji utiču na ono šta vidimo i na ono što na kraju spoznajemo kao kontradikcije između meditativnog i arhivskog prostora: bunar u kom se muti slika meseca i stih koji pokušava da ga opiše”, navela je Aleksandra Lazar, ističući da sve četiri umetnice poseduju duhovitost i dobru dozu kritičnosti prema neujednačenim stazama koje vode ka identitetu, otuđenju i drugom/drugima. Njihovi radikalno razigrani objekti odražavaju zamršenost mašte bez koje ne može opstati saosećanje i nada, a to je dovoljno za razmišljanje.

Izložba je posvećena sećanju na Ursulu K. Le Guin (1929-2018), a biće otvorena do 17. marta.

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i