Ransijer u Zagrebu
Čuveni francuski filozof Žak Ransijer (Jacques Rancière) gostovaće 5. i 6. oktobra u Zagrebu, u organizaciji Multimedijalnog instituta (MaMa), koji tim povodom objavljuje deo njegovih razmišljanja o odnosu vremena i umetnosti - esej “Vrijeme od poslije” o mađarskom reditelju Beli Taru (Tarr).
Ransijer će 5. oktobra u zagrebačkom Muzeju savremene umetnosti održati javno predavanje na temu “Upotrebe vremena - filmski momenti”, u kojem će produbiti svoje analize odnosa vremena, umetnosti i emancipacije. Dan kasnije, 6. oktobra, na Akademiji dramske umetnosti biće održan razgovor studenata i ostale zainteresovane publike s Ransijerom, najavili su organizatori.
Slavni mislilac emancipacije, Ransijer je svojim promišljanjima bitno odredio kako danas shvatamo društvo i umetnost, a poslednjih godina se okrenuo istraživanju odnosa vremena i umetnosti - bilo da se radi o životu umetnosti u istorijskom vremenu ili o vremenu kao materijalu umetničkog stvaranja. Ransijerove analize pritom ne staju na tom pitanju kao nečemu što je važno samo za umetničku praksu, već ga dovodi u vezu sa svojim dosadašnjim razmišljanja o demokratiji i jednakosti, na osnovu čega se može zamisliti jedno vreme slobode.
Jedan od dokumenta tih Ransijerovih razmatranja je i esej "Vrijeme od poslije" koji Multimedijalni institut objavljuje u prevodu na hrvatski uoči njegovog dolaska u Zagreb.
Ulaz na predavanje u MSU je besplatan, ali je potrebno preuzeti ulaznice u MaMi.
Predavanje će biti na francuskom, uz simultani prevod na hrvatski.
Ransijer je u maju 2014. godine održao mini-turneju u regionu, koja je obuhvatila Novi Sad i Skoplje, a praćena je premijernim svetskim izdanjem njegove “Metode jednakosti”. Gostovanje Ransijera organizovali su tada izdavačka kuća Edicija Jugoslavija koja je premijerno objavila dva transkripta njegovih izlaganja održanih u martu i aprilu 2010. u Beogradu, Zagrebu i Ljubljani, dok je treći tekst (Lekcija ili nesvrtsani stil Ransijera) tekst uredništva Edicije Jugoslavija. Ransijer je 2010. godine održao jugoslovensku turneju "Metoda jednakosti, ideja jednakosti", koju su organizovali Edicija Jugoslavija, Studentski kulturni centar Novi Sad, Multimedijalni institut iz Zagreba i Delavsko-punkerska Univerza iz Ljubljane, povodom hrvatskog izdanja njegove knjige “Učitelj neznalica” i srpskog izdanja “Poetike znanja”.
Rođen 1940. u Alžiru, Ransijer je završio Ecole normale superieure, a skrenuo je na sebe pažnju najpre kao koautor dela “Reading Capital” sa filozofom marksistom Lujem Altuserom (Louis Althusser), sa kojim se razišao za vreme studentske pobune. Na poziv Mišela Fukoa (Michel Foucalt), potom je prešao na novi eksperimentalni univerzitet u Vensenu, koji je početkom 80-ih preseljen u parisko predgrađe Sen Deni (Pariz-VIII), gde je radio do odlaska u penziju sredinom 90-ih.
(SEEcult.org)