• Search form

31.10.2010 | 18:25

Raškolovana video učionica

Teorija koja Hoda (TkH) učestvuje u pratećem programu 51. Oktobarskog salona u Beogradu “Raškolovanom video učionicom”, koja se sastoji od serije video intervjua sa umetnicima i gostima Salona, kao i akterima lokalne kulturno-umetničke scene. Intervjuisani pritom ne govore o svom radu, već su pozvani da, kao istaknuti akteri savremene internacionalne kulturno-umetničke scene, govore o njoj i svojim pozicijama i ulozima u nju.

Raškolovana video učionica

Teorija koja Hoda (TkH) učestvuje u pratećem programu 51. Oktobarskog salona u Beogradu “Raškolovanom video učionicom”, koja se sastoji od serije video intervjua sa umetnicima i gostima Salona, kao i akterima lokalne kulturno-umetničke scene. Intervjuisani pritom ne govore o svom radu, već su pozvani da, kao istaknuti akteri savremene internacionalne kulturno-umetničke scene, govore o njoj i svojim pozicijama i ulozima u nju.

Tematski okvir intervjua su problematike kulturne politike i nezavisne scene, kao i prakse aRtivizma (koje spajaju umetnost i aktivizam, pokreću pitanja društvene kritike, intelektualnog vlasništva, dostupnosti video umetnosti...).

“Raškolovana video učionica” istovremeno je deo procesa istraživanja scene i kolektivnog samoobrazovanja, ali i rad koji pokušava da skrene pažnju javnosti na ključne tačke strukturacije savremene nezavisne scene.

Za sada su u intervjuima učestvovali vizuelna umetnica Rosa
Barba, pozorišni i vizuelni umetnik Tim Etchells, umetnički direktor grupe Forced Entertainment, vizuelna umetnica i osnivačica internacionalne platforme e-flux Julieta Aranda, nezavisna kustoskinja i urednica časopisa “Prelom” Jelena Vesić iz Beograda i v.d. direktorka Kulturnog centra Beograda Mia David, koja je i urednica magazina “Kvart”.

I nakon otvaranja “Raškolovane video učionice”, nastavlja se rad, pa će biti dodato još intervjua, a otvorena je za javnost do završetka 51. Oktobarskog salona, 21. novembra.

Autorka koncepta “Raškolovane video učionice” je Marta Popivoda, a koautori su, osim nje, i Katarina Petrović, Dragana Zarevska, Marijana Cvetković, Maja Marković, Doplgenger (Boško Prostran, Isidora Ilić), Aneta Stojnić, Nevena Janković i Dragana Jovović.

“Raškolovano znanje” je, inače, partnerski projekat produkcija TkH platforme za teoriju i praksu izvođačkih umetnosti iz Beograda i organizacije Kontrapunkt iz Skoplja, a finansijski je podržan od Švajcarskog programa za kulturu za Zapadni Balkan.

Glavni domen rada TkH platforme je podsticanje kritičkih i eksperimentalnih praksi/diskursa savremenih izvođačkih umetnosti u lokalnom kontekstu, kao i njihova promišljena afirmacija u širem, regionalnom i internacionalnom kontekstu. Delovanje TkH platforme je teorijska praksa u polju performansa, koja se ostvaruje kroz tekstualnu i umetničku produkciju, samoogranizaciju, kritičku edukaciju i kulturnu politiku.

Radove nastale u okviru “Raškolovane video učionice” moguće je pogledati u bivšoj zgradi Vojne akademije u Resavskoj, gde se i održava 51. Oktobarski salon koji su, pod sloganom “Noć nam prija”, pozajmljenim iz eseja Horhea Luisa Borhesa, osmislili švedski kustosi Juan Puset (Johan Poušete) i Selia Prado (Celia).

Najveća izložba savremene umetnosti u Beogradu prvi put od kada je međunarodnog karaktera nema dobitnike tri ravnopravne nagrade - zbog krize je dodeljena novčana nagrada samo beogradskoj umetnici Ani Adamović, dok su dva priznanja dobili južnoafrički umetnik Vilijam Kentridž (za životno delo) i Eva Kok iz Danske (za doprinos konceptu 51. OS).

Specifičnost 51. Oktobarskog salona ogleda se i u tome što je žiri bio jednočlan, takođe zbog uštede, a činio ga je nemački kustos Rene Blok (Block), umetnički direktor OS 2006. godine. Blokova izložba “Love it or Leave it”, kao deo pratećeg programa, postavljena je u galeriji Artget KCB-a, organizatora Oktobarskog salona, čiji je osnivač Grad Beograd.

Nagrada KCB-a, organizatora OS, koja podrazumeva organizovanje samostalne izložbe u jednoj od galerija tog centra u 2012. godini, dodeljena je italijanskoj umetnici Rozi Barba.

Na 51. OS učestvuje dvadesetak umetnika, među kojima su i Zoran Naskovski iz Srbije, Maja Bajević (BiH), Tereza Habard i Aleksander Birhler (SAD), Junas Dalberj (Danska), Tim Ečels i Stiv Mekvin iz Velike Britanije, Amar Kanvar (Indija), David Maljković (Hrvatska), Arnaut Mik (Holandija), Harun Farocki (Češka), Omer Fast (Izrael) i Karl Mikael fon Hausvolt i Tumas Nordanstad (Švedska), kao i švedski umetnik Erik Krikorc, čija je instalacija “Emotivni gradovi” postavljena na Palati “Albanija”.

Raznovrstan prateći program takođe je organizovan u Resavskoj, u saradnji s nevladinim organizacijama, alternativnim umetničkim grupama i pojednicima, a obuhvata i različite edukativne programe namenjene različitim ciljnim grupama.

Sajt Oktobarskog salona je www.oktobarskisalon.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org i OVDE, a fotografije radova nalaze se i u Foto galeriji portala SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r