Razočaranje bez iznenađenja
Hrvatska je 1. decembra podržala ustavnu definiciju braka kao zajednice muškarca i žene, što je izazvalo razočaranje, ali ne i veliko iznenađenje liberalnog dela društva, uključujući i LGBT zajednicu koja je poručila da predstoji nastavak borbe za ista prava svih, dok su vlasti najavile nastavak rada na zakonu koji bi trebalo da reguliše to pitanje i poručile da rezultati referenduma ne smeju da dovedu do novih podela i formiranja politike diskriminacije prema drugačijima.
Prema preliminarnim nezvaničnim rezultatima referenduma, 65,8 odsto građana koji su glasali (oko 38 odsto biračkog tela) podržalo je ustavnu definiciju braka koju je predložila konzervativna građanska inicijativa “U ime obitelji”, dok je protiv bilo 33,5 odsto.
Opcija protiv predložene definicije braka dobila je većinu u Istarskoj i Primorsko-goranskoj županiji, dok je u Vukovarsko-sremskoj bilo najviše onih koji su je podržali (80,7). U Zagrebu je 55,9 bilo za ustavnu definiciju braka, a 43,5 protiv. Opcija protiv pobedila je u Puli, Rijeci, Labinu, Varaždinu... I dijaspora je većinski glasala za ustavnu definiciju braka (77,1 odsto).
Predsednik Hrvatske Ivo Josipović rekao je za HRT da treba poštovati rezultate referenduma, ali očekuje da oni neće biti prepreka za zajedničku podršku zakonu koji će garantovati sigurnost istopolnim zajednicama.
Povodom prikupljanja potpisa za referendum o ćirilici, Josipović je rekao da se takvim inicijativama žele implementirati politički stavovi krajnje desnice, sve do diskriminacije manjina. Josipović je rekao “Jutarnjem listu” i da smatra da inicijativa o održavanju referenduma o zabrani ćirilice neće proći i da je uveren da bi takav referendum bio nedopustiv, ali i da će konačnu odluku doneti Ustavni sud.
I premijer Hrvatske Zoran Milanović ocenio je da je referendum o braku topovska priprema za takozvani referendum o ćirilici. Milanović je izrazio uverenje da referenduma o ćirilici neće biti bez obzira na broj potpisa.
Da referendum o ustavnoj definiciji braka već podrevaju atmosferu pokazale su pretnje direktorki i zaposlenima u Spomen parku Jasenovac kojima je, kako su preneli mediji, stigao i-mejl sa nacionalističkim pretnjama.
Predstavnici LGBT zajednice poručili su da inicijativa “U ime pobitelji” nije ništa promenila, osim što je stvorila atmosferu podele i podstakla netrpeljivost i homofobiju, potrošivši za to više od 50 miliona kuna.
“Ovo je naš poslednji poraz, ovo je njihova poslednja pobjeda! Naša zajednička borba nastavlja se sutra - zajedno gradimo društvo bez podela i društvo ravnopravnosti”, poručio je Zagreb Pride.
Inicijativa “U ime obitelji” izdejstvovala je referendum prikupivši oko 750.000 potpisa. Ustavnu definiciju braka podržale su konzervativne stranke na čelu sa HDZ-om, kao i crkva, dok su vladajuće stranke, najveći deo civilnog društva i mnoge ugledne ličnosti kulturnog i javnog života bile protiv.
(SEEcult.org)