• Search form

25.05.2009 | 11:58

Razotkrivanje u Solunu

Solunsko bijenale savremene umetnosti, koje će predstaviti do kraja septembra u glavnom programu više od sto umetnika iz Grčke i sveta sa 56 partnerskih projekata na temu “Praksis: Umetnost u vremenu neizvesnosti”, obuhvata i izložbu savremene srpske scene “Razotkrivanje / podvučeno sećanje” Kulturnog centra Beograda, kao deo zvaničnog paralelnog programa.

Razotkrivanje u Solunu

Solunsko bijenale savremene umetnosti, koje će predstaviti do kraja septembra u glavnom programu više od sto umetnika iz Grčke i sveta sa 56 partnerskih projekata na temu “Praksis: Umetnost u vremenu neizvesnosti”, obuhvata i izložbu savremene srpske scene “Razotkrivanje / podvučeno sećanje” Kulturnog centra Beograda, kao deo zvaničnog paralelnog programa.

Izložba će biti otvorena 25. maja, na poziv solunskog Državnog muzeja savremene umetnosti, koji je i organizator drugog Solunskog bijenala, čija je tema inspirisana knjigom Terija Igltona i njegovom ponovnom definicijom ciljeva i polja istraživanja teorije.

Kustosi glavnog programa su direktorka Centra za savremenu umetnost u Lagosu Bisi Silva iz Nigerije, kustos u galeriji Tejt Modern u Londonu Gabriela Salgado iz Argentine i direktorka Centra za savremenu umetnost u Solunu Sirago Cjara (Syrago Tsiara), koji postavljaju temom “Praksis” pitanje potrebe preispitivanja suštinskih vrednosti umetničke prakse i povratka kreativnoj aktivnosti koja doprinosi formiranju političkog pogleda i novog načina razmišljanja i postojanja.

Izložba KCB-a “Razotkrivanje / podvučeno sećanje”, čija je kustoškinja
Aleksandra Estela Bjelica Mladenović, predstavlja radove 11 srpskih umetnika različitih generacija i poetika, koji će biti predstavljeni do 31. jula u Muzeju vizantijske kulture u Solunu.

Posetioci drugog Solunskog bijenala imaće priliku da vide radove Mrđana Bajića (Daću ti ono što nemam i Trash, skulpture), Anice Vučetić (Uočavanje, video), Gabriela Glida (Organic Mini Bar i Šoferke, skulpture-instalacije), Marije Dragojlović (Crna pudrijera sa srebrom i Zlatna pudrijera, slike), Biljane Đurđević (Pieta (Lenjost) i Entombment, slike), Zdravka Joksimovića (O meni ili o Vama, skulptura), Dušana Otaševića (Spomenik nepoznatom šetaču, instalacija), Vladimira Perića (Isečak i Paja Patak, instalacija), Milete Prodanovića (Rolling Skies III, Rolling Skies V, Rolling Skies VI, slike), Aleksandra Rafajlovića (Street of Joy, fotografije) i Vere Stefanović (Portet za moju mamu / Portret za moju ćerku, video).

Prema izboru Aleksandre Estele Bjelice Mladenović, to su radovi koji predstavljaju najvrednije u poslednje dve decenije na domaćoj umetničkoj sceni.

“Tematski okviri u kojima stvaraju umetnici koji su odabrani za ovaj pregled prepoznaju se u umetničkom stvaralaštvu bilo kog geografskog dela evropskog/svetskog prostora. Sećanje, lično iskustvo, koegzistentnost u kreativnom procesu, posvećenost, ... samo su neki elementi kojima se ovi umetnici služe da bi ‘oblikovali vreme’, odnosno da bi se otrgli od zaborava”, navela je ona u katalogu.

Izložba “Razotkrivanje” već je predstavljena u Muzeju moderne umetnosti Sent Etjen u Francuskoj krajem prošle i početkom ove godine, a potom u Nacionalnoj galeriji Makedonije u Skoplju i dodnedavno u Muzeju savremene umjetnosti Republike Srpske u Banjaluci.

Na otvaranju u Solunu, prema najavi KCB-a, govoriće direktorka Državnog muzeja savremene umetnosti Marija Cancanoglu (Tsantsanoglou), predsednica Upravnog odbora tog solunskog muzeja Katerina Koskina, direktorka KCB-a Danica Jovović Prodanović, Dragana Palavestra iz Sekretarijata za kulturu Grada Beograda i kuštoškinja Aleksandra Estela Bjelica Mladenović.

Solunsko bijenale, čiji je pokrovitelj ministar kulture Antonis Samaras, svečano je otvoreno 24. maja, a obuhvata do 27. septembra niz izložbi i pratećih programa širom grada, uključujući otvorene javne lokacije u solunskoj luci.

Među 110 odabranih umetnika za glavnu izložbu Bijenala su A Posteriori - Dominique Fontaine, Anxiong Qiu, Michel Bianchini, Jodi Bieber, Mark Boulos, Sonia Boyce, Mircea Cantor, Yoan & Ivan Capote, Fredi Casco, Paolo Chiasera, Chto Delat, León Ferrari, Hew Locke, Maria Loizidou, Melanie Manchot, Cesar Martinez, Megan & Murray McMillan, Despina Meimaroglou, Mauro Pinto, Qi Sheng, Maya Schweizer, Zoe Walker & Neil Bromwich, Mary Zygouri....

Prema navodima kustosa, ideja je da posetioci prošetaju kroz gradski centar - počev od luke, prema istorijskom i komercijalnom delu grada, te da obiđu spomenike, trgove, institucionalna mesta i alternativne prostore za izlaganja kako bi iz nove perspektive sagledali kompleksnu strukturu savremenog grada i njegove mogućnosti, kao i radove umetnika koji ukazuju na posledice savremene krize i potrebu redefinisanja značenja umetničke akcije.

U okviru Solunskog bijenala, od 24. do 30. maja organizovan je i festival performansa (kustosi Demosthenis Agrafiotis i Eirini Papakonstantinou), koji che obuhvatiti i projekcije, master klasove i predavanja, koji bi trebalo da ukazzu na paradoks performansa kao “discipline unutar discipline”, odnosno “najnedisciplinovanije” umetničke prakse.

Na festivalu učestvuju umetnici iz Grčke, SAD, Portugala, Danske, Nigerije, Kanade, Rumunije, Poljske, Ssvajcarske, Nemačke, Kine, Japana, Francuske i Urugvaja.

Solunsko bijenale organizovano je uz podršku grčkog Ministarstva kulture.

Sajt Bijenala je www.thessalonikibiennale.gr

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav