• Search form

02.11.2009 | 10:13

RE:Konstrukcija

Švajcarski program za kulturu u Srbiji obeležiće od 5. do 8. novembra desetogodišnjicu delovanja programom “RE:Konstrukcija”, kojim će podsetiti na značajne savremene produkcije i ostvarenja nastala ulaganjem i podrškom akterima na domaćoj sceni, a iako će zatvoriti kancelariju u Beogradu do kraja 2009. godine, to ne znači i prestanak dalje podrške za kulturu na Zapadnom Balkanu, već orijentaciju ka regionalnoj saradnji.

RE:Konstrukcija

Švajcarski program za kulturu u Srbiji obeležiće od 5. do 8. novembra desetogodišnjicu delovanja programom “RE:Konstrukcija”, kojim će podsetiti na značajne savremene produkcije i ostvarenja nastala ulaganjem i podrškom akterima na domaćoj sceni, a iako će zatvoriti kancelariju u Beogradu do kraja 2009. godine, to ne znači i prestanak dalje podrške za kulturu na Zapadnom Balkanu, već orijentaciju ka regionalnoj saradnji.

U skladu s mandatom koji je Švajcarskom umetničkom savetu Pro Helveciji (Pro Helvetia) dodelila Švajcarska agencija za razvoj i saradnju, period 2008-2012. podrazumeva za Švajcarski program za kulturu programsku reorganizaciju i postepeno zatvaranje kancelarija u zemljama u kojima deluje.

S obzirom da je Švajcarski program za kulturu, tokom deset godina, u različitim periodima podržavao različiti profil visoko kvalitetnih manifestacija i projekata, sistem skela omogućava korišćenje različitih nivoa i u odnosu na nivo podrške koji je Program pružao. U nekim slučajevima je to bila podrška od baze, pomoć pri ustanovljavanju određenih manifestacija ili umetničkih grupa, dok je na drugim nivoima reč o podršci snažno utemeljenih kulturnih manifestacija, od velikog značaja za kulturnu scenu Srbije, ali u određenom periodu je bila neophodna pomoć da bi one opstale i održale relevantnost koju su ranije posedovale.

Od BITEF-a, FEST-a, Exita, festivala Ring ring, preko podrške prezentacije Srbije na Bijenalu u Veneciji 2001, Videomedeje, Gitar Art festivala, BELEF-a, REFRACT-a, Festivala studentskog filma, Sedam veličanstvenih, odnosno velikih manifestacija - do podrške malim umetničkim akcijama i inicijativama, reč je o širokom spektru značajnih segmenata kulturne situacije u Srbiji i mogućnosti da se ta podrška, putem projekta “SKELE” prezentira na pregledan, interaktivan i kreativan način.

Odgovarajući na potrebu popunjavanja problemske pukotine koja se odnosi na teoretsku i praktičnu analizu savremene umetničke produkcije, Švajcarski program za kulturu, kako je navedeno u saopštenju, imao je jasno artikulisani diskurs, usmeren prema uvođenju, promišljanju i otvaranju mogućnosti za nove metodologije i diskurse savremenog kulturnog prostora, u nameri da stimuliše interdisciplinarni, višeslojni i transnacionalni pristup.

Specijalno pripremljeni program obeležavanja deset godina delovanja Švajcarskog programa za kulturu u Beogradu ima za cilj podsećanje, odnosno “RE:Konstrukciju” značajnih savremenih produkcija i ostvarenja, koja su nastala ulaganjem u aktuelne umetničke tokove, podršku umetničkoj inovativnoj sceni u Srbiji i ukazivanje na postojanje jasnih kriterijuma, mehanizama i procedura, koji su vodili taj program.

Tim povodom, 5. novembra u kulturnom centru Grad biće održana konferencija za novinare na kojoj će govoriti ambasador Švajcarske u Beogradu Erwin Helmut Hofer, direktor Pro Helvetie Pius Knüsel, direktorka Švajcarske agencije za razvoj i saradnju u Beogradu Beatrice Meyer, ministar kulture Srbije Nebojša Bradić i koordinatorka lokalne kancelarije Švajcarskog programa za kulturu u Beogradu Kristina Kujundžić, a potom će biti predstavljen projekat “SKELE”, čiji je cilj prezentacija podržanih umetničkih produkcija i ostvarenja koji svedoče o visokim umetničkim dostignućima i sistemu selekcije koji je vodio ka dugoročnoj strateškoj releventnosti na kulturnoj sceni u Srbiji.

U okviru programa “RE:Konstrukcija” biće izvedene i dve predstave u Ustanovi kulture “Vuk Karadžić”, kao i u autobusu na liniji 26, a program će biti završen 8. novembra u kulturnom centru Grad kooperativnim regionalnim plesnim projektom “Enjoy July” i koncertom Dvojca bez kormilara.

Predstava “Kriva za Gausa”, u koreografiji Borisa Čakširana i Sanje Krsmanović-Tasić, deo je projekta “Okvir tela” grupe “Hajde da...”, a biće izvedena 5. novembra u UK “Vuk Karadžić”, koja je i koproducent.

Nastala je kao plod zajedničkog rada igrača, koreografa savremenog plesa i osoba sa invaliditetom, koji u njoj učestvuju.

Taj projekat pokrenut je u junu 2008. godine, a naziv “Kriva za Gausa” oslanja se na model Gausove krive, često korišćen u statistici.

U osnovi se nalazi postavka da će se rezultati merenja neke osobine u najvećem delu populacije organizovati oko prosečne vrednosti. Oni koji ne spadaju u taj središnji deo raspodele čine “nekontrolisanu” manjinu (one koji imaju izuzetno visoke ili niske rezultate na ispitivanoj vrednosti, tj. osobini).

Predstava postavlja pitanje da li su ti delovi zajednice upravo oni koji unose “poremećaj proseka” - odnosno život. Istovremeno, to je i priča o traganju za komunikacijom, kanalom razmene, ljubavima promašenim i pronađenim, susretima i rastancima, trenutku kada se oseti snaga svetla, nekog unutrašnjeg duha koji se otvorio tu preda mnom kao najlepši od svih - moj život!

U UK “Vuk” 6. novembra biće izvedena i predstava “Klanica pet - # verzija 2008.1” digitalnog totalnog teatra, nastala prema istoimenom kultnom romanu Kurta Vonegata (1969).

Prva verzija te predstave izvedena je 2007. u Užicu (program Otvoreni put E-761, programski segment Open Arc Theatre), a aktuelna verzija imala je premijeru 4. septembra 2008. godine u Beogradu.

Režiju, digitalnu scenografiju i adaptaciju potpisuje Fahrudin Nuno Salihbegović, a prevod, adaptaciju i dramatizaciju Tatjana Ljujić, dok je direktor tog projekta i producent Aleksandar Đerić, koji vodi I produkcijski tim Academica Group.

Projekat “Ne/vidljivi grad” Dah teatra, koji će biti izveden 7. novembra u autobusu na liniji 26, pokušava da učini vidljivijim multietničku strukturu gradova u Srbiji i bogatstvo različitih etničkih kultura - da se ono što postoji i što je deo kulture već vekovima, a postalo skriveno, otkrije ponovo.

U toj predstavi, u režiji Jadranke Anđelić i Dijane Milošević, igraju Jugoslav Hadžić, Aleksandra Jelić, Sanja Krsmanović-Tasić, Maja Mitić i Ivana Milenović, a nastupaju i muzičari Dragan Simeunović (udaraljke), Jugoslav Hadžić (harmonika), Aleksandar Zlatarov (rep) i Vera (violina).

Poslednjeg dana programa “RE:Konstrukcija” u Evropskom centru za kulturu i debatu Grad biće izvedena predstava “Enjoy July”, kooperativni regionalni projekat u oblasti savremenog plesa Stanice - Servisa za savremeni ples, nastao radi podsticanja saradnje domaćih plesnih umetnika sa kolegama iz balkanskog regiona.

Za rad na prvoj regionalnoj plesnoj produkciji u tom kontekstu pozvan je Ivo Dimčev, bugarski koreograf i multimedijalni umetnik jedinstvenog stila koji je već poznat i priznat širom Evrope.

Dimčev je za tu predstavu, koja istražuje fenomen ljudskog zadovoljstva, a premijerno je izvedena na Beogradskom letnjem festivalu, odabrao troje mladih plesača iz Beograda - Draganu Bulut, Ljiljanu Tasić i Marka Milića.

Program zatvara koncert Dvojca bez kormilara (Boris Mladenović i Dušan Petrović), čiji je koncept zasnovan na dovođenju različitih zanimljivih ličnosti u situacije koje nisu njihovo (prirodno) muzičko okruženje, a ideja je da se od tih gostujućih muzičara/DJ-eva/producenata dobije autentična komponenta koja se kasnije na razne načine inkorporira u muzičko telo autorskog materijala ili prosto boji dati trenutak.

Najuzbudljiviji deo tog procesa jeste činjenica da se sve to događa, uz minimalne prethodne pripreme, uživo pred publikom. To eksperimentisanje je izgradilo i karakteristični i prepoznatljiv zvuk Dvojca bez kormilara - na razmeđu džeza, elektronike, daba, sviranja i kompjuterskog programiranja uživo, te kombinacije svega toga sa raznorodnim gostima.

Osim Petrovića (saksofoni, flauta, kontrabas, klavijature) i Mladenovića (programiranje, gitara, bariton-gitara), u sastavu DBK-a trenutno je i Feđa Franklin (bubnjevi, perkusije).

Sajt SCP u Srbiji je www.scp-srb.net, a program obeležavanja desetogodišnjice nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r