• Search form

16.08.2016 | 03:08

Rekord Nišvila kroz iglene uši

Rekord Nišvila kroz iglene uši

Niški džez festival Nišvil, uprkos kriznom budžetu i neuobičajeno prohladnom vremenu za ovo doba godine, može se pohvaliti rekordnom posetom svog proteklog 33. izdanja kojim je privukao čak 170.000 posetilaca.

Direktor Nišvila Ivan Blagojević zahvalio je gradskim vlastima na poštovanju dogovora i blagovremenoj uplati novca, a istakao je i bitnu podršku američke ambasade i Evropske unije.

“I ove godine smo se, što se tiče organizacije, provukli kroz iglene uši. Grad Niš je pomogao, kao i ministarstva turizma i kulture. Imali smo i mali problem sa smeštajnim kapacitetima budući da su svi hosteli i hoteli bili popunjeni, ali je sve prošlo u najboljem redu”, izjavio je Blagojević na završnoj konferenciji za novinare 33. Nišvila, na kojem je od 11. do 14. avgusta nastupilo oko 600 umetnika.

Ministarstvo kulture i informisanja Srbije izdvojilo je za 33. Nišvil 1,2 miliona dinara, dok je Ministarstvo turizma pomoglo trostruko većom sumom.

Publika je imala priliku da uživa u muzici na čak 11 bina, a na glavnoj (Earth and Sky), najveće zvezde bili su Al di Meola, Soveto Kinč, Bil Evans i Džos Stoun.

Program na glavnoj bini tradicionalno je otvorio domaći sastav – ovoga puta to je bio bend Naissblue, a potom su nastupili Belgrade Dixieland Orchestra, klavirski trio na čelu sa Sajrusom Česnatom, te američki gitarista Al di Meola, koji je dobio nagradu “Šaban Bajramović” za fuziju džeza sa drugim muzičkim pravcima.

Jedna od zvezda prve festivalske večeri bio je Ljubomir Matijaca, osnivač Beogradskog diksilend orkestra, kome je uručena nagrada za životno delo, odnosno za doprinos razvoju džeza u Srbiji.

“Lepo je dobiti ovakvo priznanje. Sada je izvođačima daleko lakše. U vreme kada smo mi počinjali, jedino što je moglo da te podrži je bila ljubav prema muzici. Pogotovo kad je džez u pitanju. Džez je u to vreme služio kao izraz slobode, pomagao nam da se na adekvatan način izrazimo kroz muziku”, rekao je povodom nagrade Matijaca.

I drugo festivalsko veče bilo je muzički raznovrsno, budući da se radilo o nastupima koji su fuzija džeza sa etno elementima, ali i živim MC nastupom.

Nastupila je Bilja Krstić sa svojim etno-bendom Bistrik, a zatim i ruski bend Orlan, koji je svirao džez sa primesama ruskih tradicionalnih melosa. Orlan je na tradiciju podsetio i narodnom nošnjom u kojoj su bili članovi tog sastava.

Zvezda druge festivalske večeri bio je i britanski saksofonista Soveto Kinč, čiji je nastup bio spoj repovanja i saksofonskog zvuka.

Može se reći da je treće festivalsko veče bilo žanrovski najraznovrsnije, a za to su se, između ostalih, pobrinuli britanski bend Šakatak, trio Bila Evansa i domaći sastav Eyot.

Upoređujući džez scenu nekada i sada, kompozitor i pijanista benda Eyot, Dejan Ilijić, zaključuje je da sadašnji bendovi polaze sa daleko zahvalnije pozicije, budući da imaju bolje uslove za promociju svog rada, a pre svega prednost korišćenja interneta.

“U vreme pre interneta - ako te ne uzme pod svoje neka velika izdavačka kuća, ne postoji šansa da se rad čuje dalje od lokalne zajednice. Kada smo mi počinjali pre osam godina, internet nam je pružio mogućnost da dođemo do stranog tržišta i do šire publike. Verujem da je bendovima koji sada počinju još lakše da stignu do slušalaca”, rekao je Ilijić, čiji jer bend imao do sada svega tri koncerta u zemlji, ali se može pohvaliti većim brojem nastupa pred stranom publikom.

Treće festivalske večeri nastupio je i sastav američkog saksofoniste Bila Evansa, a najviše pažnje privukao je britanski sastav Šakatak. Pevačica Džil Savard i bend su svojim fank i bluz melodijama razgalili publiku i učinili da svi prisutni zaborave na temperaturu koje je jedva prelazila deset stepeni.

Zvezda završnice Nišvila bila je mlada soul pevačica Džos Stoun, a zapaženi su bili i nastupi japanskog saksofoniste Jukira Tokude i sastav francuskog pijaniste Remija Panosijana.

Džos Stoun je ostvarila odličnu komunikaciju s publikom, zahvaljivala na srpskom između numera, a nije štedela ni reči hvale za domaćine, obećavši da će doći i naredne godine. Stounova je to bio prvi nastup u Srbiji, a završila ga je bacajući cveće u publiku.

Festival je zatvoren nastupom trubača Marka Markovića, a publiku koja je i dalje bila željna muzike preselila se na Midnight Jazz binu na kojoj je program trajao do ranih jutarnjih časova. Zvezda te bine bio je DJ Nightmares on Wax, čiji je nastup prethodne festivalske večeri pratilo oko 5.000 ljudi.

Britanski “Gardijan” svrstao je Nišvil među deset najboljih džez festivala u Evropi, a organizatori, ali i brojna publika, nadaju se da će mu taj status doneti i veću pažnju nadležnih u Srbiji.

Nevena Ranđelović / SEEcult.org

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r