Reprezentacije holokausta
Pitanja reprezentacije holokausta u obrazovnim, umetničkim, muzejskim i drugim javnim i institucionalnim strategijama i praksama, odnosno različitim načinima na koji se takva vrsta traumatičnog istorijskog iskustva prenosila i predstavljala tokom proteklih decenija u svetu, Evropi, regionu, kao i u Beogradu i Srbiji, teme su petog “Seminara za svakoga” koji će biti održan 20. novembra u Kulturnom centru Rex.
Peti “Seminar za svakoga” biće održan u nastavku projekta “Poseta Starom sajmištu / Staze”, a u sklopu njegovih opštih ciljeva trebalo bi da pomogne da se očuvaju i unaprede postojeća znanja u vezi sa Starim sajmištem i odnosom države i društva prema istorijskim događajima koji su se dešavali u okupiranoj zemlji i na tom konkretnom mestu, a posebno u svetlu najavljenih priprema za osnivanje i izgradnju memorijala na samoj lokaciji.
Seminar “Reprezentacije holokausta” koncipiran je kao prilika za zajedničko razmišljanje o tome kako se i zašto, u svetlu postojećih svetskih i/ili regionalnih i lokalnih iskustava iz ove tematike, ubuduće može razmišljati i/ili aktivistički delovati u vezi priprema i očekivane artikulacije zvaničnih memorijalnih strategija i praksi grada, države i društva na samoj lokaciji Starog sajmišta, kao i o simboličkom mestu koje Starom sajmištu pripada, a koje zauzima ili ne zauzima u prošlim, sadašnjim ili budućim javnim politikama sećanja.
Izlagači i izlagačice biće: dr Nikola Šuica sa Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu, dr Andrej Šprah sa Akademije za vizuelne umetnosti - A.V.A. u Ljubljani, dr Sofija Grandakovska sa Instituta za humanistička istraživanja Euro Balkan u Skoplju i umetnik i aktivista Nikola Radić Lucati iz Beograda.
Prijatelji i prijateljice seminara su: predsednik Upravnog odbora Fonda B92 Veran Matić, penzionerka i bivša kustoskinja u Jevrejskom istorijskom muzeju u Beogradu Milica Mihailović i predsednica Hora Srpsko-jevrejskog pevačkog društva Marlena Pavlović.
Njihova iskustva u različitim praksama predstavljanja i memorijalizacije holokausta u Srbiji biće dragocen prilog debatama na seminaru.
Organizatori očekuju da se pridruže još neki od poznatih aktivista, eksperata ili umetnika u Beogradu koji su se profesionalno bavili ili se i sada bave tom problematikom.
Kao i dosadašnja izdanja “Seminara za svakoga”, i ovaj je posvećen ne samo specijalistima i ekspertima, već i opštoj publici u načelnoj težnji tima projekta ka demokratizaciji i diseminaciji ekspertskih znanja.
Projekat “Poseta Starom sajmištu” i Kulturni centar Rex pokušavaju da proizvedu i afirmišu kritički diskurs prema postojećim i predstojećim planovima grada i države u vezi memorijalizacije holokausta u Srbiji i Jugoslaviji i u tom smislu čine napore da ta kritika postane dostupna i relevantna ne samo ekspertima i stručnoj javnosti, već i najširoj publici, pogotovo kada je u pitanju tema koja je neminovno u samom središtu savremenih revizionističkih, relativizujućih ili negacionističkih istoriografskih tendencija.
U PRILOGU: Biografije predavača i predavačica i apstrakti predavanja, a program seminara nalazi se u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, odnosno OVDE
(SEEcult.org)