• Search form

10.05.2022 | 14:27

Retrospektive Godine i Žilnika na Beldoksu

Retrospektive Godine i Žilnika na Beldoksu

Međunarodni festival dokumentarnog filma Beldocs prikazuje retrospektive velikana jugoslovenske kinematografije Karpa Aćimovića Godine iz Slovenije i Želimira Žilnika iz Srbije, koji će održati i masterklas predavanja, otvorena za sve posetioce.

Filmovi iz oba programa nedavno su restaurirani nakon dužeg perioda, tokom kojeg nisu bili dostupni u reprezentativnom obliku, tako da su projekcije na 15. Beldoksu odlična prilika za uvid u njihovo delo, izjavio je umetnički direktor Marko Grba Singh.

Selektor Igor Stanojević istakao je da su Godina i Žilnik velikani filma sa ovih prostora, zbog čega je velika privilegija Beldoksa da može publici da približimo njihovo stvaralaštvo, naročito kroz razgovor sa njima i masterklas predavanja.

Karpo Godina, jugoslovenski i slovenački reditelj, scenarista, direktor fotografije i filmski montažer, jedan je od najpoznatijih predstavnika jugoslovenskog filmskog pokreta Crni talas.

U sklopu celine “Retrospektiva Karpo Godina” biće prikazano pet filmova.

Među njima je “Abesinija” iz 1999. godine, sentimentalno putovanje nekadašnjom železničkom trasom “Porečanka” koje Godina, majstor nežne duhovitosti, koristi kao tematski okvir za priču o ironičnom obrtu istorije.

Godina, Abesinija

“Buca je bio tu” (Chubby je bil tu - Šumiju v slovo) je srednjemetražni film iz 2000. godine, kolaž boema, luzera, koketa, naučnika, prevaranata i umetnika okupljenih u legendarnom baru Šumi u Ljubljani, nezvaničnom distriktu u kojem ne važe ni sistem, a ni antisistem.

“O ljubavnim veštinama ili Film od 14441 kvadrata” (O ljubezenskih veščinah ali film s 14441 sličicami) je Godinino uživanje u letnjoj zabavi sa 20.000 vojnika, 60 tenkova i 20 aviona.

“Priča o gospodinu P.F.” (Zgodba gospoda P. F.), najnoviji Godinin film u retrospektivi, snimljen 2002. godine, portret je neobičnog, šarmantnog i tajanstvenog gospodina P.F, pronalazača kosmopolitskog duha.

“Zdravi ljudi za razonodu”, kratkometražni film iz 1971. godine, dokumentaristička je posveta Vojvodini, domu različitih etničkih grupa i manjina.

Godina, Priča o gospodinu P.F.

Nakon projekcije, 13. maja u 18 sati u Jugoslovenskoj kinoteci, biće organizovan razgovor sa Godinom, dok će 14. maja u 14 časova Godina održati masterklas, takođe u Kinoteci.

Beldoks će u sklopu programa “Želimir Žilnik: Dnevnik iz Zapadne Nemačke”, prikazati šest filmova iz njegovog “nemačkog” perioda.

Žilnik, Inventar

To su “Inventar” (Inventur Metzstrasse) iz 1975. godine, priča o životu gostujućih radnika iz Jugoslavije, Italije, Grčke i Turske koji borave u staroj stambenoj zgradi u centru Minhena, zatim “Javno pogubljenje” (Öffentliche Hinrichtung) iz 1974. godine, dokumentarni film koji esejistički, koristeći arhivske materijale svedočenja i autentične zapisnike, pristupa kontroverznim policijskim postupcima iz jeseni te godine, te “Kućni red” (Hausordnung), dokumentarac iz 1975. godine, koji govori o strogim pravilima ponašanja koja su važila u kolektivnim smeštajima za radnike u Nemačkoj.

“Molba” (Antrag) iz 1974. godine dokumentaristički je portret radnika iz Grčke na gradilištu, prikazan kroz minijaturu pisanja zahteva nemačkim vlastima za odobrenje boravka u Nemačkoj njegovim roditeljima tokom sukoba na Kipru. “Pod zaštitom države” (Unter Denkmalschultz) je film snimljen 1975. godine u ruiniranoj zgradi koju je vlasnik proglasio spomenikom kulture kako bi izbegao održavanje prema zakonom propisanim standardima.

Na programu je i “Rastanak” (Abschied) iz 1976. godine, portret radnika iz Srbije koji se, nakon pet godina provedenih na radu u fabrici, vraća kući.

Jedan od najznačajnijih srpskih nezavisnih reditelja, Žilnik će, nakon projekcije svojih filmova, održati 15. maja u 18 sati u Jugoslovenskoj kinoteci masterklas.

Žilnik, Rastanak

Program 15. Beldoksa obuhvata više od stotinu dokumentaraca iz celog sveta, a posvećen je “smelim, autentičnim i kreativnim filmovima koji podstiču na razmišljanje, zbližavaju ljude i inspirišu ih da veruju u promene”.

Prošle godine, na 14. Beldocsu, film “Pejzaži otpora” rediteljke Marte Popivode o sećanju jedne od prvih partizanki u Jugoslaviji na borbu protiv fašizma u Drugom svetskom ratu proglašen je najboljim u domaćoj konkurenciji, dok je u internacionalnoj selekciji pobedio antiratni film “Ova kiša će zauvek padati” Aline Gorlove.

Festival su podržali: Evropska unija kroz program Kreativna Evropa (Media), Minstarstvo kulture i informisanja Srbije, Filmski centar Srbije, Filmski centar Grčke, Filmski centar Crne Gore, Danski filmski institut, ambasade Australije, Portugalije, Slovenije, Finske, Gete institut, Austrijski kulturni forum, Italijanski kulturni centar, Francuski institut, UN Women, Misija OEBS-a u Srbiji, Fondacija Saša Marčeta, Al Jazeera Balkans, DOX TV, ORION, Telekom…

Festivalski sajt je beldocs.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r