• Search form

24.09.2012 | 14:34

Rodna ravnopravnost u JIE

Rodna ravnopravnost u JIE

Konferencija Mreže pravnih fakulteta Jugoistočne Evrope (SEELS) “Pravne perspektive rodne ravnopravnosti u Jugoistočnoj Evropi” počela je 24. septembra u Sarajevu, a prvo je okupljanje regionalnih stručnjaka i institucija u oblasti rodne ravnopravnosti, čiji je cilj uspostavljanje “Ekspertskog pravnog foruma Jugoistočne Evrope za rodnu ravnopravnost”.

Ekspertski pravni forum JIE za rodnu ravnopravnost okupio bi, osim članica SEELS-a, i državne zvaničnike, akademije za pravosudnu obuku, kao i predstavnike nevladinih i međunarodnih organizacija.

Teme konferencije su: EU Mapa puta za rodnu jednakost, osveštena rodna politika, EU “Povelja o ženama” - Strategija o jednakosti žena i muškaraca, Evropski pakt o rodnoj ravnopravnosti, nacionalni pravni okviri i usklađenost sa pravom EU o rodnoj ravnopravnosti...

Predavači i učesnici na konferenciji su eminentni stručnjaci iz Hrvatske, Makedonije, Bosne i Hercegovine, Albanije, Bugarske, Crne Gore i Srbije.

Prema navodima organizatora, značaj konferencije je u povezivanju relevantnih aktera u Jugoistočnoj Evropi, razmeni znanja, iskustava i najboljih praksi, kao i preporukama različitih institucija pri razradi modaliteta za regionalnu saradnju u ovoj oblati u buduće.

U uvodnom obraćanju, rukovodilac ekonomskog odeljenja Nemačke ambasade u Sarajevu Florian Burkhardt rekao je da je promocija rodne ravnopravnosti jedan od najznačajnijih ciljeva Evropske unije i stoga je sastavni deo EU interne politike i njene strukture.

“Zajednički okvir Evropske unije je jačanje uloge žena u političkoj, javnoj, pravnoj, društvenoj, ekonomskoj i kulturnoj sferi života kao i borba protiv njihove diskriminacije. Nemačko federalno ministarstvo ekonomske saradnje i razvoja smatra da su promocija rodne ravnopravnosti i prava žena jedan od najvažnijih ciljeva našeg delovanja”, naveo je Burkhardt.

Regionalna koordinatorka Otvorenog regionalnog fonda za Jugoistočnu Evropu (GIZ) Veronika Efremova rekla je da GIZ sistematski usmerava rodnu ravnopravnost kao multisektorski zadatak putem specifičnih aktivnosti, kao što su jačanje prava žena, mere protiv seksualno motivisanog nasilja, smernice za postizanje ravnopravnosti polova kada govorimo o strategijama za smanjenje siromaštva, povezivanje polova sa milenijumskim razvojnim ciljevima i konceptualnim razvojem svih pomenutih tema.

“Naš trenutni prioret je da ponudimo savetodavne usluge zemljama partnerima koje žele da integrišu rodnu ravnopravnost u politiku i proces odlučivanja na nacionalnom nivou”, rekla je ona.

Inače, SEELS je osnovan u martu 2011. godine u cilju uvođenja novih regionalnih obrazovnih i istraživačkih programa za obuku, a jedna od aktivnosti je razrada programa koji promoviše i pruža zaštitu u oblasti rodne ravnopravnosti i osnaživanju žena.

Zemlje Jugoistočne Evrope imaju zajedničke zadatke, potrebe i perspektive za buduće članstvo u EU, te obavezu da ispune kriterijume iz Kopenhagena. Sistem pravnog obrazovanja u tim zemljama ima veliku važnost za garanciju održivog razvoja vladavine prava, procesa EU pridruživanja i pravne podrške približavanju Acquis communautaire kao i podsticanju regionalne integracije kao glavnog uslova za pristupanje u EU.

Osnivanje SEELS-a predstavlja institucionaliziranje regionalne saradnje u poljima pravnog obrazovanja, istraživanja, obuke i objavljivanja naučnih radova, koji povećavaju mobilnost i umrežavanje studenata, akademske zajednice i pravosudnih stručnjaka preko nacionalnih granica.

Aktivnosti SEELS-a podržava nemačka vlada kroz organizaciju Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.

*Foto: Alexandra Hilbig, ORF GIZ Manager

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav