• Search form

20.02.2018 | 11:05

Rozmari Trokel u MSUV

Rozmari Trokel u MSUV

Muzej savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) u Novom Sadu predstavlja od 22. februara monografsku izložbu Rozmari Trokel (Rosemarie Trockel), nemačke umetnice koju je dominacija muškaraca na umetničkoj sceni, čak i tokom 80-ih godina 20. veka, navela da se pobuni i formuliše koncepte u kojima je suprotstavljala muškog umetnika-genija ženskim ulogama i temama.

Različite grupe dela odražavaju stanovište Rozmari Trokel u okviru izrazito ženskog umetničkog područja i ne odustaju od izražavanja fundamentalne kritike preovlađujućeg poretka u umetnosti.

Jedno od njenih najranijih remek-dela, “Mašina za slikanje” iz 1990, koje je predstavljeno na izložbi, na virtuozan način vodi do apsurda onoga što je banalno u uslužnoj zanatsko-mehaničkoj prirodi umetnosti koju je stvorila ženska ruka. Svojom mehaničkom produkcijom razmazanog gestusa, “Mašina za slikanje” dobro parodira topos umetnika-genija. Rozmari Trokel istu strategiju sprovodi od 1991. godine pletenim slikama koje se nalaze na zidu kao minimalističke skulpture, naveo je MSUV povodom izložbe čije su kustoskinje An Paenhuysen i Sanja Kojić Mladenov.

Rozmari Trokel pozajmljuje elemente iz svakodnevnog života žene i njene tradicionalne uloge. Ne razvija svoje delo linearno, već namerno ide zaobilaznim stazama umetnosti. Koristeći temeljno dekonstruktivni metod, svaki odgovor koji nađe pretvara u pitanje, ili čak povlači dobijeni odgovor. Neupućeni posmatrač bi stoga mogao da zaključi da je njeno delo heterogeno, a na početku i teško pristupačno, jer grupe njenih dela, kao i pojedinačna dela, jedno za drugim kreću naizgled nekompatibilnim istraživačkim stazama koje imaju prirodne, naučne, ali i estetske temelje, budući da Rozmari Trokel posvećuje antropologiji posebnu pažnju. A ipak, fina tkanina sačinjena od asocijacija je deo svake grupe dela u kojima motivi, kada su već formulisani, godinama dobijaju mnoge varijacije kroz različite medije i tako se sami odgonetaju.

Uprkos kritičkom stavu, kako je istaknuto, dela Rozmari Trokel dolaze pred posmatrača kao živi i veoma imaginativni konceptualni konstrukti i kao upečatljive i ubedljive umetničke kreacije. Umetnica uspeva da vizualizuje čak i težak intelektualni teret uz ironiju i humor, izbegavajući dogmatsko protivljenje ili polemisanje. Uspeva da se direktno uhvati u koštac sa izvesnim predrasudama i klišeima sa kojima se žene suočavaju u društvu i svetu umetnosti, pa ih majstorskom dijalektikom replicira uz pronicljive tematske varijacije. U njenim delima i tradicionalni i novi vizuelni mediji u posmatraču neprekidno pobuđuju različite asocijacije. Ovo se naročito vidi kada koristi tuš, ugljen i običnu olovku, kolaže i kompjuterske crteže, koji zauzimaju značajno mesto u njenom delu.

Crteži prate svaku novu fazu u radu bilo kao proba ili skice koje beleže primedbe i ideje, ali kao što se naročito vidi u delima velikog formata, oni su i nezavisan deo njenog opusa. Taj medij, kao i video-radovi, zauzimaju značajno mesto na izložbi.

Rozmari Trokel predstavljala je Nemačku na Venecijanskom bijenalu 1999. godine, a 2011. dobila je Volf nagradu za slikarstvo. Bavi se intermedijskom umetnošdu, kombinuje različite tehnike i medije, kao što su: slikarstvo (kombinacija sa tkaninama), keramika, fotografija, crtež, skulptura, video-umetnost, kolaž i instalacija.

Rođena 1952. godine u Šverteu, Rozmari Trokel živi i radi u Kelnu, gde je studirala slikarstvo na Werkkunstsćule. Radi kao profesorka na Kunstakademie u Dizeldorfu.

Izložba radova Rozmari Trokel u MSUV deo je serije monografskih izložbi Instituta za kulturne odnose sa inostranstvom (Institut für Auslandsbeziehungen / ifa), u čiji program spadaju i Zigmar Polke, Georg Bazelic i Gerhard Rihter. To ne ilustruje samo važnost koja se pridaje delu Rozmari Trokel u okviru savremene umetnosti, već ukazuje i na njeno programsko polazište kojem umetnički stavovi starijih kolega implicitno služe.

Izložba je nastala u saradnji MSUV-a sa Goethe-Institutom u Beogradu i  Institutom za kulturne odnose sa inostranstvom (ifa) iz Berlina.

Stručno vođenje kroz izložbu najavljeno je za 23. februar u 18 sati, a biće otvorena u MSUV do 1. aprila.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r