• Search form

24.10.2015 | 20:02

Rubne sličnosti

Rubne sličnosti

Umetnica Marina Marković i nezavisna kustoskinja Maja Ćirić iz Beograda učestvovale su proteklih dana u prvom rezidencijalnom programu “Trouglovanje” u Albaniji, koji je organizovao Zemunski mali umetnički centar (ZMUC) sa Zeta centrom u Tirani, a rezultirao je izložbom i susretima sa albanskim kolegama u trenutku zategnutih odnosa dve zemlje, pa i retkih prilika za individualnu saradnju predstavnika savremenih umetničkih scena. Dok se u javnosti obe zemlje ističu nacionalne razlike, projekat “Trouglovanje” ukazuje na sličnosti, između ostalog i na primeru položaja žena u Albaniji i Srbiji.

Ta sličnost je, međutim, rubna, jer se u javnosti obe zemlje naglašavaju razlike.

Prema rečima Maje Ćirić, rezidencijalni boravak “Trouglovanje” u Tirani ostvaren je kao dijalog između autora kao individua u svetu savremene umetnosti u specifičnom balkanskom kulturološkom kontekstu, te kao intervencija na praktične nedostatke postojećih kulturnih politika Srbije i Albanije.

“Ovde se, dakle, ne radi o nacionalnim umetnicima, nego o autorima koji su određeni kontekstualnim kulturnim obrascima, a koje je ‘Trouglovanje’ pokušalo da približi. Ipak, za razliku od standardnih oblika saradnje u kojem bi se umetnici sa Balkana susretali samo ako su organizovani od strane tzv. velikog Drugog, tj. nekog međunarodnog udruženja, ‘Trouglovanje’ vidim kao mikro-politički gest, čija se mikro-politika ogleda u stvaranju znanja na terenu o kulturi o kojoj se u Srbiji, usled parališućeg straha i predrasuda, malo zna. Dijalog autora koji ‘Trouglovanje’ omogućava, u mom slučaju, uspostavljen je upoznavanjem sa lokalnim institucijama i sa praksama 12 umetnika različitih generacija sa albanske scene savremene umetnosti, u cilju boljeg razumevanja obe strane”, rekla je Maja Ćirić povodom prvog izdanja “Trouglovanja” na temu “Rub”.

    Goran Denić (ZMUC), Valentina Koca (Zeta galerija), Maja Ćirić i Marina Marković na otvaranju izložbe, 21.10.2015. Foto: ZMUC

Smatrajući rub konstitutivnim delom trougla, a imajući u vidu rubni položaj žene na Zapadnom Balkanu, kao i specifičnu umetničku praksu Marine Marković, koja je poznata po preispitivanju pojmova roda i rodnih ranjivosti, projekat je bio posvećen upoznavanju sa kompleksnim kulturnim narativima.

Na otvaranju izložbe u Zeta galeriji učestvovala je i pletilja Englina, jedna od žena koje pletu na ulicama Tirane.

“Napravila sam trougao imeđu sebe, žene koja plete i publike, svih nas. Ona i ja smo her i she. Ženska praksa, pletenje, instrument je koji koristim za promišljanje sopstvene umetničke prakse. Pokušavam da iz sopstvene, savremene perspektive vidim nju, da ona vidi mene, a publika nas. Ja sam her, ona je she, a svi smo sa publikom us”, navela je Marina Marković.

Unutar trougla, na stubu galerije, ispisana je trojezična legenda za roze boju, odnosno šta ona označava u radu Marine Marković (ROZE - OBMANA - BOL: kamuflaža - naredba - žig - ulepšavanje - eufemizam - ranjivost).

Posetioci izložbe Marine Marković u Zeta galeriji, koja je otvorena do 30. oktobra, imaju priliku da upoznaju deo njenog opusa i kroz video instalaciju “Pressure me” iz 2014. godine, koja je deo projekta započetog performansom izvedenim 2011. u galeriji Rabbit Hole u Njujorku.

Rezidencijalni program “Trouglovanje”, prema navodima organizatora, namenjen je umetnicima i kustosima iz Albanije, Srbije i Crne Gore, u cilјu stimulisanja regionalne kulturne i umetničke razmene na Zapadnom Balkanu.

Trouglovanje” je zamišljeno kao samoorganizovana, kratka i uzajamna rezidencija, čiji su moduli zasnovani na pretpostavci da u smislenoj razmeni ideja, dva uvek postaju tri, a da je treći entitet u stanju da razbije hermetičnost. To u praksi znači da umetnik i kustos iz jedne zemlјe posećuju drugu (Albaniju, Crnu Goru ili Srbiju) i sarađuju sa lokalnim umetnikom ili kustosom. Cilј projekta je povećanje vidlјivosti savremene umetnosti u regionu, kojoj je svojstvena sposobnost da stvori alternativna znanja.

Trouglovanje” je nastavak aktivnosti ZMUC-a i Zeta centra u okviru regionalnog projekta “Mobilne rezidencije / Pokretne kolonije” u 2015. godini.

U okviru tog dugoročnog projekta, ZMUC je nedavno organizovao u Crnoj Gori, u saradnji sa udruženjem Za Druga iz Petrovca, i drugo izdanje regionalne Mobilne kniiževne rezidencije.

ZMUC, Zeta centar i Za Druga sarađuju od 2013. godine na projektu “Mobilne rezidencije / Pokretne kolonije”, čija je ideja da se kroz modus tradicionalno organizovanih umetničkih kolonija u zapostavljenim sredinama (selima) iniciraju multidisciplinarne rezidencije na kojima se traga za novim definisanjem umetničke prakse i zajednica.

Realizaciju projekta “Trouglovanje” u Albaniji podržalo je Ministarstvo kulture i informisanja Srbije.

M. Marjanović / SEEcult.org

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r