• Search form

27.09.2018 | 23:17

Šahnazarov: Rane u Čečeniji postepeno zarastaju

Šahnazarov: Rane u Čečeniji postepeno zarastaju

Ruski igrani film “Ubiti po viđenju” reditelja Aleksandra Aravina o akciji specijalaca u kojoj je likvidiran čečenski terorista Šamil Bašajev, bavi se temom koja je vrlo škakljiva za rusko društvo, mada rane građanskog rata postepeno zarastaju, izjavio je uoči beogradske premijere producent tog filma Karen Šahnazarov, poznati reditelj i scenarista.

“U filmu prema scenariju Alekseja Buzina malo smo promenili prezime teroriste u Bazgajev, ali je sve snimano na osnovu istinitih događaja iz 2004. godine. Vodilo se računa o detaljima. Ekipa ovog ostvarenja u produkciji ‘Mosfilma’ uspela je verno da prenese atmosferu severnog Kavkaza”, rekao je 27. septembra na konferenciji za novinare Šahnazarov, koji je i direktor tog moskovskog studija.

Povodom aktuelne situacije u Čečeniji, Šahnazarov je rekao da su se posle likvidacije Bašajeva stvari bitno promenile - održan je referendum na kojem se većina izjasnila za ostanak u Ruskoj Federaciji, a lider Kadirov odigrao je važnu ulogu u stabilizovanju stanja. “U Čečeniji je danas bezbedno, mada je normalizacija psihološki složen proces. U Čečeniji je bio građanski rat, a on uvek ostavlja duboke rane. Ipak, došla je nova generacija i mislim da rane postepeno zarastaju”, izjavio je Šahnazarov, koji je “Ubiti po viđenju” okarakterisao kao “realističan akcioni film”. “Ništa u njemu nije izmišljeno”, naglasio je Šahnazarov.

Glavnu ulogu, vođu ruskih specijalaca igra zvezda ruske kinematografije Igor Petrenko, dok jednog od najvećih terorista u istoriji Rusije igra čečenski glumac Ajub Cingijev.

“Treba obratiti pažnju na čečenske glumce. Kod nas je bila tradicija da odlični glumci dolaze iz Gruzije i Jermenije. Tamo smo ih tražili i za ovaj film, a onda smo otkrili da i u Čečeniji ima sjajnih glumaca. Mislim da je učešće u ovom projektu za njih bio specifičan izazov, bilo da su igrali teroriste ili građane. Tema je vro složena. Sama činjenica da su pristali da igraju pokazuje da se na Kavkazu situacija menja. Pored toga, bilo je važno da se u filmu čuje pravi, autentičan jezik. Hteli smo da sve bude verodostojno”, istakao je Šahnazarov uoči premijere filma “Ubiti po viđenju” u bioskopu Cineplexx u TC Ušće.

Povodom nekih scena u kojima ruski specijalci postupaju vrlo surovo, Šahnazarov je rekao da su autori nastojali da prikažu život onakav kakav jeste.

“Specijalci koji se bore protiv terorista upotrebljavaju razne metode, zapravo sve metode. Tako je i u drugim zemljama. Oni se bore i da sačuvaju sopstveni život. Bez obzira šta mi pišemo ili pričamo da je dobro ili loše, oni će na terenu postupati onako kako smatraju da treba u datoj situaciji. I to će uvek biti tako. Život jeste surov”, izjavio je Šahnazarov.

Šahnazarov je skrenuo pažnju i na prizor zaklanog mladog ruskog agenta, koga je igrao njegov sin Ivan Šahnazarov, inače i reditelj, gost ovogodišnjeg Festa, na kojem je prikazan njegov debitantski film “Rok”.

“Ivana su pozvali u ovaj film bez mog znanja. Nije bilo prijatno videti pomenutu scenu, ali takva je stvarnost. To je surova borba. O tome se ne priča u javnosti, ali na terenu je tako”, kazao je Šahnazarov.

Film “Ubiti po viđenju” bio je produkciono vrlo zahtevan. “Radili smo na teškom terenu, snimali uglavnom u planinama. Bilo je puno snimanja iz helikoptera. Ipak, budžet za film i seriju zajedno iznosi oko 1,5 milion dolara, što je neuporedivo sa holuvdskim budžetima. Čitav budžet ruske kinematografije je kao jedan američki blokbaster. Ipak, novac ne odlučuje uvek niti o svemu”, istakao je Šahnazarov.

Kako je naveo, reditelj Aravin je vrlo iskusan, a uglavnom je radio TV serije. “Zato je i ovog puta snimio mnogo materijala. Ja sam pomogao da se to skrati za bioskop. Aravin je popularan kao reditelj serija, a mislim da mu je ‘Ubiti po viđenju’ do sada najznačajniji film”, rekao je Šahnazarov.

Prema njegovim rečima, “Ubiti po viđenju” je u Rusiji, gde se još uvek prikazuje, “dobro prošao”. Urađena je i mini TV serija od četiri epizode, u kojoj su pomenuti događaji dati još detaljnije.

Na pitanje šta očekuje od distribucije tog filma u Srbiji, Šahnazarov je rekao da je to uvek neizvesna stvar, ali da je za njega važna sama činjenica da se taj i drugi ruski filmovi prikazuju u Srbiji, te zahvalio na tome Marku Čkonjeviću iz distributerske kuće “Famesolutions”.

Šahnazarov će 28. septembra u Jugoslovenskoj kinoteci održati masterklas budućim filmskim radnicima, kao i profesionalcima u oblasti filmske režije i produkcije, u organizaciji Filmskog centra Srbije.

Šahnazarov je boravio u Beogradu i za vreme 46. Festa ranije ove godine, koji mu je dodelio Beogradskog pobednika za izuzetan doprinos filmskoj umetnosti, a od Jugoslovenske kinoteke dobio je Zlatni pečat.

Mosfilm, najveći ruski i jedan od najvećih evropskih filmskih studija, stoji iza filma “Beli tigar”, koji je 2012. godine bio ruski kandidat za Oskara, kao i drame “Ana Karenjina – Sećanja Vronskog” koja je doživela veliki uspeh u Rusiji. Značajan uspeh ostvarili su i filmovi “Word No.6” i “Courier”.

*Foto: Famesolutions

(SEEcult.org)

Zoran Popović, Performance Axioms, SKC, Belgrade 1972
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r