Saradnja za primer, sporno samo Kosovo u Unesku
Ministri kulture Srbije i Crne Gore Vladan Vukosavljević i Aleksandar Bogdanović razgovarali su 20. marta u Beogradu o saradnji dve zemlje u kulturi u narednih deset godina, o čemu su najavili potpisivanje novog sporazuma. Oba ministra izrazila su zadovoljstvo i dosadašnjom saradnjom, koja bi mogla da bude primer u regionu – kako je rekao Bogdanović, a jedino otvoreno pitanje je potencijalno članstvo Kosova u Unesku koje je za Srbiju neprihvatljivo, kako je ponovio Vukosavljević.
Dosadašnja saradnja Srbije i Crne Gore u kulturi zasnovana je na sporazumu iz 2008. godine, koji ističe krajem marta. Novi sporazum će, prema rečima Vukosavljevića, predstavljati “vrlo ozbiljnu platformu i izraz realizacije obostrane dobre volje na pospešivanju sadašnje saradnje”.
Vukosavljević je rekao da je sastanak s Bogdanovićem “pokazao da retko sa kojom zemljom Srbija, kao što je to slučaj sa Crnom Gorom, ima bliskost i saradnju i međusobvno razumevanje u odnosima i, naravno, brojne potencijale koji će u narednom periodu biti iskorišćavani”.
Jedino otvoreno pitanje, kako je napomenuo Vukosavljević, tiče se principijelnog stava Srbije da je srpska kulturna baština na Kosovu i Metohiji temelj srpskog kulturnog jezgra i kulturne tradicije, te da je za Srbiju “neprihvatljiv status tzv. pravnog entiteta Kosova u Unesku”.
“Konstatovana je razlika u tom smislu, ali s druge strane u velikom broju tema postignut je najviši stepen saglasnosti”, rekao je Vukosavljević, koji je sa Bogdanovićem, nakon sastanka u Ministarstvu kulture, obišao Muzej savremene umetnosti i Hram Svetog Save.
Poseta MSUB-u
Između ostalog, ministri su razgovarali i o statusu srpskog jezika i ćiriličkog pisma u Crnoj Gori, te o saradnji u pristupu IPA fondovima, kao i u oblasti filmske industrije, zaštite kulturnog nasleđa, na nivou arhiva, biblioteka, konzervatorskih radova i razmene ekspertskih znanja iz tih oblasti.
Bogdanović je rekao da bi odnosi Srbije i Crne Gore u kulturi trebalo da “primer u regionu i svim drugim zemljama”, te da se na taj način, kroz zajedničku saradnju i delovanje, može dodatno osnažiti faktor stabilnosti Jugoistočne Evrope”.
“Konstatovali smo da je multilateralna saradnja koju razvijamo među zemljama regiona izuzetno bitna i da oslikava pozitivan kontekst kulturno-istorijskog nasleđa i njegove valorizcije među zemljama regiona”, rekao je Bogdanović.
Poseta Hramu Svetog Save
Saradnja Srbije i Crne Gore biće u narednom desetogodišnjem periodu pospešena i kroz inicijative koje se tiču međunarodnih fondova, rekao je Bogdanović. U tom kontekstu je posebno pomenuo Eurimaž, kojem bi Crna Gora trebalo da pristupi do kraja ove godine. Time bi, kako je rekao, mogli biti dodatno afirmisani i projekti koji mogu da prevaziđu regionalni kontekst, a kroz jačanje saradnje filmskih centara dve zemlje dodatno bi bile promovisane i Crna Gora i Srbija kao atraktivne filmske destinacije.
Prema rečima Bogdanovića, konstatovana je jako dobra saradnja i u oblasti kulturno-umetničkog stvaralštva i u očuvanju kulturne baštine. Takođe, istakao je dobru saradnju institucija, posebno muzejskih, kao i Crnogorskog narodnog pozorišta u Podgorici i Narodnog pozorišta u Beogradu, čiji su prestavnici pozvani da budu gosti na regionalnom festivalu nacionalnih teatara zemalja iz regiona u junu ove godine.
*Foto: Ministarstvo kulture Srbije
(SEEcult.org)