• Search form

01.05.2011 | 23:14

Sarajevo u Beogradu

Emotivnim i ispovednim koncertom pevačice i kantautorke Jadranke Stojaković, 1. maja počeli su “Dani Sarajeva” u Beogradu, festival koji Inicijativa mladih za ljudska prava (YIHR) organizuje kao svojevrsno podsećanje na opsadu Sarajeva 90-ih, postičući ponovno zbližavanje građana dva grada.

Jadranka Stojaković, koja je 23 godine živela u Japanu, gde se i povredila pre dve godine na jednom koncertu, nastupila je u Domu sindikata uprkos zdravstvenim problemima sa kretanjem.

Sarajevo u Beogradu

Emotivnim i ispovednim koncertom pevačice i kantautorke Jadranke Stojaković, 1. maja počeli su “Dani Sarajeva” u Beogradu, festival koji Inicijativa mladih za ljudska prava (YIHR) organizuje kao svojevrsno podsećanje na opsadu Sarajeva 90-ih, postičući ponovno zbližavanje građana dva grada.

Jadranka Stojaković, koja je 23 godine živela u Japanu, gde se i povredila pre dve godine na jednom koncertu, nastupila je u Domu sindikata uprkos zdravstvenim problemima sa kretanjem.

Beogradskoj publici, koja ju je pozdravila i na početku i na kraju koncerta stajaćim aplauzom, obećala je ponovni dolazak. Izrazila je i nadu da će sledeći put doći u “pravim cipelama”, a ne u patikama, najavljujući i promociju novog albuma “Baby Universe” nakon potpunog oporavka od povrede.

Osim hitova iz dugogodišnje karijere, poput “Što te nema”, “Sve smo mogli mi”, “Čekala sam”, “Muzika je svirala”, “Ima neka tajna veza”, Jadranka Stojaković predstavila je i deo repertoara sevdalinki, poput pesme “Kad ja pođoh na Bembašu”, kojom je i koncert započet, a izvela je i nekoliko pesama na japanskom jeziku, uključujući jednu zasnovanu na haiku poeziji.

Nastupila je u pratnji četvorice muzičara - multiinstrumentaliste Franka Krajcara iz Rovinja, koji je imao i zaseban nastup, gitariste Maura Đorđija, klavijaturiste Kristijana Terzića i bubnjara Marka Matoševića, a i sama je svirala električnu gitaru i usnu harmoniku.

Prepričala je i delove uzbudljive karijere, počev od koncerata po nemačkim klubovima krajem 60-ih, u kojima je nastupala sa grupom svog ujaka, tromboniste Vukašina Radulovića. Preko dana je išla na proteste protiv rata u Vijetnamu, a uveče pevala pred vojnicima, služeći im na neki način za dizanje morala.

Karijeru u Japanu započela je 1988. godine, nakon što je primećena 1984. godine na Olimpijadi u Sarajevu.

Tokom dugogodišnje karijere sarađivala je sa velikim brojem muzičara, a novi album je i snimila sa grupom saradnika iz Sarajeva, Rovinja i Japana.

Jadranka Stojaković je i najveća zvezda “Dana Sarajeva”, koje su svečano otvorili direktor Agencije za evropske integracije i saradnju sa udruženjima grada Beograda Darko Runić, u ime suorganizatora, kao i direktorke Inicijative mladih za ljudska prava Alma Mašić iz Sarajeva i Maja Mićić iz Beograda.

Inicijativa organizuje “Dane Sarajeva” u Beogradu od 2007. godine, a već treću godinu uzastopno partner u tom poduhvatu su joj i gradske vlasti Beograda.

Do 7. maja publika će imati priliku da prisustvuje pozorišnim predstavama, koncertima i filmskim projekcijama, a biće predstavljena i
foto-monografija “Sarajevo - moj grad, mjesto susreta”.

Pozorišni program, najavljen predstavom “Jedan Pikaso” u Jugoslovenskom dramskom pozorištu, obuhvata i premijeru dokumentarne predstave “Prešućivanje” mlade sarajevske rediteljke Selme Spahić, koja je koprodukcija Bitef teatra i Hartefakt fonda.

Predstava “Prešućivanje” biće izvedena 7. maja, u završnici festivala, a okuplja glumce iz Bosne i Hercegovine i iz Srbije i sa Kosova, čijim je životnim pričama i inspirisana.

Za 2. maj u JDP-u najavljena je predstava “Sarajevska pozorišna tragedija” Peđe Kojovića, u režiji Gorčina Stojanovića iz Beograda, dok će 4. maja u JDP-u biti izveden komad “Usamljeni Zapad” Martina Mekdonaha, u režiji Selme Spahić, koji je koprodukcija Mostarskog teatra mladih, sarajevskog festivala MESS i Hartefakt fonda. Za 6. maj u Ateljeu 212 najavljena je predstava “Kako sam naučila da vozim” Paule Vogel, takođe u režiji Selme Spahić i izođenju Mostarskog teatra mladih, dok će u Centru za kulturnu dekontaminaciju iste večeri biti izveden monolog “Svjedok” Miodraga Trifunova.

Muzički program “Dana Sarajeva” obuhvata koncert mlade grupe Velahavle 2. maja u Domu omladine, na kojem će kao specijalni gost nastupiti i popularni beogradski bend Svi na pod!, dok će saksofonista Timur Sijarić nastupiti 7. maja u Supermarketu.

U Ustanovi kulture “Parobrod” 3. maja biće predstavljena dvojezična foto-monografija “Sarajevo - moj grad, mjesto susreta”, rađena u organizaciji Udruženja Urban iz Sarajeva od 2007. do 2010. Autor je Jasminko Halilović, a osim njega, na tekstu je radio i istoričar i filmski autor Nihad Kreševljaković.

U “Parobrodu” će 3. maja biti svečano otvoren i “Muzej Dana Sarajeva”, odnosno postavka fotografija i snimaka, kao i drugih predmeta koji su obeležili prethodne četiri godine tog festivala.

U “Parobrodu” je organizovan i filmski program, fokusiran na kratkometražne filmove nastale u protekle tri godine u okviru programa “Sarajevo grad filma” Sarajevo film festivala. Biće prikazan i deo produkcije sarajevske Akademije scenskih umetnosti.

U okviru festivala, 5. maja biće održana i konferencija “Srbija i Bosna i Hercegovina - juče, danas, sutra”, posvećena pitanju identiteta, problemima u regionalnoj saradnji i inicijativi za osnivanje REKOM.

Sajt “Dana Sarajeva” je www.danisarajeva.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.