Savremena riznica
Muzej savremene umetnosti Republike Srpske (MSURS) iz Banjaluke gostuje u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) u Novom Sadu izložbom “Contemporary Thesaurus” koja je osmišljena kao novi presek savremene vizuelne umetnosti u RS i bavi se njenim aktuelnim pojavama, teorijskom genezom i medijskim osobenostima.
Na izložbi “Contemporary Thesaurus”, koja će biti otvorena 29. juna, učestvuju umetnici: Igor Bošnjak, Ninoslav Kovačević, Nikola Kekerović, Mladen Miljanović, Radenko Milak, Borjana Mrđa, Mila Panić, Selma Selman, Saša Tatić i grupa Tač.ka.
Prema koncepciji Žane Vukičević, više kustoskinje MSURS, izložbom su obuhvaćena dela desetoro autora koji su aktivnim i intenzivnim prisustvom na savremenoj sceni RS prepoznati kao njeni vodeći nosioci. Koncept izložbe bazira se na pojmu tezaurus (lat. thēsaurus), koji se u muzeologiji odnosi na proces formiranja muzejskih zbirki, čineći njihovo misaono i spoznajno utemeljenje, pa izložba kao savremena riznica objedinjuje i predstavlja sabrana/tezaurirana znanja o savremenoj umetnosti RS.
“Contemporary Thesaurus” teži identifikovanju koncepcijskih polazišta savremenih umetničkih praksi koje nastaju u RS nakon 2000. godine i njihovom pozicioniranju u odgovarajućim kontekstualnim matricama.
Selma Selman, Mercedes 310
Selekcijom nekoliko najvažnijih, najreferentnijih i najrecentnijih umetničkih pojava, te njihovom interpretacijom u skladu sa različitim parametrima savremenosti proisteklim iz aktuelnih teorija umetnosti, dobijena je kategorizacija u idejne i kontekstualne celine, koje pružaju mogući model iščitavanja pojedinačnih autorskih izraza.
Ti individualni umetnički opusi, kako je navedeno u najavi izložbe, prepoznati su kao jezgra aktivnih razvojnih procesa i kontinuirane kvalitativne nadgradnje.
Izložbom se stoga želi predstaviti kontinuitet trajanja te žive i heterogene mikro-scene i njene ekspanzije tokom relativno kratkog vremenskog razdoblja, a obeležene izrazitim pluralizmom autorskih izraza nekoliko generacija mladih umetnika.
Koncepcijska osnova izložbe na poseban način povezana je sa crtežima koji se nalaze u unutrašnjosti Spomenika palim Krajišnicima na Banj brdu kod Banjaluke. Ta monumentalna spomenička celina iz 1961. godine delo je Antuna Augustinčića, a na unutrašnjim zidovima Ismar Mujezinović je 80-ih godina XX veka izveo crteže sa prizorima NOB-a prema skicama svog oca, Ismeta Mujezinovića.
Najveći deo crteža oštećen je i trajno izgubljen, pa ih je danas moguće samo delimično rekonstruisati na osnovu sačuvane foto dokumentacije. Imajući u vidu parametre istorije, ideologije, politike, kulturnog nasleđa i specifične teritorije, Mujezinovićevim crtežima dodeljena je simbolička uloga objedinjujućeg činioca u procesu tezauracije znanja o bogatoj vizuelnoj umetnosti nastaloj na ovom prostoru.
Izložba će biti otvorena u MSUV do 24. jula.
*Foto: Mila Panić, Ako se ništa nije okrenulo, ništa se nije ni proslavilo.
(SEEcult.org)