Sećanja i nade
Festival savremenog nemačkog filma GoetheFEST biće održan od 8. do 14. oktobra u Beogradu pod sloganom “Sećanja i nade”, a nakon beogradske, izbor ostvarenja sa Berlinala, te nominovanih i nagradjenih filmova sa dodele nemačke filmske nagrade Lola, imaće priliku da vidi i publika u Nišu i Novom Sadu.
U organizaciji Gete instituta i Kulturnog centra Beograda, četvrti GoetheFEST prikazaće u Dvorani KCB-a 12 filmova različitih po žanru, tematici i estetici, koje je izabrao direktor Gete instituta Matijas Miler-Viferig.
Izbor programa kreće se od "istorijske dokumentarne fikcije", preko neobičnih i bolnih sećanja iz mladosti, pa sve do eksperimentalne vožnje kamere u jednom kadru kroz noćni Berlin.
Festival počinje 8. oktobra u DKC-u filmom “Feniks” Kristijana Pecolda, koji je rađen prema motivima romana “Povratak iz pepela” Ibera Monteljea, a radnja je smeštena u period nakon završetka Drugog svetskog rata. “Feniks” govori o nemogućem povratku kući i, po svemu sudeći, zauvek izgubljenom identitetu. Glumica Nina Hos je za glavnu ulogu u tom filmu dobila Nemačku filmsku nagradu 2015.
Feniks
Nacionalsocijalizam, posleratno vreme i pad zida su preovlađujuće teme za mnoge filmske stvaraoce iz Nemačke, čiji filmovi postižu i međunarodne uspehe. Ta paralela je već poznata iz istorije nemačkog filma: počev od filma "Bela ruža" - priči o minhenskoj grupi otporaša, preko "Braka Marije Braun" - Fasbinderovoj genijalnoj priči o ženi iz posleratne Nemačke, pa sve do legendarnog filma "Good bye, Lenin" o Zaokretu (Die Wende).
Jednu takvu programsku paralelu prikazuje i GoetheFEST - jermenskim epom “Rez” reditelj turskog porekla Fatih Akin podseća na genocid od pre sto godina – njegov film uspeva da stvori upečatljive slike večnog progona i bekstva, a biće prikazan 13. oktobra.
Rez
Oliver Hiršbigel, poznat kao režiser filma "Pad", u novom filmu “Elzer - 13 minuta” inscenirao je atentat na Hitlera iz 1934. kao priču o hrabrosti i sopstvenoj volji.
Elzer
Najavljen je i film “U lavirintu ćutanja” Đulija Rikjarelija, italijanskog reditelja koji živi u Nemačkoj. To je kriminalističko-pravni film o pripremama za prve sudske procese vezane za Aušvic, a govori o klimi zataškavanja u posleratnoj Nemačkoj i hrabroj borbi protiv zaborava.
U vrhunsku grupu nominacija za Nemačku filmsku nagradu 2015. uvrštena je i drama o hakerima “Who am I – Nijedan sistem nije siguran”, kao i priča o neonacistima “Mladi smo i jaki”.
Mladi smo i jaki
Oskar Reler, enfant terrible nemačkog filma, kao i uvek na čudan način iskorištava svoju porodičnu istoriju i svoje doba panka u starom zapadnom Berlinu iz 80-ih: “Smrt hipicima – Živeo pank”, sa glumcima kao što su Tom Šiling u ulozi Oskara Relera i Aleksander Šer kao Bliksa Bargeld iz "urušene novogradnje".
Smrt hipicima – Živeo pank
“Viktorija” Sebastijana Šipera je veliki laureat ovogodišnje nemačke filmske nagrade - dobitnik Zlatne Lole i pet ostalih nagrada Lola: za režiju, obe glavne uloge, kameru i muziku. Prikazuje noćnu šetnju po Berlinu bez ijednog koraka - jedan jedini kadar u trajanju od preko dva sata. Nemačka filmska akademija je svoje “lovorike dodelila filmu koji u svakom pogledu ide svojim putem, počev od nepostojećeg scenarija, preko režije koja je jedino putem radio-veze mogla da utiče na insceniranje uživo, pa sve do montaže, koje nema”, naveo je “Frankfurter algemajne cajtung”.
Viktorija
Najuspešniji film prošle godine u Nemačkoj bila je tinejdžerska komedija iz Berlina “Fak ju Gete” (Fack ju Göhte) reditelja Bore Dagtekina. Bivši zatvorenik (u glavnoj ulozi Elias M'Barek) iz nehata postaje najomiljeniji nastavnik škole u potpunom rasulu u jednoj gradskoj četvrti. Film može da se shvati i sasvim ozbiljno: propast obrazovanja, problematika migranata, mobing i nasilje u školama, jezička bezobzirnost, reforma pravopisa. “Bora Dagtekin odlično zna kako se govori u dvorištima nemačkih škola, podzemnoj železnici i benzinskim stanicama. To je grub, neotesan, plastičan, čudesno pogrešan nemački koji se odmah razume i zvuči ispravno: ‘kicdojč’ - jezik mladih iz urbanih četvrti, ‘kul’ nemački, opušten nemački, turski nemački, multikulturni nemački, balkanski nemački, kreolski nemački”, naveo je “Cajt”.
Fack ju Göhte
Četvrti GoetheFEST-a biće završen filmom “Kada smo sanjali” Andreasa Drezena, koji je uspeo da iz dela Klemensa Mejera na filmsko platno prenese mračne scene o početku i neuspehu u NDR-u posle Zaokreta. Film govori o zanosu jednog posebnog vremena, ali i o godinama u kojima dolazi do sudara društva i sistema i u kojima je bukvalno sve bilo moguće.
Kada smo sanjali
Prodaja karata po ceni od 250 dinara počela je 22. septembra na blagajni DKC-a.
Filmove četvrtog GoetheFEST-a videće od 16. do 22. oktobra i publika u Kulturnom centru Niša, a od 21. do 27. oktobra će biti prikazani u Kulturnom centru Novog Sada.
Program se nalazi u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)