• Search form

18.04.2009 | 02:56

Sećanje na Čolića

Muzej Jugoslovenske kinoteke podseća 18. aprila na nedavno preminulog filmskog kritičara Milutina Čolića (1919-2009), jednog od osnivača beogradskog međunarodnog festivala FEST, a tim povodom prikazaće jugoslovenski film “Ritam zločina” (1981) Zorana Tadića, sa Fabijanom Šovagovićem i Ivicom Vidovićem u glavnim ulogama.

Čolić je preminuo neposredno po otvaranju ovogodišnjeg, 37. FEST-a i dan uoči dodele Oskara, čije je filmove beogradski festival tokom duge tradicije uredno promovisao.

Sećanje na Čolića

Muzej Jugoslovenske kinoteke podseća 18. aprila na nedavno preminulog filmskog kritičara Milutina Čolića (1919-2009), jednog od osnivača beogradskog međunarodnog festivala FEST, a tim povodom prikazaće jugoslovenski film “Ritam zločina” (1981) Zorana Tadića, sa Fabijanom Šovagovićem i Ivicom Vidovićem u glavnim ulogama.

Čolić je preminuo neposredno po otvaranju ovogodišnjeg, 37. FEST-a i dan uoči dodele Oskara, čije je filmove beogradski festival tokom duge tradicije uredno promovisao.

Sahranjen je 25. februara u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu, a kolege i saradnici odali su mu na komemorativnom skupu u “Politici”, čiji je bio dugogodišnji kritičar, priznanje za afirmisanje kvalitetnog filmskog stvaralaštva i pokretanje beogradskog festivala.

Između ostalog, istaknuto je da je njegove zasluge u filmskoj kritici prepoznao i Kanski festival, na kojem su prošle godine predstavljene na izložbi i naslovne strane “Politike”, pored britanskog “Gardijana” ili pariskog “Monda” ili “Liberasiona”.

Direktor FEST-a Miloš Paramentić istakao je Čolićevo inicirao poseban odnos poštovanja i ljubavi FEST-a i publike, dodajući da je odgajio ono što se danas meri sa gotovo četiri decenije postojanja, više od 4.000 premijernih najboljih filmova sveta, gotovo pet miliona gledalaca... i na stotine uvazenih gostiju, partnera i saradnika FEST-a.

Prema njegovim rečima, Direkcija FEST-a je pre šest godina, kada je preuzela na sebe revitalizaciju festivala, upravo imala na umu Čolića.

“Zadovoljstvo nam je što smo velikim delom uspeli i čast što smo to uradili imajući sličnu ideju - vodilju”, rekao je tada Paramentić.

Na čelu sa Čolićem, FEST je prvi put održan 1971. godine, pod sloganom “Hrabri novi svet”, a počeo je u Domu sindikata filmom Roberta Altmana “Meš”.

Čolić je bio i inicijator i saradnik gotovo svih značajnijih filmskih festivala u Srbiji i bivšoj Jugoslaviji - Pule, Niša, Herceg Novog… Govorio je da pisati o filmu podrazumeva pronicati ne samo u formu, već i u njegovu suštinu - ne samo kako, nego i šta film govori.

“Krstarica Potemkin”, kako je pisao, nije veliki film samo zbog “montaže atrakcije”, već i zbog revolucionarnih ideja. “Samo u harmoniji sadržaja i ekspresije nastaju značajna dela poput ‘Građanina Kejna’”, pisao je Čolić, koji je o domaće filmove gledao bar dva puta, a jednom obavezno sa publikom, proveravajući tako i film i sebe.

Prema navodima Borislava Anđelića u programu Kinoteke, Čolić (za prijatelje i kolege Čolke, kako se i sam nekada predstavljao), pripadao je prvom ešalonu posleratnih vrhunskih filmskih novinara i profesionalaca koji su stvarali istoriju novijeg srpskog i jugoslovenskog filma.

Rođen 1919. godine u Potočanima kod Užica, posle radnih iskustava i vremena provedenog u Norveškoj, bavio se prvobitno pozorištem, bio upravnik Narodnog pozorišta u Užicu, i pozorišnom kritikom, da bi potom prelaskom u “Politiku” kao svoju trajnu životnu orijentaciju izabrao pisanje o filmu i filmsku kritiku.

U bogatom medijskom radu, razvio je nesebičnu saradnju sa brojnim rediteljima, glumcima i drugim profesionalcima, o kojima je pisao sa strašću i dobrim profesionalnim poznavanjem, ali sa poštovanjem i ljubavlju, čak i u slučajevima kada im se stavovi nisu poklapali. Takav je bio i u odnosu sa mlađim kolegama kritičarima, voljan da ih sasluša i razmeni mišljenje, da prijateljski savet i pruži srdačnu podršku, istakao je Anđelić.

Kao kritičar i pisac, Čolić je iza sebe ostavio bogato nasleđe.

Objavio je više knjiga i studija o filmu, među kojima su “Jugoslovenski ratni film”, “15 najboljih”, “Pogled sa galerije” i putopis “Maska smrti je cvet”.

Prema navodima Anđelića, Čolićevo višegodišnje predano pisanje filmske kritike u “Politici” je ipak kruna njegovog rada, koje ga je trajno obeležilo kao jednog od vodećih i najznačajnijih filmskih kritičara.

U kinoteci će uoči “Ritma zločina” biti prikazan 18. aprila film “Devojka na motociklu” (1968) Džeka Kardifa (Jack Cardiff), sa Alenom Delonom (Alain Delon) i Marian Feitful (Marianne Faithfull) u glavnim ulogama.

Taj film deo je redovnog programa Kinoteke “Po željama gledalaca”.

Kinoteka neće raditi zbog uskršnjeg praznika 19. i 20. aprila, a potom će prikazati petodnevni ciklus italijanskog reditelja Marija Kamerinija (Mario Cameini).

Sajt Kinoteke je www.kinoteka.org.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

digitalizacija, ubsm
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r