• Search form

19.02.2018 | 18:05

Sećanje na Vasiljeva

Sećanje na Vasiljeva

Izložba slika Igora Vasiljeva biće otvorena 20. februara u Galeriji 212 u Beogradu kao prva od dve postavke povodom 90 godina od rođenja tog umetnika, koja obuhvata više od 30 slika iz svih faza njegovog stvaralaštva početkom 50-ih godina 20. veka.

Autori postavke, istoričar umetnosti Nikola Kusovac i Marija Vasiljev, zaintrigirani tekstom “Iz neobjavljenih dnevnikaBorislava Pekića i piščevim impresijama Vasiljevljevim slikama, pokušali su da rekonstruišu prvu posthumnu izložbu Vasiljeva iz 1955. godine, opisanu u tom tekstu.

Izložba, kako je najavljeno, obuhvata najznačajnija i najbolja dela Vasiljeva (1928-1954), od kojih neke slike u Beogradu nisu viđene više decenija. Među njima su i: Ribar i zlatna ribica, Kaluđerice, Utopljenik, Raspeće, Povorka, Delirijum, Radoznala Zika, Treći stadijum, te više ekspresivnih psiholoških portreta, kao i par slika iz ciklusa “Pred fotografom” koje istoričari umetnosti smatraju najuspelijim ciničnim ismevanjem u to vreme nadolazećeg primitivizma i malograđanštine.

Ribar sa zlatnom ribicom

Katalog izložbe sadrži tekstove Dejana Đorića, Srđana Vučinića, Marije Vasiljev, Peđe Ristića, Nikole Šuice i književnika Borislava Pekića i Borislava Mihajlovića Mihiza.

Prema navodima dramskog pisaca Srđana Vučinića, humor i ironija, suštinski neodvojivi od pesnika ponora, neizostavni su motivi i u slikarskom univerzumu Vasiljeva.

“Rekao bih da upravo u osećaju za ironiju i sarkazam spram malograđanske skučenosti, kao i u osećaju za humor i neobično prisnom, familijarnom odnosu prema ‘prokletim’, metafizičkim pitanjima našeg nastanka, nestanka i namene u božanstvenoj komediji života – da u toj intuiciji koja je našla svoju punu likovnu ekspresiju, treba tražiti i neponovljivi dar Igora Vasiljeva”, naveo je Vučinić.

Autoportret

Fondacija Plavo najavila je za početak marta u Galeriji Doma Vojske Srbije i drugu izložbu vasiljeva, na kojoj će biti premijerno pokazano 110 crteža, skica i studija, koje ukazuju na karakter, istraživački duh, cinizam i talenat Vasiljeva.

Rođen 17. maja 1928. godine u Beogradu, u porodici ruskih emigranata, Vasiljev je 1948. godine upisao Akademiju likovne umetnosti u Beogradu, a napustio ju je 1952. godine zbog nesaglasja sa nastavnicima. U međuvremenu je odležao i 13-mesečnu zatvorsku kaznu, na koju je osuđen uz obrazloženje da je planirao subverzivnu delatnost protiv FNRJ. Vasiljev je po napuštanju Akademije upisao studije istorije umetnosti na Filozofskom fakultetu, te priredio samostalnu izlozbu 1953. godine, nakon koje je postao najmlađi član ULUS-a.

Poginuo je 1954. godine na studenstkoj ekskurziji u blizini Ćuprije. Uzroci i okolnosti pod kojima se desila nesreća i danas su misterija i tema nagađanja.  

Izložba u Galeriji 212 biće otvorena do 2. marta, a realizovana je uz podršku Sekretarijata za kulturu Beograda.

(SEEcult.org)

Arheoloske zbirke, Narodni muzej
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.