Sećanje na Vuka Pavlovića
Jugoslovenska kinoteka organizuje 17. oktobra specijalni program posvećen stvaralaštvu i delu mladog dramaturga, scenariste, glumca i filmskog kritičara Vuka Pavlovića, koji je preminuo početkom septembra u Beogradu u 39. godini. Vuk Pavlović, sin prevodioca Snežane Lukić i proslavljenog filmskog reditelja Živojina Pavlovića, pisca i pedagoga, preminuo je 5. septembra u Beogradu, a sahranjen je dva dana kasnije na Novom groblju.
Jugoslovenska kinoteka organizuje 17. oktobra specijalni program posvećen stvaralaštvu i delu mladog dramaturga, scenariste, glumca i filmskog kritičara Vuka Pavlovića, koji je preminuo početkom septembra u Beogradu u 39. godini.
Vuk Pavlović, sin prevodioca Snežane Lukić i proslavljenog filmskog reditelja Živojina Pavlovića, pisca i pedagoga, preminuo je 5. septembra u Beogradu, a sahranjen je dva dana kasnije na Novom groblju.
Specijalni program posvećen Pavloviću Kinoteka organizuje s njegovom porodicom i bioskopom “Balkan”, u kojem se zauzeo za povratak domaćeg filma i radio kao umetnički direktor.
Pavlović je upisao Fakultet dramskih umetnosti u Beogradu 1991. godine, a u saradnji s rediteljem Dejanom Zečevićem, debitovao je kao scenarista filmom “Nekrofilm”, koji je 1992. nagrađen na Festivalu dokumentarnog i kratkometražnog filma u Beogradu, a potom je prikazan na još nekoliko značajnih međunarodnih festivala.
Poslednji scenario koji je napisao bio je za TV seriju “Hotel sa sedam zvezdica”, u režiji Danila Vukotića.
Bio je selektor programa “Mladi lavovi” Festivala filmskog scenarija u Vrnjačkoj Banji, a sarađivao je i s Međunarodnim festivalom studentskog filma.
Bio je i pomoćnik reditelja u više filmskih projekata, uključujući film “Država mrtvih” Živojina Pavlovića.
Kao glumac je posebno zapamćen po ulozi u predstavi “Kaskader” Beogradskog dramskog pozorišta, kao i po ulogama u “Nekrofilmu”, filmskom omnibusu “Paket aranžman” (“Mačo trip”, u režiji Ivana Stefanovića), te filmu “Velika frka” Milana Jelića i minijaturi u filmskom hitu “Mi nismo anđeli” Srđana Dragojevića.
Pisao je i filmsku kritiku, najduže u nedeljniku “NIN”, a bio je i član Saveta FEST-a, Upravnog odbora Filmskog centra Srbije i srpskog ogranka Međunarodnog udruženja filmskih kritičara (FIPRESCI).
Prema navodima Milana Nikodijevića u oktobarskom programu Kinoteke, Vuk Pavlović se predavao svetu širom otvorenih očiju, široka srca, spreman da prihvati sve izazove koje su mu život u smutnim vremenima i klimava srpska kinematografija nametali, izgarajući potpuno u svemu onome čega se prihvatao da radi.
Ako su, uobičajeno, “oči ogledalo duše”, onda su u slučaju Vuka Pavlovića, reči bile njegove slike duše. Naći ćemo nepogrešivo te njegove slike u “Hotelu sa 7 zvezdica” i ostalim scenarijima koje je potpisao, u mnogobrojnim kritikama i kolumnama, sa malo teksta dočaraće nam ih na pozorišnoj sceni kao pažljivi i jedini slušalac “Kaskadera” na zalasku karijere, generacijski će se one prepoznati u njegovom doprinosu studentskim filmovima “Mačo trip” ili “Nekrofilm”.., naveo je Nikodijević.
Pavlović je poslednjih devet godina veliki deo ogromne energije posvetio predanom i iskrenom promovisanju “Mladih lavova” srpske kinematografije, selektirajući istoimeni program studentskih filmova na Festivalu filmskog scenarija u Vrnjačkoj Banji.
Svojevremeno je napisao da je “Sreća naša i naše kinematografije da njenu budućnost čine inteligentna, darovita, vešta, hrabra i sposobna deca koja dokazuju i pokazuju da se moglo opstati i pod komunistima, socijalistima i julovcima, pa se može preživeti i u teškoj tranziciji”.
Nikodijević je izrazio uverenje da će se Pavlovića sećati i mnogi autori čije je scenarije, kao član raznih komisija pažljivo čitao, lucidno analizirao i argumentovano predlagao da budu sufinansirani od društva kao značajni za srpsku kinematografiju, kao i oni čije je filmove ocenjivao kao član mnogobrojnih žirija.
“Ostaće mu zahvalna i publika kojoj je kao umetnički savetnik u bioskopu ‘Balkan’ vratio domaći film na veliki ekran, filmofili iz Obrenovca sa kojima je postao saplemenik, studenti sa škole Dunav filma i ‘šank linija’ iz Vrnjaca, gde su ispričane najlepše priče od mizankadra i srpske loptačke reprezentacije do panka”, dodao je Nikodijević.
Sajt Jugoslovenske kinoteke je www.kinoteka.org.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)