Seobni identitet Novog Sada
Novi Sad – Evropska prestonica kulture 2022. godine predstavlja od 1. februara novi programski luk “Seobe”, čije su teme migracije i pozitivne posledice kretanja stanovništva, bogatstvo različitosti i njihov uticaj na umetnost.
Programski luk “Seobe” počeo je 1. februara, na Dan Novog Sada, a u narednih 45 dana, kroz više od 150 umetničkih programa, predstaviće “seobni identitet” tog grada, ali i Srbije i Evrope. U programu će učestvovati oko 130 umetnika, od čega je 90 iz različitih evropskih zemalja.
Organizatori su najavili 15 izložbi, uključujući evropske majstore slikarstva poput Marka Šagala, El Greka, Viže le Bren i drugih. Takođe, u Novi Sad stižu i fotografije nekih od najboljih svetskih fotografa, dobitnika prestižnih nagrada World Press Photo – Varen Ričardson, Džon Stanmajer, Matijas Kosta. Najavljeni su i savremeni evropski autori koji slikaju na jarbolima – Alain Velter, Kata Versegi, Are Andersen i drugi. Tokom trajanja izložbe “Seobe duša — Novi Sad kroz knjigu” u Master hali Novosadskog sajma najavljeno je i gostovanje savremenih pisaca iz regiona kao što su Rumena Bužarovska, Milica Vučković, Miljenko Jergović, Damir Karakaš, Kristian Novak i Darko Cvijetić.
Predviđeno je i više od 30 koncerata najrazličitijih muzičkih žanrova i imena poput Enigme, Barcelona Gipsy balKan Orchestra, Light in Babylon…
Već prvih dana programskog luka “Seobe” Irena Josifoska, Aleksandra Šuklar, Stefan Milenković, Kemal Gekić, Rita Kinka i Robert Lakatoš predstaviće kroz tri koncerta sa Vojvođanskim simfonijskim orkestrom bogatstvo različitih nacionalnih identiteta pretočenih u multikulturalnost, kao posledicu vekovnih seoba na ovim prostorima
Program obuhvata i deset predstava, 40 radionica i brojnih drugih sadržaja.
Tamo gde seoba završava – od rimske Panonija do današnje Vojvodine, foto: NSEPK - Vladimir Veličković
Programski luk “Seobe” simbolično je počeo na Dan Novog Sada, čime se slavi datum kada je taj grad 1748. godine proglašen slobodnim kraljevskim gradom.
Tim povodom dodeljena je Februarska nagrada savremenom srpskom kompozitoru Stevanu Divjakoviću, čija će kompozicija “Balkanska fantazija” biti izvedena na trećem koncertu u seriji koncerata nazvanih “The Best of Novi Sad” 17. februara. Takođe, Pošta Srbije je izradila emisiju prigodnih poštanskih markica posvećenih Novom Sadu – EPK, koje će se koristiti za slanje poziva tokom cele 2022. godine.
Stevan Divjaković, foto: NSEPK - Vladimir Veličković
Na Dan Grada napravljen je simbolički i fizički most koji je povezao dve ustanove, dve izložbe i dva vremena u jednu priču seobnog Novog Sada. To su izložbe “Tamo gde seoba završava – od rimske Panonija do današnje Vojvodine” u organizaciji Muzeja Vojvodine i “Akcenti – Novi Sad” u organizaciji Muzeja Grada Novog Sada.
“Još jedan novi most koji smo sagradili između dve ustanove, važne su za Novi Sad, ali pre svega posetioce. Prvi put će kretanjem od jedne do druge izložbe, od jednog do drugog vremena, publika biti u priliici da na jednistven način dožive prošlost Novog Sada ali i preispitaju svoj odnos prema seobama. U Novom Sadu, migracije su bez obzira na okolnosti, uvek za posledicu donosile jednu novu snagu zahvaljujući kojima je, između ostalog, i postao Evropska prestonica kulture”, istakao je direktor Fondacije “Novi Sad – EPK” Nemanja Milenković povodom izložbi
Izložba Muzeja Vojvodine osmišljena je na način koji podrazumeva sinergiju nauke, kulture i različitih vidova savremene umetnosti, kako je navela direktorka Tijana Stanković Pešterac.
Tamo gde seoba završava – od rimske Panonija do današnje Vojvodine, foto: NSEPK - Vladimir Veličković
“Muzej Vojvodine, kao jedini na svetu koji poseduje tri pozlaćena kasnoantička šlema, ovu izložbu prikazaće publici na drugačiji način, a deo izložbe činiće i monodrama ‘Krv i blato’ koja je rediteljska adaptacija priče ‘Dizonov put’ Zorana Subotičkog, u režiji Radoslava Milenkovića, kao i filmski esej ‘Tragovi seoba’, a komponovana je i originalna muzika koju potpisuje harfistkinja Sofija Sibinović – Harp Lady”, najavila je direktorka Muzeja Vojvodine, koji je pripremio u aplikaciju eIzložba sa interaktivnim digitalnim sadržajem za decu.
U želji da publika upozna Novi Sad na drugačiji način, prelazak iz perioda duge rimske vladavine, preko 18. veka pa sve do 20. veka, ovenčan je mostom u Ulici Žarka Vasiljevića, koji će voditi do izložbe “Akcenti – Novi Sad” Muzeja Grada Novog Sada, koja je zamišljena kao multimedijalna platforma koju će, simbolično, činiti 22 celine – 22 akcenta.
Akcenti, foto: NSEPK - Vladimir Veličković
“Izbor akcenata je vođen idejom predstavljanja grada u duhu njegovih istrorijskih vrednosti, kao što su evropeizam, multikulturalnost, borba za slobodu, obrazovanje i emancipacija, neprekidni razvoj i spremnost za usvajanje novih trendova. Hronološko – tematski koncept, izbor i izlaganje reprezentativnih predmeta iz fonda Muzeja, kao i multimedijalni sadržaji bazirani na originalnoj istorijskoj građi, omogućavaju posetiocu sticanje znanja i jedinstven doživljaj različitih aspekata lokalne istorije i kulturnog nasleđa”, rekla je direktorka Muzeja Grada Novog Sada Vesna Iković.
Ulaz na izložbe 1. februara je besplatan, a potom će ulaznice biti naplaćivane po redovnim cenama muzeja.
*Naslovna fotografija: Jelena Ivanović
(SEEcult.org)