• Search form

07.04.2015 | 15:07

Simbolika mrtvih nacija

Simbolika mrtvih nacija

Umetnik Ivan Grubanov, predstavnik Srbije na 56. Bijenalu umetnosti u Veneciji, predstavio je 7. aprila upravo završeni rad “Ujedinjene mrtve nacije” koji je spreman za prenošenje u Italiju, a oslanjajući se na istoriju i simboličke ostatke zemalja koje su prestale da postoje u 20. veku, postavlja i pitanje koncepcije nacije u današnjem globalnom vremenu.

Rad “Ujedinjene mrtve nacije” je svojevrsno ogledalo podignuto naspram Venecijanskog bijenala i same ideje nacionalne koncepcije i nacionalnog učešća, postavljajući tako i pitanje koliko je ta manifestacija doprinela formiranju nacionalnih i kulturnih identiteta zemalja koje na njoj učestvuju, a koliko centralizovanom istorijskom narativu istorije kakvu znamo danas, rekao je Grubanov novinarima koji su sa ministrom kulture i informisanja Ivanom Tasovcem imali priliku da pretpremijerno pogledaju rad koji će biti izložen u srpskom paviljonu od 7. maja.

Reč je o podnoj instalaciji sa ostacima zastava zemalja koje su pretsale da postoje u proteklom veku, prethodno tretiranih bojom i hemikalijama. Instalacija postavljena u ateljeu Grubanova biće sa sve podom preneta u Paviljon Srbije u Đardinima, na kojem još uvek stoji natpis nekadašnje Jugoslavije – jedne od zemalja kojima je posvećen projekat “Ujedinjene mrtve nacije”. Podloga rada, oslikana ostacima zastava, napravljena je u formi tlocrta Paviljona Srbije, pa će nakon demontaže u istim dimenzijama biti i preneta u Veneciju.

“Na podlozi se nalazi ono što sada zovem svojim slikama – simbolički ostaci deset država koje su prestale da postoje u toku 20. veka, odnosno u toku trajanja Venecijanskog bijenala”, rekao je Grubanov.

Materijalni ostaci zastava tretirani su bojom i hemikalijama dok nisu ostavili svoje otiske, odnosno otiske svojih nabora i boja na cementnu podlogu, što je nalik al seco tehnici u zidnom slikarstvu, dodao je Grubanov.

U simboličkom smislu iskorišćena je lokacija Paviljona Srbije, koji je i dalje dominantno obeležen natpisom “Jugoslavija” na pročelju, kao integralnom delu fasade. Time se uspostavlja “simbolički paviljon nacija koje više ne postoje”, i to u parku sa nacionalnim paviljonima, odnosno sa nacionalnim prezentacijama zemalja koje učestvuju na Bijenalu, rekao je Grubanov.

Posetioci Paviljona Srbije će se odmah po ulasku naći u instalaciji, čime će postati njeni učesnici, ali i učesnici istorijskog procesa koji Grubanov želi da predstavi.

“Iako instalacija koristi materijal istorije, i u značenjskom, i u materijalnom smislu, ovo je rad koji želi da se koristi iskustvom istorije, da ga umetnički obradi i da na ekspresivan način upozori i nagovesti moguće razvoj i moguću problematiku koncepcije nacije u današnjem globalnom vremenu”, rekao je Grubanov, koji je osmislio projekat “Ujedinjene mrtve nacije” sa kustoskinjom Lidijom Merenik, istоričаrkom umеtnоsti i prоfеsоrkom Filоzоfskоg fаkultеtа u Bеоgrаdu.

Na unutrašnjim zidovima Paviljona Srbije, kojima predstoji krečenje, biće postavljena bela trodimenzionalna slova sa nazivima država koje su prestale da postoje i godinama njihovog trajanja.

Među njima su i dve države koje su nastale 1918. godine, ali su se raspale na drastično različite načine u razmaku od desetak godina. To su Jugoslavija (1918-2003) i Čehoslovačka (1918-1992).

Ministar Tasovac izrazio je zadovoljstvo što je projekat za Paviljon Srbije na 56. Bijenalu završen u planiranom roku, s obzirom na probleme koji su iskrsavali u međuvremenu.

Prema njegovim rečima, protekli meseci bili su “jako uzbudljivi” ne samo za umetnika, već i za Muzej savremene umetnosti u Beogradu, koji je organizator izložbe, kustoskinju Lidiju Merenik, ali i za ljude u Ministarstvu kulture.

“Ne možete ni da pretpostavite šta u tom procesu sve može da se dogodi, počev od toga da je krov Paviljona počeo da prokišnjava i da je to trebalo sanirati”, rekao je Tasovac.

Tasovac je istakao i da je pretpremijerno predstavljanje rada Grubanova istorijsko, jer od 1938. godine - kada je princ Pavle dobio na poklon zgradu paviljona u Veneciji, prvi put da domaća javnost ima priliku da vidi rad pre nego što je izložen u samom paviljonu.

Svečano otvaranje izložbe u Paviljonu Srbije, uz prigodan koktel, zakazano je za 7. maj u 13 sati.

Projekat "Ujedinjene mrtve nacije" odabran je na osnovu konkursa, a dobio je jedan glas više u odnosu na rad “Razgovori: Hula hop, lastiš, klikeri i pesak” umetnika Dejana Kaludjerovića i kustosa Zorana Erića.

Na 56. Bijenalu umetnosti u Veneciji, koje je umetnički direktor Okvui Envezor (Okwui Enwezor) osmislio na temu “Sve budućnosti sveta”, predstaviće se 89 nacionalnih učesnika, od kojih pet debituje. Za centralnu izložbu 56. Bijenala Envezor je odabrao 136 umetnika iz 53 zemlje.

Nacionalne predstavnike imaju na 56. Bijenalu i sve bivše jugoslovenske republike, osim Bosne i Hercegovine, koja će izostati iz finansijskih i organizacionih razloga. Ipak, iz BiH učestvuje na centralnoj izložbi Maja Bajević, a iz regiona je Envezor izabrao još i Davida Maljkovića iz Hrvatske.

Na 56. Bijenalu ponovo učestvuje i Kosovo, koje je 2013. godine debitovalo nacionalnom postavkom, a ovoga puta predstavićerad umetnice Flake Haliti, koja živi na relaciji Minhen-Priština-Beč.

56. Bijenale biće održano od 9. maja do 22. novembra. Vernisaž je od 6. do 8. maja. 

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r