Simpozijum slovačkih pisaca Vojvodine
Simpozijum slovačkih pisaca Vojvodine posvećen antologijama, hrestomatijama i izborima iz dela koja se stvaraju na jeziku te nacionalne manjine u Srbiji, održan je u Zavodu za kulturu vojvođanskih Slovaka, u organizaciji Slovačkog izdavačkog centra iz Bačkog Petrovca i redakcije časopisa za književnost i kulturu Novi život. Simpozijum, 54. po redu, imao je tri dela. U prvom delu je uručena nagrada koju dodeljuje časopis Novi život uglednom pesniku, kritičaru, prevodiocu, uredniku, antologičaru, bibliografu, Vićezeslavu Hronjecu za esej “Kič”.
Simpozijum slovačkih pisaca Vojvodine posvećen antologijama, hrestomatijama i izborima iz dela koja se stvaraju na jeziku te nacionalne manjine u Srbiji, održan je u Zavodu za kulturu vojvođanskih Slovaka, u organizaciji Slovačkog izdavačkog centra iz Bačkog Petrovca i redakcije časopisa za književnost i kulturu Novi život.
Simpozijum, 54. po redu, imao je tri dela. U prvom delu je uručena nagrada koju dodeljuje časopis Novi život uglednom pesniku, kritičaru, prevodiocu, uredniku, antologičaru, bibliografu, Vićezeslavu Hronjecu za esej “Kič”.
Odluku žirija je saopštila Anamarija Bolodoski Grbić, a nagradu je uručio glavni i odgovorni urednik Novog života Adam Svetlik.
Zahvaljujući na priznanju Hronjec je podsetio da mu je to šesta književna nagrada koju prima, a prva za esej” Kič”.
Drugi deo simpozijuma bio je posvećen antologijama,hrestomatijama i izborima iz dela slovačkih pisaca Vojvodine koji se štampaju kao posebne literarne celine, a rasprava je vođena na osnovu referata laureata Hronjeca koji se pored ostalog istakao i u sastavljanju antiologija slovačkih pesnika u Donjoj zemlji.
O pripovedačkoj i pesničkoj tradiciji slovačkih književniih stvralaca u rasejanju, u Donjoj zemlji, referate su podneli Mihal Harpanj i Samuel Bolodvski.
Istoričar umetnosti i likovni kritičar Vladimir Valenćik je u svom saopštenju pratio izložbe i likovno stvaralaštvo akademskih slikara iz redova vojvođanskih Slovaka, dok je Samuel Čelovski svojim kazivanjem osvetleo istorijski mozaik slovačkog književnog nasleđa na ovim prostorima.
Jedan od najpoznatijih slovačkih pozorišnih stvaralaca u Vojvodini, Miroslav Benka iz Stare Pazove, scenarista, reditelj, autor total dizajna, scenograf, govorio je o svom iskutvu u traženju novog scenskog izraza, prilagođenog promenjenom senzibilitetu pozorišne piblike, osvtljavajući pri tom svoje idejne postavke u eksprimetisanju sa plesnim teatrom u trilogiji Hleba i igara.
U tom delu smpozijuma književne kritičarke Marina Šimakova Spevakova i Suzana Čižikova predstavile su Antologiju postmoderne slovačke proze autora Adama Svetlika.
U radu simpozijuma učestvovao je i Mihail Babiak, profesor univerzita u Bratislavi.
U trećem delu tog naučnog književnog skupa na prigodan način su obeležene i godišnjice rođenja istaknutih savremenih slovačkih pisaca: Samuela Čemana (80), Samuela Čelovskog (60) i Martina Prebuđile (50).
B.Rakočević