Širi izbor za nagradu Nikola Milošević za 2019.
Žiri za dodelu nagrade “Nikola Milošević” za najbolju knjigu u oblasti teorije književnosti i umetnosti, estetike i filozofije uvrstio je u širi izbor za devet knjiga, saopštio je 30. decembra Radio Beograd 2, osnivač tog priznanja.
Reč je o knjigama Zorana Arsovića „Poetika otetog svijeta: traktat o đavolu, filozofska priča“ (Matica srpska – Društvo članova Matice srpske u Republici Srpskoj), Nebojše Grubora „Egzistencija i distanca, studije o Hajdegerovoj filozofiji“ (Zavod za udžbenike), Predraga Milidraga „Ustrojstvo stvorenog bića u De Enteu Tome Akvinskog“ (Akademska knjiga, Institut za filozofiju i društvenu teoriju), Nenada Nikolića „Identitet srpske književnosti: priča o književnoistorijskoj ideji“ (Srpska književna zadruga i Partenon), Sretena Petrovića „Estetika i doživljaj: ljubitelju umetnosti i lepote“ (Dereta), Nenada Ristovića „Antička knjiga i rano hrišćanstvo u dijalogu: Oktavije Minucija Feliksa“ (Matica srpska), Irene Fiket „Deliberativno građanstvo“ (Akademska knjiga, Institut za filozofiju i društvenu teoriju) i Nenada Cekića „Utilitarizam i Bentamova filozofija morala“ i „Filozofija morala Džona Stjuarta Mila – Mil i milovski utilitarizam“ (u izdanju Akademske knjige).
Žiri ove godine radi u sastavu: prof. dr Zoran Paunović, prof. dr Dragan Prole i prof. dr Iva Draškić Vićanović (predsednica), a na narednoj sednici, koja će biti održana 12. januara, odabraće tri knjige koje će ući u najuži izbor za nagradu “Nikola Milošević”. O njima će odlučivati 29. januara 2020. na javnom zasedanju, u direktnom prenosu na Radio Beogradu 2.
Dosadašnji dobitnici te nagrade, koja od 2007. godine nosi ime istaknutog srpskog teoretičara, profesora i akademika Nikole Miloševića (1929-2007), bili su: Milan Brdar, nagrađen 2002. za delo “Filozofija u Dišanovom pisoaru”, Miloš Arsenijević za “Vreme i vremena” (2003), Mile Savić za “Filozofija političkog diskursa” (2004), Časlav D. Koprivica za “Ideje i načela” (2005), Slobodan Grubačić za “Aleksandrijski svetionik” (2006), Radoman Kordić za “Politika književnosti” (2007), Predrag Krstić za “Filozofska životinja” (2008), Milo Lompar za “Negde na granici filozofije i literature” (2009), Dragan Stojanović za “Energija sakralnog u umetnosti” (2010), Dragan Prole za “Humanost stranog čoveka” (2011), Danilo N. Basta za “Nad prepiskom Martina Hajdegera” (2012), Slobodan Žunjić za “Prirok i suštastvo” (2013), Jasmina Ahmetagić za “Pripovedač i priča” (2014), Aleksandra Mančić za “Đordano Bruno i komunikacija” (2015) i Jelena Pilipović za knjigu “Ka lepoti - erotološko čitanje Sapfine poezije” (2016), dr Zora Bojić za delo “Antički istoriografi umetnosti i Kalistrat o skulpturi" (2017) i profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu dr Jovan Babić za delo “Ogledi o odbrani”.
(SEEcult.org)