• Search form

17.09.2020 | 15:15

Slika likovne scene Niša

Slika likovne scene Niša

Galerija savremene likovne umetnosti (GSLU) u Nišu, u okviru proslave 50 godina postojanja, priredila je izložbu oko 90 radova iz Zbirke dela likovnih umetnika Niša.

Prema koncepciji kustoskinje Radmile Kostić, na izložbi su zastupljeni umetnici različitih generacija i različitih stilskih opredeljenja koji su kreirali  celokupnu sliku likovnog života u gradu Nišu od 1970. godine do danas.

U Oficirskom domu izloženo je 47 slika i 11 skulptura,  a u Paviljonu niške Tvrđave 30 dela - grafika, crteža, fotografija i novih medija.

Formiranje Zbirke likovnih umetnika Niša treba vezivati za brojne izlagačke  aktivnosti niških umetnika kako u samom Nišu, tako i izvan njega. Zbirka je koncipirana kao zasebna celina u nameri da predstavi raznovrsne likovne prakse niških umetnika na jednom mestu. Cilj formiranja te zbirke je da prikuplja, čuva, proučava, promoviše i  prati celokupno likovno stvaralaštvo niških umetnika od 1970. godine do danas. Likovni umetnici Niša tokom godina se postepeno uključuju u savremene tokove jugoslovenske umetnosti, učestvuju na republičkim, saveznim i inostranim izložbama gde su dobijali značajne nagrade. Zahvaljujući upravo inicijativi niških umetnika je obnovljen rad Likovne kolonije u Sićevu i osnovana GSLU.

Niz godina unazad izložbe niških umetnika gostovale su u većim centrima u zemlji (Zagrebu, Beogradu, Sarajevu) i inostranstvu (Engleska, Rumunija, Švajcarska, Francuska ..)

Likovni umetnici Niša, koji su članovi Udruženja likovnih umetnika Srbije (ULUS), osnovali su tokom vremena podružnicu u Nišu 1980. godine. Udruženje okuplja slikare, vajare, grafičare, članove ULUS-a koji žive i rade u Nišu, u cilju unapređenja lokalnog likovnog stvaralaštva.

Zbirka je tokom 70-ih i 80-ih godina 20. veka popunjavana pretežno otkupima sa tekućih kolektivnih i samostalnih izložbi. Ipak, veći deo Zbirke popunjavan je zahvaljujući Likovnoj koloniji u Sićevu, Likovnoj koloniji u Lucernu, poklonima od autora, otkupima i otkupnim nagradama.
Kada je u pitanju grafika, Zbirka je popunjavana sporadično individualnim poklonima autora, potom grafikama sa Simpozijuma litografije održanog u Umetničkoj školi u Nišu (1986) sve do početka rada Grafičke radionice Sićevo (2006), u kojoj aktivno učestvuju i niški umetnici.      

Niški vajari su zastupljeni u manjem broju, jer se manji broj umetnika iz grada Niša opredelio za tu zahtevnu likovnu disciplinu. Ipak, tokom 80-ih godina niški vajari zapaženi su, pored slikara, na republičkim smotrama, gde su osvajali i prestižne nagrade.

Medij fotografije, kao i novi mediji u okviru Zbirke, trenutno su u najmanjem broju zastupljeni, ali se u GSLU nadaju da će se, zahvaljujući Fakultetu umetnosti u Nišu i dolasku novih generacija, povećati broj umetnika koji neguje tu vrstu vizuelnog jezika.

Izložba će biti otvorena do 6. oktobra.

*Foto: GSLU

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.