• Search form

07.11.2013 | 14:15

Sloboda izražavanja između zaštite i kontrole

Sloboda izražavanja između zaštite i kontrole

Zvaničnici Srbije, Saveta Evrope i Evropske unije poručili su 7. novembra u Beogradu, na otvaranju medjunarodne konferencije o medijima u digitalnom dobu, da bez slobode izražavanja nema istinske demokratije, ali su ukazali i na “tamnu stranu” tehnološkog razvoja, koja pogoduje i razvoju diktatura, i širenju govora mržnje i ekstremizma. Zbog toga je, kako je ocenjeno, neophodno pronaći novu ravnotežu izmedju zaštite slobode izražavanja i odgovornosti za objavljeno.

Otvarajući ministarsku konferenciju “Sloboda izražavanja i demokratija u digitalnoj eri - mogućnosti, prava, odgovornosti”, koju su organizovali Ministarstvo kulture i informisanja Srbije i Savet Evrope, srpski premijer Ivica Dačić rekao je da je internet izbrisao sve granice, uključujući i one izmedju privatnog i javnog, pa je sada svaki pojedinac zapravo medij.

Regulatorni okvir koji je važio za tradicionalne medije, kako je rekao Dačić, očigledno ne može da se primeni i na onlajn medije, pa u tom smislu i Evropa još traga za pravim rešenjem. I Srbija se, kako je rekao, trudi i da isprati i da predvidi promene u medijskoj sferi - regulacijom bez ugrožavanja slobode izražavanja.

“Opredeljenje Vlade Srbije je da obezbedi potpunu slobodu medija, uz zaštitu prava gradjana i sankcionisanje eventualnih zloupotreba”, rekao je Dačić, ističući da je interes Srbije da mediji budu profesionalni, a da novinari, za koje je rekao da teško žive, slabo su plaćeni i rastrzani različitim političkim pritiscima, dobiju punu zaštitu i obavljaju svoj posao bez straha za budućnost.

Dačić je rekao i da se radi na rasvetljavanju ubistva novinara i izrazio očekivanje da će se odgovorni naći pred licem pravde.

Generalni sekretar SE Torbjorn Jagland, koji je istakao značaj komunikacije medju ljudima podsećanjem i na reči nobelovca Ive Andrića, istakao je da bez slobode izaražavanja nema demokratije.

Digitalna era, kako je dodao Jagland, donela je nove načine učešća gradjana u javnosti, nove mogućnosti moći, uticanja na sopstveni život..

Podsećajući na primere upotrebe društvenih medija u Tunisu, Egiptu i nedavno u Turskoj, Jagland je rekao da je tehnološki razvoj doneo nove mogućnosti i za profesionalne novinare, posebno u zemljama koje nisu slobodne.

Istovremeno, izrazio je zabrinutost i za novinare i za blogere, podsećajući na nedavno ubistvo dvoje francuskih novinara u Maliju.

“Moramo biti svesni i tamne strane digitalne revolucije. Ona takodje pomaže diktatorima da vrše represiju nad disidentima, ali i raznim ekstremistima”, rekao je Jagland, dodajući da sloboda izražavanja mora ipak imati neke granice, jer je govor mržnje neprihvatljiv.

Posebno ukazujući na potrebu zaštite privatnosti u digitalnoj eri, Jagland je rekao da je zabrinut zbog obaveštajnog praćenja tokova komunikacije u ime zaštite nacionalne bezbednosti, jer se time ugrožava i demokratija.

Šef Delegacije Evropske unije u Beogradu Majkl Davenport takodje je istakao snagu medija, ali i veliku odgovornost, ocenjujući da je digitalno doba donelo i velike promene i nove izazove - i mogućnosti, i pretnje.

Osvrćući se na stanje u Srbiji, Davenport je istakao značaj Medijske strategije i očekivanog usvajanja novih zakona o javnom servisu i elektronskim medijima, a posebno je pozdravio rad komisije za rasvetljavanje ubistava novinara i izrazio očekivanje da će uskoro biti rezultata.

Srbija bi, kako je istakao, kao i sve zemlje kandidati za članstvo u EU, trebalo da primeni najviše demokratske standarde i osigura slobodu medija i transparentnost njihovog vlasništva.

Predsedavajući konferencije, ministar kulture i informisanja Srbije Ivan Tasovac, rekao je da se današnja medijska sfera može opisati ili kao “digitalni humanizam i renesansa” ili kao “digitalna anarhija”.

Tasovac je izrazio očekivanje da će rasprava dvodnevne konferencije u hotelu “Metropol” otvoriti mnoga pitanja, ali i dati odgovore.

Panel razgovori fokusirani su na ulogu  medijskih standarda u demokratskim pluralističkim društvima u digitalnom dobu, fenomen uznemiravanja, lišavanja slobode i ubistava novinara i načina na koji se nose aktuelnim pretnjama novinarstvu. Biće reči i o podsticajima na nasilje i mržnju, naročito na društvenim mrežama, koji su zajednički problem u svim delovima Evrope.

Konferencija se bavi i razvojem internet standarda i praktičnih mera protiv tih pojava, a tema je i način na koji evropska saradnja može unaprediti pluralizam, raznovrsnost i kvalitet u ekosistemu novih medija.

Biće reči i o uticaju konvergencije tehnologija na regulativu, kao i o mogućnostima da javni medijski servisi preuzmu ulogu pokretačke snage inovacija i kreativnosti u digitalnom okruženju.

Kako medijski konglomerati utiču na proces formiranja javnog mnjenja i kako putem medija civilnog društva promovisati integraciju i aktivno učešće u civilnom društvu u digitalnoj eri - takođe su teme konferencije, koja će se baviti i samoregulacijom medija, medijskom koncentracijom i zaštitom transparentnosti medijskog vlasništva, kao i načinom promovisanja etičkog novinarstva u onlajn novinarstvu.

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i