• Search form

26.11.2019 | 10:03

Sloboda medija i uzbunjivači u fokusu Filozofskog teatra

Sloboda medija i uzbunjivači u fokusu Filozofskog teatra

Novo izdanje Filozofskog teatra u Bitef teatru biće održano 30. novembra, a gost Srećka Horvata biće italijanska novinarka Stefanija Maurici, sa kojom će biti reči o slobodi medija, značaju istraživačkog novinarstva i interesima koji često iza toga stoje, kao i o zaštiti uzbunjivača, uključujući slučaj osnivača Vikiliksa Džulijana Asanža kojim se ona već godinama bavi.

Stefanija Maurici (Stefania Maurizi) je istraživačka novinarka koja redovno piše za italijanski dnevni list Republika. Radila je na objavama svih tajnih dokumenata koje je obelodanio Vikiliks i sarađivala sa Glenom Grinvaldom na otkrivanju fajlova Edvarda Snoudena o Italiji. Između ostalog, intervjuisala je Abdula Kadira Kana, oca pakistanske atomske bombe, otkrila sporazum o plaćanju odštete između vlade SAD i porodice italijanskog humanitarnog radnika Đovanija lo Porta, koji je ubijen u napadu američkog drona, a istraživala je i loše uslove rada pakistanskih radnika u najvećoj italijanskoj fabrici odeće u Karačiju. Pokrenula je FOIA (zakon o slobodnom pristupu informacija) parnicu radi odbrane prava medija na pristup svim dokumentima u vezi sa slučajem Asanža i Vikiliksa. Autorka je knjiga “Dosije Vikiliks. Italijanske tajne” i “Jedna bomba, deset priča”.

Publika će imati priliku i da učestvuje u izložbi “Mi smo milioni” (#WeAreMillions) koju je pokrenula Courage Fondacija kao globalnu foto-kampanju za pružanje podrške Asanžu u borbi protiv izručenja u SAD, gde bi se suočio sa optužnicom bez presedana, najavio je Bitef teatar u kojem je Filozofski teatar održan i sredinom septembra u okviru 53. BItefa, a gost Horvata tada je bio nemački pisac i publicista Norman Oler (Ohler).

#WeAreMillions

Horvat je, inače, posetio nedavno Asanža u zatvoru u Velikoj Britaniji, nakon čega je sa njegovim ocem Džonom Šiptonom, reperkom M.I.A. i modnom kreatorkom Vivijen Vestvud učestvovao i na protestu ispred britanskog Ministarstva unutrašnjih poslova, tražeći da London spreči izručenje Asanža SAD.

Prema rečima Horvata, Asanžu je ugrožen život u zatvoru, na šta su ukazali i lekari koji su ga posetili.

Nakon beogradskog izdanja, Filozofski teatar biće nastavljen 1. decembra i u Hrvatskom narodnom kazalištu (HNK) u Zagrebu, gde je originalno i pokrenut na inicijativu Horvata, a gošća će biti turska književnica i novinarka Ece Temelkuran, najavio je HNK.

Njena knjiga “Kako ostati bez domovine” (Sedam koraka od demokratije do diktature) prevedena je na desetak jezika, uključujući i hrvatski, u izdanju Naklade Ljevak.

U toj knjizi, koja je i u Hrvatskoj izazvala veliko zanimanje i mnogo komentara, Ece Temelkuran secira i analizira obrasce po kojima se, putem desnoga populizma, korak po korak dolazi od demokratije do diktature. A to je doživela i na vlastitoj koži: nekada je bila najčitanija turska politička novinarka, ali je kao dugogodišnja kritičarka Erdoganovog režima dobila otkaz još 2011. godine, kada je kritički pisala o ubistvu 30 kurdskih civila koje su počinili Turci. Danas piše za Gardijan i mnoge druge svetske novine.

(SEEcult.org)

Marina Abramovic - Count on us
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.