Slobodanka Stupar - Od predmeta do koncepta i dalje...
Monografija umetnice Slobodanke Stupar 'Od predmeta do koncepta i dalje...', čiji je autor Jovan Despotović, objavljena je u izdanju Prodajne galerije “Beograd”, a biće predstavljena 12. septembra u Muzeju Zepter.
Uz Despotovića, na promociji će govoriti i Ješa Denegri, recenzent tog izdanja, teoretičar umetnosti Stevan Vuković i Dragica Vukadinović, urednica monografije.
Centralni kreativni poriv Slobodanke Stupar je objedinjavanje reči i slike, proces stvaranja verbalne ikone, zapravo traganje za nečim što se nalazi između njih a ispod je kreativnog subjekta (sub-jektum) autora a iznad značenja oblika tj, njegove vidljive i retoričke pojavnosti, naveo je Despotović u monografiji.
Vizuelna umetnost, koja se smatrala sredstvom za izražavanje doživljenog, danas je, posebno na primeru rada Slobodanke Stupar, tehnološki kanal za prenošenje autorkinih optičnih senzacija i dekonstruisanih narativa. Na gledaocu je, kako je naveo Despotović, da posle primanja vizuelnog (i zvučnog) nadražaja rekonstruiše integrisani verbalni i vizuelni jezik izražen rečima, zvukom i pokretom. U tome mu pomaže izuzetna jednostavnost, zapravo čitljivost njenih radova koji komuniciraju na vizuelnoj osnovi sa krajnje jednostavnim elementima. Njihovo razumevanje nije opterećeno tehnološkim ili značenjskim enigmama koje je Slobodanka Stupar vrlo svesno i vrlo prilježno izbegla, već upravo na uspešno stabilizovanim osnovama smisla.
U procesu stvaranja verbalne ikone, kako je istakao Despotović, Slobodanka Stupar se potpuno naslanja na tumačenje dekonstrukcije jezika, prevedenog u sliku i vizuelnu predstavu koja gradi posmatrani prizor. U slučaju kreativne prakse Slobodanke Stupar dekonstrukcija predstavlja u stvari preispitivanje, jer njome, kako je naveo Despotović, “ne samo da se stvara određeno delo, već dovodi u pitanje ili naglašava značenje pojedinih reči izazivajući gledaoca da prekopava po vlastitim trezorima znanja, sećanja, osećanja...”.
“Slobodanka Stupar je uspešno izbegla sve moguće nesporazume oko smisla što je svesno izostavljeno iz njenog dela, jer je on - smisao, već na prvi pogled, jednostavan, nimalno enigmatičan, provocira isključivo iskustva lagerovana u sećanjima i osećanjima posmatrača. U radovima umetnica ih usmerava prema elementarnom, prema prauzoru, praslici, prareči, prema često zaboravljenim ili potisnutim iskustvima davno uspostavljenih relacija sa svetom realnosti (dodirom, vidom, sluhom). A taj njen artificijelni svet je samo mapa mogućih kretanja kroz sećanja na prošlost, individualnu ili kolektivnu, umetničku ili prozaičnu, stvarnu ili izmaštanu, zaboravljenu ili duboko urezanu u iskustvu kojom se možemo kretati u raznim pravcima a između onoga što je – napred i nazad, gore i dole, iznad i ispod, značenja i reprezentacije...”, naveo je Despotović.
Rodjena 1947. u Sarajevu, Slobodanka Stupar diplomirala je unutrašnju arhitekturu i grafiku na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, a magistrilarala je grafiku na Fakultetu likovnih umetnosti, takođe u Beogradu. Grafiku je specijalizirala na Školi lepih umetnosti u Atini.
Izlagala je na brojnim samostalnim izložbama u Srbiji i inostranstvu (Atina, Solun, Keln, Minhen, Beč, Edinburg, Varaždin, Zagreb, Dubrovnik…), kao i na grupnim izložbama i festivalima u zemlji i svetu (Grčka, Kanada, Nemačka, Makedonija, Slovenija, Norveška, Portugal…).
Prošle, 2012. godine predstavila se izložbom “Spirala” u Galeriji ULUS u Beogradu koja je konceptualno realizovana kao rezultat rada na njenoj monografiji.
Slobodanka Stupar je i autorka više interaktivnih radova i projekata, a dela joj se nalaze u muzejima i javnim kolekcijama u Srbiji, Grčkoj, Nemačkoj i Norveškoj.
Dobitnica je niza nagrada, počev od nagrade za grafiku Oktobarskog salona u Beogradu i nagrade za skulpturu Likovne kolonije “Željezara Sisak” (1987), preko nagrade prvog Mediteranskog bijenala grafičke umetnosti u Grčkoj (1988), otkupne nagrade Sveučilišne biblioteke na XII Zagrebačkoj izložbi jugoslovenskog crteža (1989), Gran prija IX Internacionalnog grafičkog trijenala u Frehenu u Nemačkoj (1991), druge nagrade na prvom Bijenalu “Suva igla” u Užicu (1993), otkupne nagrade Narodnog muzeja na Beogradskom međunarodnom grafičkom bijenalu (1997) do nagrade na Fotowettbewerb u Štutgartu (1999).
Elektronsko izdanje monografije Slobodanke Stupar nalazi se OVDE.
*U PRILOGU: Biografija Slobodanke Stupar