Slobodanka Stupar u Menjačnici
Umetnica Slobodanka Stupar predstavlja se od 7. jula u galeriji “Menjačnica” Gete instituta u Beogradu izložbom “Ovo nije lula / Drugi put” koja je posvećena radu “Ceci n’est pas une pipe”, polusatnoj emisiji snimljenoj uživo za Dokumenta IX 1992. godine.
Snimanje te emisije odigralo se u okviru stodnevnog medijskog eksperimenta Van Gogh TV/Piazza Virtuale, koji je, gledano iz današnje perspektive, bio svojevrsna preteča društvenih mreža. Pored tog rada, posetioci će videti video-instalaciju nastalu od fragmenata tog videa, kao i dokumentarni film “Van Gogh TV/Piazza Virtuale” autora Tilmana Baumgertela, koji će, uz istoimenu knjigu, dati širu sliku ambijenta i konteksta u kojem je rad “Ceci n’est pas une pipe” nastao, navedeno je u najavi.
Slobodanka stupar, Ceci n'est pas une pipe at Piazza Virtuale 92
U okviru izložbe biće prikazana i audio-instalacija “Bila je 92. godina”. U pitanju je zvučni zapis, nastao nekoliko godina kasnije kao deo drugog rada Slobodanke Stupar, a koji govori o povodu i nastanku rada “Ceci n’est pas une pipe”. Na tom audio-zapisu je i kratka kompozicija za flautu Yellow Rose: Intro for Boba kompozitorke Ljiljane Beker koja je učestvovala u realizaciji rada. Ljiljanino novo viđenje celog projekta je takođe predstavljeno kroz audio-instalaciju Ceci n'est pas une pipe – Revisited.
Izložba će pružiti nov pogled na ovaj rad umetnice Slobodanke Stupar, kao i njegovu genezu. Umetnica u svom radu, kako je istaknuto, zumira trenutak dešavanja umetnosti, pokušavajući da probije informaciju kroz šumu, možda namernih, remećenja i šumova, u ambijentu mreže kablova, glomaznih kompjutera i video-telefona iz tehnološkog “vremena nevinosti”.
Slobodanka Stupar je multimedijalna umetnica koja u umetničkoj praksi istražuje pitanja identiteta i njegovih transformacija, samo-emancipatorske uloge umetnosti, art-nomadizma, teritorije umetnosti i mogućnosti njene ekspanzije. Dobitnica je brojnih nagrada i priznanja u zemlji i inostrastvu, a njeni radovi nalaze se u mnogim domaćim i stranim muzejima. Od sredine 80-ih godina do danas aktivna je na relaciji Beograd-Atina-Keln.
Ljiljana Beker je kompozitorka, audio-dizajnerka i kreatorka projekta Neues Musiktheater. Studirala je u Kelnu u klasi Maurisija Kagela, a živi i stvara u SAD.
Izložba će biti otvorena do 29. avgusta, a za 13. jul najavljen je Umetnički kafe, u kojem će učestvovati istoričar umetnosti Zoran Erić i Slobodanka Stupar.
Za 16. jul najavljeno je vođenje u okviru programa “Dobre navike” Remonta.
(SEEcult.org)